Zpomalování v Evropě by na světovou ekonomiku mohlo mít větší vliv než případný nezdar americko-čínských obchodních jednání, domnívá se Joe Quinlan, hlavní analytik trhů v divizi světového majetku a investičního managementu banky .
Význam evropských firem může být patrnější, když se podíváme na americké firemní zisky v Evropě. Ty loni dosáhly rekordních 284 miliard dolarů. Oproti tomu v Číně vydělaly americké přidružené společnosti jenom 13,3 miliardy USD, o 1,1 % méně než o rok předtím.
Evropa je pro americké nadnárodní firmy v tuto chvíli zdaleka nejvýznamnějším trhem, napsal Quinlan tento týden, a pro velké americké společnosti je recese v EU větším rizikem než neúspěšné řešení americko-čínského obchodního sporu, řekl webu MarketWatch.
A zatímco z Číny přišla v poslední době mírně povzbudivější data, o Evropě se to říci nedá. Zakázky německého průmyslu klesly v únoru nejvíce za dva roky, zatímco přední německé hospodářské instituty snížily svoji prognózu letošního růstu německé ekonomiky na pouhých 0,8 % z dříve očekávaných 1,9 %.
Ke snížení svého odhadu letošního růstu HDP se podle zatím nepotvrzených zpráv chystá i italské ministerstvo financí. Redukce by mohla být značná, totiž na pouhá 0,1 % z dosud předpokládané expanze o 1 %.
To jsou přitom zprávy jenom za čtvrtek. Starší data společnosti Markit poukazují na zpomalování ve francouzském průmyslu a útlum v britském sektoru služeb.
#Data z #Německo přibrzdila tržní #optimismus, ukazují na vážnější problémy klíčové ekonomiky #forex #koment... - https://t.co/WSCvfG1j2l pic.twitter.com/XG4PYSngp8
Podle Eda Yardeniho z Yardeni Research si mnozí vzali za své, že za zpomalováním v Evropě stojí útlum v Číně. Jenomže německý vývoz stoupl v prosinci meziročně o 1,8 % na rekordní maximum, zatímco v lednu klesly nové průmyslové zakázky i
průmyslová výroba. Opravdovým problémem by pro německou ekonomiku prý mohlo být něco jiného – tvrdší unijní regulace emisí oxidu uhličitého, naznačil Yardeni. Podle Quinlana by se ale nemělo zapomínat ani na rostoucí ceny
ropy či silnější
euro a nová americká cla na ocel a
hliník, která také Evropě zrovna nepřidávají.

Samozřejmě je možné se domnívat, že evropská ekonomika se v příštích měsících začne zotavovat. Na příklad rally v evropských a britských akciích, kterou je možné pozorovat od začátku roku, by mohla naznačovat, že trhy už do cen započítaly všechny možné scénáře brexitu a že připraveny jsou na ně i velké evropské ekonomiky, uvedl hlavní investiční analytik ve společnosti Advisors Asset Management Matt Lloyd.
Evropa by také mohla profitovat z podpůrných opatření, které chystá čínská vláda. Stále ale platí, že její úloha ve světové ekonomice je enormní.
„Protože růst v eurozóně zpomaluje, Británii a EU se nedaří najít řešení v otázce brexitu a politický populismus na kontinentu získává na síle, jsou zisky velkých amerických firem v ohrožení,“ napsal Quinlan. „To, co se odehrává v Evropě, v Evropě nezůstává.“
Zdroj: MarketWatch, Patria.cz