Finanční společnosti Bernstein se líbí akcie poradenské firmy . Jak informuje CNBC, minulý týden překonala svými posledními čtvrtletními výsledky očekávání na úrovni tržeb a také zvedla výhled pro celý rok. A Bernstein tvrdí jednu zajímavou věc: Pokud přijde recese, je na ní dobře připravena díky diverzifikovaným příjmům a vyššímu podílu cloudu (což ale asi neznamená, že by se jí recese nedotkla). O jsem tu psal již před lety s tím, že jde o zajímavou akcii a tuto příležitost tak využiju k tomu, abych se k ní vrátil.
Čtvrtletní výsledky vidí pozitivně i Morningstar, včetně dvojciferného růstu tržeb v nových oblastech, jako je zmíněný cloud, či kyberbezpečnost. Z geografického hlediska k růstu výrazně přispívají rozvíjející se trhy. Přílišné nadšení ale chladí to, že podle Morningstar je férová hodnota akcie na 148 dolarech, zatímco cena na trhu se nyní pohybuje kolem 176 dolarů.
Pokud pohlédneme na konkrétní čísla, ukáže se, že je schopná růst jak na úrovni tržeb, tak zisků a hlavně toku hotovosti: Provozní cash flow rostlo během posledních pěti let v průměru o 12,8 %, volný tok hotovosti (to, co firmě zbylo po investicích) o 13 %. Za posledních 12 měsíců pak firma na této úrovni vydělala 5,91 miliardy dolarů:

Zdroj: Morningstar
Kapitalizace firmy dosahuje více než 112 miliard dolarů. Pokud bychom předpokládali, že volný tok hotovosti z posledních 12 měsíců bude ročně růst o 3,8 %, dosáhne jeho současná hodnota stejné výše jako kapitalizace. Jinak řečeno, trh implicitně počítá s budoucími (průměrnými) růsty mnohem nižšími, než jakých bylo dosaženo za posledních pět let (jen tržby rostly o oněch 6,5 %). A pokud se podíváme na projekce dalšího růstu na MarketInsider, zjistíme, že jsou vysoko nad 3,8 %.
Je dobré podotknout, že je velmi dobře fungujícím ziskovým strojem. Například průměrná návratnost vlastního jmění z posledních pěti let dosáhla 50 %, návratnost investovaného kapitálu byla o něco málo nižší. K tomu přidejme minimální zadlužení a neustále se zvyšující zásobu hotovosti v rozvaze. Firma totiž na odkupech a dividendách nevyplácí vše, co (na volném toku hotovosti) vydělá. I z tohoto pohledu silné rozvahy by se měla během recese projevit odolnost t, ale jak jsem uvedl, to neznamená, že by akcie generovala zisky.
Z pohledu onoho mimořádně vysokého ROE pak musíme vnímat i některé valuační násobky - poměr ceny akcie k její účetní hodnotě se totiž nachází na hodnotě 8,43, což je na první pohled valuačně obludné číslo. Ovšem s ohledem na to, kolik firma na vlastní jmění vydělá, se již situace jeví trochu jinak. Výše popsaná jednoduchá úvaha o kapitalizaci a implikovaných růstech mi pak minimálně nenaznačuje, že by patřila do dlouhé řady firem, jejichž valuace jsou hodně našponované.