Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak dopadne německá sázka na Čínu?

Jak dopadne německá sázka na Čínu?

05.04.2019 17:28

Německo je exportní velmocí. K tomu přispívá (vnímaný) poměr ceny a kvality jeho produkce, ale také touha Němců utrácet méně, než vydělají. Tedy spořit. To sebou nese nutnost přetahovat si poptávku a pracovní místa ze zahraničí a právě to jim zase ulehčuje ona kvalitativní konkurenceschopnost. Velkou exportní sázkou byla pro Němce (a přeneseně i pro nás) Čína. Což sebou neslo a nese jak pozitiva/příležitosti, tak negativa/hrozby. Druhá skupina nyní dostává dva jasné obrysy: cyklický a strukturální.

Cyklické dno? 

Poslední data z německé ekonomiky ukazují, že domácí objednávky klesly o 1,6 %, ty ze zahraničí o 6 %. Ze zemí eurozóny přitom o 2,9 %, ze zemí mimo eurozónu o 7,9 %. Růstový útlum, kterým již nějakou dobu prochází čínská ekonomika, je na německém hospodářství a poptávce po jeho exportech znát přímo i nepřímo. Nedávno jsem tu poukazoval na to, že podle Danske Bank by ale již brzy mělo přijít cyklické dno a čínské hospodářství by mělo opět nabrat na obrátkách. 

Banka nyní přichází s aktualizací svých projekcí a v nich tvrdí, že známky obratu jsou stále patrnější. V následujícím grafu srovnává vývoj akcií na rozvíjejících se trzích s PMI čínského výrobního sektoru. A hlavně ukazuje i jeho projekce, podle kterých by měl index mířit nahoru:

001

Danske v zásadě tvrdí, že pokles sazeb by se měl projevit růstem prodejů nemovitostí, k tomu se přidává silný výkon stavebnictví, který podporují nízké zásoby domů. Varováním by mohly být nízké prodeje půdy, na oživení ale poukazují i ceny komodit. Úvěrový trh je podle banky stále slabý, ale objevují se známky obratu. To samé platí o exportních PMI. Dost podstatné je to, že očekávání Danske stojí na předpokladu, že mezi USA a Čínou dojde v dubnu, či červnu k uzavření obchodní dohody. Druhý graf, o který se s námi Danske štědře dělí, ukazuje vývoj jejího ukazatele úvěrového impulsu (opět porovnaný s PMI). Na modré křivce jsou skutečně znatelné známky stabilizace a obratu směrem nahoru. 
 
002
Strukturální výzvy

Výše uvedený graf jsem vybral i proto, že na něm je také dobře znatelná snaha o strukturální změny v čínské ekonomice. Onen předchozí několikaletý pokles kreditního impulsu není totiž ničím jiným, že odrazem pokusů o snížení závislosti na dluzích. A v širším kontextu o úplný přechod na nový ekonomický model, v němž budou větší roli hrát soukromý sektor, služby a poptávka domácností a menší roli investice a exporty. Z tohoto pohledu pak výše uvedený graf vyznívá smíšeně. Kdyby totiž nastal onen obrat úvěrového impulsu, tak se cyklicky můžeme radovat, ale ze strukturálního hlediska tím hrozí návrat ke starému a ne posun k novému. Což je tenze, která bude čínskou ekonomiku doprovázet asi ještě dlouho.

Pohlédneme-li pak na celou věc z pohledu Německa (a přeneseně také nás), je podle mne dobré vnímat zejména následující: Zmíněný posun k novému modelu může dopadnout různě – záleží na tom, zda bude Německo schopno nahrazovat kýžený pokles poptávky ze strany investiční (výrobní celky, stroje a pod) na straně poptávky domácností (auta a pod.). Jenže výše jsem nezmínil ještě jeden podstatný rys současné čínské strategie. Jím je dnes již evidentní, hojně diskutovaná a přirozená snaha vyrábět si doma vše, co je jen trochu možné. A to nejen u produkce s nižší přidanou hodnotou, ale stále více i u té s vysokou přidanou hodnotou a technologickou pokročilostí. Přidejme k tomu německé zaspání s elektromobily a budoucnost se může od současnosti hodně lišit.Čtěte více:

Dluhová historie světa
05.04.2019 6:07
„Historie národního dluhu se vyvíjela podle toho, kvůli čemu si vlády ...
Německá ekonomika podle institutů vzroste letos jen o 0,8 %
04.04.2019 10:46
Přední německé ekonomické instituty podstatně snížily společný odhad l...
Proč je evropský útlum pro akcie větší hrozbou než čínský obchod
04.04.2019 15:16
Zpomalování v Evropě by na světovou ekonomiku mohlo mít větší vliv než...
Rozbřesk: Německý průmysl naznačuje konec recese
05.04.2019 9:06
Na konci týdne budou trhy žít německým průmyslem. Únorová čísla ukazuj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.07.2022
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
9:03Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - PPI, y/y