ČSOB vybrala deset účastníků do první vlny vlastního akceleračního projektu Start it @ČSOB. Od poloviny dubna mohou zástupci zvolených inovativních firem po dobu šesti měsíců využívat zázemí co-workingového centra a banka jim poskytne mentoring přímo na míru. Do finální desítky porotci navrhli tyto startupové projekty: AutoOffice, Boxtrap Security, Envirostyl, Koala42, Keyguru, Pingl, PrPom, Mebster, Supernova a Zaparkuju.cz.
„ČSOB je tradičně s podnikatelským prostředím v Česku úzce provázána, náladu malých a středních podniků pravidelně zkoumáme a často jsme stáli u zrodu úspěšných a zajímavých projektů. Nyní přirozeně navazujeme akcelerátorem Start it @ČSOB a už nyní se potvrzuje, že o kvalitní projekty nebude nouze,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB, zodpovědný mimo jiné za oblast společenské odpovědnosti.
"Startupovým projektům často nechybí energie a snaha dělat něco dobrého pro společnost, což je skvělá zpráva. My jsme se rozhodli pro takové firmy, které během omezeného času dokázaly věcně odprezentovat svůj podnikatelský záměr a přesvědčily nás o jeho životaschopnosti a kvalitě realizačního týmu. Už se moc těšíme na společnou práci,“ říká Zuzana Paulovics, Start it @ČSOB leader.
Výběr probíhal v rámci takzvaného Pitch Day. Zástupci firem měli tři minuty na to, aby porotce přesvědčili o udržitelnosti a originalitě svého záměru.
Startupy v prvním kole Start it @ČSOB:
• Boxtrap Security – vyhodnocování kybernetických útoků
• Pingl – aplikace na objednávání a placení v kavárnách/restauracích
• Koala42 – startup zaměřující se na gamifikaci vzdělávání
• Zaparkuju.cz – aplikace, která umožňuje vyhledání, rezervaci a zaplacení parkovacích míst
• AutoOffice – software na účetnictví, přípravu nabídek a reportů pro řízení firem
• Envirostyl – startup poskytující konzultace, certifikace v oblasti zero waste
• Keyguru – systém předávání klíčů pro Airbnb
• Supernova – pracovní uplatnění pro bývalé špičkové sportovce
• Mebster – vývoj exoskeletu pro paraplegiky
• PrPom – kurzy první pomoci školené zážitkem
V pětičlenné porotě zasedli jak zástupci banky, tak externí odborníci. Nezávislý porotce Filip Molčan, jehož společnost Good Sailors dává příležitost talentovaným hendikepovaným lidem, byl s úrovní Pitch Day spokojen: „Většina přihlášených startupů byla pro mne milým překvapením – jak kvalitou nápadů, tak lidmi, kteří za nimi stojí. Je úžasné, že u nás vzniká tolik skvělých firem, které nehledají jen rychlé zbohatnutí, ale chtějí pomoci s dlouhodobým a udržitelným podnikáním," říká Molčan, který má bohaté zkušenosti i ze Silicon Valley.
Start it @ČSOB vychází ze Start it @KBC, projektu mateřské společnosti, který je největším akcelerátorem na belgickém trhu. V rámci skupiny byl projekt spuštěn i v Maďarsku. ČSOB tak může díky tomu pomoci startupům růst i na jejich první zahraniční trhy.
V Česku vznikají velké počty nových firem, ale souběžně roste poměr zaniklých společností k čerstvě založeným. Podle ČSÚ vzniklo v roce 2017 celkem 32 180 společností, ale více než třetina jich předčasně skončila. Mezi tzv. startupisty podle šetření Impact Hubu převládají mladší muži a vysokoškoláci a 63 procent osob zakládá firmu zcela samo.
V první vlně našeho akcelerátoru Start It @ČSOB jsme dostali 24 přihlášek. Během března vybereme 6 projektů, kterým pomůžeme v rozjetí jejich byznysu. A co na náš #akcelerator říkají sami podnikatelé? #startup @fipa https://t.co/IT9rH6P6bV