Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letos mají vítězit akcie s největším „přirozeným“ růstem ROE

Letos mají vítězit akcie s největším „přirozeným“ růstem ROE

20.03.2019 17:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní akciový stratég banky Goldman Sachs David Kostin tvrdí, že akciový trh již nebude těžit ze snížení daňové zátěže. Investoři by se tak nyní už neměli zaměřovat na ty firmy, které z ní profitovaly nejvíce, ale jejich cílem by měly být společnosti, které budou v letošním roce nejvíce odolné vůči rostoucím nákladovým tlakům. 

Kostin na CNBC uvedl, že návratnost vlastního jmění (ROE) firem zahrnutých v indexu S&P 500 se minulý rok zvedla o 2,37 procentního bodu na 18,6 %. Má jít o nejvyšší hodnotu od roku 2000. Podotýkám, že i bez detailních kalkulací je zřejmé, že toto číslo je také několikanásobně nad požadovanou návratností vlastního jmění obchodovaných firem. Což by se mělo promítat do vysokého poměru tržních cen a účetních hodnot akcií. 

Kostin dodal, že pokles daňových sazeb táhl asi dvě třetiny onoho zlepšení ROE, efektivní daňové sazby by ale měly letos naopak o něco vzrůst. To je jeden z faktorů, který dolehne na nižší ziskovost obchodovaných společností. Negativně bude na ziskovost působit i růst mzdových nákladů, které se podle Kostina zvyšují rychleji, než jsou firmy schopny zvedat prodejní ceny. 

Goldman Sachs radí, aby se investoři zaměřili na společnosti, které budou i přes uvedené tlaky schopny znatelně zvýšit své ROE. Konkrétně v této souvislosti zmiňuje TripAdvisor, Cisco Systems, Cabot Oil či Under Armour. Právě u ní bych se rád trochu zastavil, protože tu občas poukazuji na to, jak si tato společnost spolu s Nike a Adidasem (případně s Pumou) prohazuje úspěchy v marketingových a následně tržních tahanicích.

Za poslední rok je na tom z akciového hlediska lépe americký tým, protože UA i Nike si připisují více než 30 % zisky, zatímco Adidas jen asi 6 %. UA přitom v roce 2018 nevykázala nijak zářné výsledky, na úrovni čistého zisku byla v záporu. Její tok hotovosti byl sice vysoko, ale do značné míry šlo o odraz pohybu pracovního kapitálu. Ovšem jak naznačuje výše uvedené, u akcie nejde o historii, ale o budoucnost a minimálně Goldman věří, že ta bude mnohem lepší.

Najít u UA v historii nějaký výchozí bod ohledně toho, co by tak mohla akcionářům generovat, je dost složité. Vše je značně rozházené, průměr volného toku hotovosti za posledních pět let je v záporu na necelých 40 milionech dolarů. Pokud by měl pravdu konsenzus na Business Insider a firma letos vygenerovala na volném toku hotovosti 60 milionů dolarů, na ospravedlnění kapitalizace by se musela následně činit například tak, jak ukazuje následující graf:
001

Scénářů můžeme vytvořit více, ale všechny budou mít společné to, že u této akcie a firmy trh čeká poměrně značný růst. Scénář v grafu konkrétně počítá s 25 % růstem toku hotovosti ročně až do roku 2025 a pak postupný nájezd na cca 3 % růst. Takže po osmi letech už by měla UA generovat více jak 250 milionů dolarů. Její ROE se možná letos hodně zlepší (loni byl v záporu). Otázka je, jak se ale nastíněný scénář a jemu podobné rýmují s oněmi tahanicemi s konkurencí. 


Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Lovci versus sběrači, aneb prognóza Moody´s pro pasivní investice
19.03.2019 6:02
Pasivní investování stále více v kurzu. Ratingová agentura Moody´s Inv...
Roboti a pracovní místa – obecně přijímaná „pravda“ je velkým omylem
20.03.2019 5:54
Podle Paula Krugmana je dnes již široce rozšířený názor, že stroje ber...
Začarované první čtvrtletí a omyl pokrizové zlaté horečky
18.03.2019 17:42
Investiční společnost Schwab se v jedné ze svých posledních analýz věn...
Kontrariánsko-hodnotová investiční teze
19.03.2019 17:29
Na CNBC jsme si mohli před několika dny přečíst přehled nových doporuč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo