Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwab: Nastal čas jít proti tržním trendům

Schwab: Nastal čas jít proti tržním trendům

09.04.2019 13:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud se výnosy dlouhodobých vládních obligací dostanou pod výnosy dluhopisů krátkodobých, hovoří se o inverzi výnosové křivky. Řada investorů ji vnímá jako negativní signál pro celkový vývoj na akciovém trhu, který ukazuje na blížící se recesi. Investiční společnost Schwab ovšem poukazuje na to, že tento signál může mít mnohem větší vypovídající hodnotu, protože historicky ukazuje i na některé obraty v dlouhodobých akciových trendech.

Následující graf porovnává dlouhodobý vývoj skupiny růstových a hodnotových akcií. Pokud modrá křivka roste, růstové tituly si vedou lépe než hodnotové. Když roste oranžová křivka, platí opak. V grafu jsou pak vyznačena i období, kdy došlo k překlopení výnosové křivky. Můžeme si povšimnout, že období, ve kterých se překlopila výnosová křivka, leží blízko bodů, kdy došlo k obratu v relativní výkonnosti růstových a hodnotových portfolií.

0

Podobně vyznívá i druhý graf, který srovnává relativní návratnost akcií velkých a malých společností na vyspělých trzích. Pokud zde modrá křivka roste, vedou si lépe akcie společností velkých, když roste oranžová, platí opak. I zde období inverze výnosové křivky přichází v podobnou dobu jako obrat v dlouhodobém trendu:

0

Schwab také porovnává padesátiletou relativní návratnost amerických a mezinárodních akciových trhů. I třetí graf ukazuje, že období, kdy se v této oblasti lámal dlouhodobý trend, často korespondují s dobou, kdy v USA došlo k překlopení výnosové křivky.

0

Celkově je tedy zřejmé, že ve chvíli inverze výnosové křivky není namístě uvažovat jen o tom, zda se blíží recese, ale i o změnách v některých dlouhodobých trendech na trhu. Schwab přitom tvrdí, že investoři mají ve chvíli, kdy na trh dorazí problémy, tendenci posouvat svá portfolia spíše směrem k aktivům, která si doposud vedla lépe. Výše uvedené ale naznačuje, že v některých oblastech překlopení křivky signalizuje změnu, a proto je namístě uvažovat spíš o posunu směrem k aktivům, která doposud zaostávala. Jinak řečeno, je lepší vyhnout se instinktivní reakci a jít proti dosavadnímu trendu.

Zdroj: Schwab

 

Čtěte více:

Smutný osud investičních hvězd
18.03.2019 10:44
Známý dluhopisový investor Bill Gross poskytl nezvykle otevřený rozhov...
Letos mají vítězit akcie s největším „přirozeným“ růstem ROE
20.03.2019 17:29
Hlavní akciový stratég banky Goldman Sachs David Kostin tvrdí, že akci...
CETV (+5,3 %): Chceme prozkoumat strategické možnosti, včetně možného prodeje firmy
25.03.2019 14:03
Mediální společnost CETV zahájila postup, ve kterém chce prozkoumat a ...
Obchod století: Kupovat zlato, prodávat akcie
26.03.2019 17:50
Global Macro Fund dokázal podle CNBC minulý rok generovat 41 % návratn...
Hrozí „nová studená válka“. Jak by se s ní firmy vypořádaly?
03.04.2019 13:50
„Mezi největší obavy současnosti patří rostoucí tenze mezi Spojenými s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (06/19 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (06/19 Q2, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (06/19 Q2)
22:10Whirlpool Corp (06/19 Q2)