Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VoxEU: Nízké sazby lákají, ale pozor na nebezpečnou dluhovou dynamiku.

VoxEU: Nízké sazby lákají, ale pozor na nebezpečnou dluhovou dynamiku.

28.05.2019 13:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý ekonom Olivier Blanchard v jednom ze svých letošních projevů poukazoval na to, že růst vládního dluhu může ekonomice a společnosti prospívat, ovšem jen v případě, že se sazby nachází pod tempem růstu nominálního produktu. Blanchard zároveň dodal, že vyšší zadlužení sebou nese vyšší rizika s tím, že růst dluhu nad určitou hranici přináší růst sazeb. Ekonomové Cinzia Alcidi a Daniel Gros k tomu na stránkách VoxEU uvádějí, že toto riziko bylo potvrzeno řadou studií. Vztah mezi výší dluhu a sazeb pak podle nich není žádnou podružností a má dopady i na vysoce zadlužené evropské země. 

MMF zhruba odhaduje, že riziková prémie u vládních obligací vzroste o 4 bazické body na každý procentní bod růstu poměru dluhu k HDP v případě, že se tento poměr dostane nad 60 %. Zmínění ekonomové poukazují na to, že v případě Itálie, jejíž poměr veřejného dluhu k HDP dosahuje 130 %, by se měla riziková prémie vládních obligací nacházet na 280 bazických bodech. „Tyto hodnoty se zdají být realistické, protože od poloviny roku 2018 se riziková prémie pohybuje u této hodnoty,“ píší Alcidi a Gros.

Ekonomové připomínají, že růst dluhu se nejprve projevuje na marginálních sazbách a ty jsou pak vyšší než sazby průměrné. A vazba mezi výší dluhu a sazbami může roztáčet spirálu, kdy vyšší dluh nese vyšší náklady i kvůli tomu, že se zvyšují sazby. Můžeme tak hovořit o multiplikačním efektu, který ovlivňuje dluhovou dynamiku po dlouhou dobu. I malé rozdíly v počátečních parametrech, jakými je počáteční výše dluhu a sazba, pak mohou vyvolávat velké rozdíly v delším časovém období. 

Následující graf ukazuje rozdílné scénáře vývoje veřejného dluhu (jeho poměru k HDP) podle toho, jaká je výchozí výše míry zadlužení. Ve scénářích se počítá s tím, že riziková prémie se zvýší o 4 bazické body pokaždé, když se míra zadlužení po překročení 60% hranice zvýší o jeden procentní bod. Bezrizikové sazby byly nastaveny na úroveň tempa růstu produktu a model počítá s 3% primárním přebytkem. 

001 

Při velmi nízkých sazbách tak panuje pokušení, aby vlády více utrácely. Zadluženější země ale podle uvedeného čelí riziku roztočení negativní spirály, kdy se s dluhem začnou zvyšovat i rizikové prémie, což obratem navyšuje dluhy. Tento efekt je pak podle ekonomů ještě silnější, pokud existuje vazba mezi vládními dluhy a soukromým sektorem. Tedy zejména vazba mezi nákladem financování bank a výnosy vládních obligací. Pak může dojít i k tomu, že fiskální expanze, která má podpořit ekonomický růst, ekonomiku naopak tlumí. Nízké bezrizikové sazby by tedy neměly být automaticky brány jako výzva pro zvyšování dluhů. 

Zdroj: VoxEU


 

Čtěte více:

Tři akciové sázky na bezpilotní automobily a „velký návrat“ BlackBerry
23.05.2019 17:52
Odhady toho, zda, případně kdy budou auta jezdit po silnici bez řidiče...
Kolaps Wow Air odstartoval recesi a snížení sazeb na Islandu
23.05.2019 12:29
Nestává se moc často, že by kvůli jedné korporátní události utrpěla ce...
Proč neminout horu amerického firemního dluhu
24.05.2019 6:11
Nevíme, odkud přijde příští hospodářská recese. Dluh amerických firem ...
Artus: Donald Trump je ekonomický génius, Němci míří k úpadku
23.05.2019 14:33
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus se do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y