Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozí „nová studená válka“. Jak by se s ní firmy vypořádaly?

Hrozí „nová studená válka“. Jak by se s ní firmy vypořádaly?

03.04.2019 13:50
Autor: Redakce, Patria.cz

„Mezi největší obavy současnosti patří rostoucí tenze mezi Spojenými státy a Čínou. Můj výzkum ukazuje, že řada vrcholových manažerů v této souvislosti uvažuje o možném vzniku nové studené války. V ní by byl svět opět rozdělen do dvou sfér vlivu, jejich centry by byly Spojené státy a Čína,“ píše na stránkách Harvard Business Review Michael Witt. Takový scénář by pak pro mezinárodní firmy znamenal palčivý problém, protože by musely řešit, jak se stavět ke svým aktivitám v oblasti druhé sféry vlivu. 

Witt tvrdí, že hlavní teorie mezinárodních vztahů hovoří o tom, že globalizace potřebuje nějakého hegemona, který by vytvářel pravidla pro všechny a zajistil jejich dodržování. Pokud tento hegemon zmizí, dochází k destabilizaci. A stále více se zdá, že Spojené státy jsou takovým upadajícím hegemonem, kterého Čína dohání v nejedné oblasti. 

Vedení firem si tohoto vývoje pozorně všímá. Witt konkrétně tvrdí, že tři čtvrtiny respondentů z výrobního sektoru po celém světě věří, že scénář nové studené války je pravděpodobný. Ve službách tomu tak bylo asi u poloviny dotázaných. Pokud by se tento scénář skutečně naplnil, korporace mají v principu dvě volby. Za prvé, z některých zemí a regionů se úplně stáhnou. Taková strategie by výrazně snížila rizika, ale také by se projevila na globálním tržním podílu a finančních výsledcích. Pro řadu firem by takový krok znamenal úplnou změnu výrobních řetězců, protože Asie jim nyní dominuje a v případě nové studené války by pravděpodobně patřila do sféry vlivu Číny. 

Druhou možností jsou aktivity v obou sférách vlivu, ovšem prováděné na decentralizované bázi. Jednotlivé dceřiné společnosti by získaly větší autonomii, někdy by musely nastat i změny ve vlastnických vztazích tak, aby firma nebyla považována za nepřátelskou. Tato strategie by sice zachovala globální dosah korporací, ale na implementaci by byla složitější. A její proveditelnost by záležela na několika klíčových faktorech. 

Za prvé, lokalizace by v některých případech nemusela být ekonomicky výhodná. Za druhé, firmy by mohly narážet na zákonné bariéry nebo by dokonce mohlo dojít k vládním útokům na jejich majetek. Takové útoky by mohly být prováděny například formou různých pokut nebo by mohlo přímo proběhnout znárodnění. V neposlední řadě pak tato strategie závisí na možnosti repatriovat zisky vydělané v dané zemi či sféře vlivu. Witt tak dochází k závěru, že pokud by se skutečně naplnil scénář nové studené války, řada firem by pravděpodobně volila omezení svých operací namísto pokusů o decentralizaci a lokalizaci. 

Zdroj: HBR


 

Čtěte více:

Křivka opět varuje, jak investičně reagovat?
28.03.2019 17:25
Trhy jsou opět plné úvah o hrozbě, kterou má přinášet invertovaná výn...
Ovlivní klimatické změny i monetární politiku?
29.03.2019 11:03
Pokud má Fed svou politikou zajišťovat makroekonomickou a finanční sta...
Huawei navzdory sporu s USA loni zvýšil čistý zisk o čtvrtinu
29.03.2019 13:01
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvý...
Čínský průmysl spravil náladu investorům, futures se zelenají
01.04.2019 8:53
Pražská burza uzavřela minulý týden přírůstkem o 0,16 %. Nejvíce z pra...
Trumpův poradce vyzval Fed k okamžitému snížení úroků
01.04.2019 9:13
Americká centrální banka (Fed) by měla "okamžitě" snížit své úrokové ...
Je ještě čas naskočit na technologickou rally?
01.04.2019 17:02
Technologické akcie stojí v čele letošní rally, ale investiční společn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data