Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Kupní síla střední třídy klesá kvůli stagnujícím příjmům

OECD: Kupní síla střední třídy klesá kvůli stagnujícím příjmům

12.04.2019 6:22
Autor: ČTK

Kupní síla střední třídy se v uplynulých 30 letech snížila v celém západním světě. Její příslušníci doplácejí na rostoucí ceny bydlení, dražší zdravotnictví a školství. Klesá i jejich zastoupení ve společnosti. Zjistila to nejnovější ekonomická studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), z níž cituje agentura Reuters. Střední třída bývá tradičně považovaná za pilíř demokracie a tento vývoj by ji podle autorů studie mohl přimět k podpoře antisystémových stran.

Studie označuje jako střední třídu domácnosti, jejichž příjem se pohybuje mezi 75 a 200 procenty mediánu v zemi. Od roku 1980 do dnešních dnů se jejich podíl v Evropě a Severní a Latinské Americe snížil na 61 z dřívějších 64 procent, píše se ve zprávě s názvem "Pod tlakem: střední třída se ztenčuje". K úbytku zástupců středních tříd dochází v každé generaci.

Mezi příslušníky takzvaných babyboomers narozených v letech 1942 až 1964 jich ke střední třídě patřilo v období, kdy jim bylo kolem dvaceti let, 68 procent. V řadách mileniálů narozených v letech 1983 až 2002 už jich je jen 60 procent.

Na vině jsou podle studie stagnující příjmy středních tříd. V uplynulých 30 letech vzrostl jejich medián o třetinu méně než průměrný příjem deseti procent nejbohatších.

Životní náklady se zato zvyšovaly mnohem rychleji. Jen ceny bydlení podle OECD v uplynulých dvaceti letech rostly třikrát rychleji než mediánový příjem domácností. Ty musely vynakládat více peněz i na vzdělání a zdravotní péči.

Pracující zároveň čelili rostoucí nejistotě zaměstnání, která se nyní ještě zvyšuje kvůli hrozbě automatizace. Podle OECD tento trend ohrožuje každé šesté pracovní místo příslušníků středních tříd.

Více než dvacet procent středněpříjmových domácností utrácí více, než vydělá, a čím dál častěji se proto zadlužují. Zhoršující se příjmová nerovnost by pak podle studie mohla ohrozit "jejich důvěru v demokratické instituce." "Silná a prosperující střední třída je důležitá pro ekonomiku a společnost jako celek," zdůrazňují autoři studie. Nyní však ze všeho nejvíc připomíná "loďku uprostřed rozbouřených vln," jak se o ní vyjádřil generální tajemník OECD Ángel Gurría.

Jako lék na zlepšení životní úrovně středních tříd autoři studie doporučují investice do vzdělání, častější kolektivní vyjednávání o mzdách, více než práci zdanit kapitál a nemovitosti, zvýšit dědickou daň a daň z příjmu učinit progresivnější.

 

Čtěte více:

OECD opět zhoršila výhled světové ekonomiky na léta 2019 a 2020
06.03.2019 14:46
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) opět zhoršila v...
Jak na evropské zombie banky?
11.04.2019 11:04
Je ve světovém obchodování na něco horší pohled než na evropské banky?...
Nejčastějšími zahraničními majiteli českých firem jsou nadále Rusové, jejich počet ale klesá
11.04.2019 10:29
Nejčastějšími zahraničními majiteli českých firem jsou Rusové, Slováci...

Váš názor
 • řešením
  12.04.2019 8:23

  nejsou bláboly navrhované OECD, rozhodně ekonom.nepomůže další zvyšování jakýchkoliv daní, měl by se zvážit odchod od nesmyslné politiky inflačního cíle 2%, ten je hlavní příčinou i současných potíží, díky rozvoji technol. a globalizace prostě ceny klesají a pokud se centr.banky "honí" za nesmyslnou inflací tak nakonec došlo pouze k nadměrnému růstu cen nemovitostí a fin.aktiv jinak se už 10 let plácáme na místě
  Mike
  • Re: řešením
   12.04.2019 10:59

   Souhlasím a dodávám. Politika inflačního cíle dovoluje přesunovat obrovskë prostředky zájmovým skupinám. V podstatě se jedná o beztrestný organizovaný zločin.
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů