Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB zvažuje investice do čínského jüanu

ČNB zvažuje investice do čínského jüanu

30.05.2019 13:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka (ČNB) provedla změny, které jí mohou dovolit začít používat čínský jüan jako rezervní měnu, což by jí v budoucnu mělo rozšířit možnosti zhodnocování devizových rezerv, uvedla banka ve čtvrtek.

Banka prozatím do jüanu neinvestovala, ale již učinila rozhodnutí, která jí umožní investovat do této měny v budoucnosti. O přípravných krocích ČNB informovaly ve čtvrtek jako první Hospodářské noviny.

Změna v postoji banky přichází poté, co Mezinárodní měnový fond přidal čínské renminbi do svého koše měn, který tvoří měnovou jednotku Zvláštní práva čerpání (Special Drawing Right). 
"V současnosti ČNB do čínské měny neinvestuje. ČNB však přijala několik rozhodnutí, která se čínské měny týkají. Protože renminbi (RMB) bylo v roce 2016 zahrnuto do košové měny SDR (měna Mezinárodního měnového fondu) a protože ČNB SDR drží, bylo právě z tohoto důvodu potřeba schválit RMB jako měnu pro devizové rezervy.

Přestože obchodní měna ještě neznamená rezervní měnu, ČNB sleduje jak rozvoj čínské měny coby rezervní/investiční měny, tak vývoj správy devizových rezerv ostatních centrálních bank. 
Na základě tohoto pozorování lze konstatovat, že RMB má v současnosti postavení spíše investiční příležitosti než rozšířené rezervní měny. Proto by případné investice do RMB v prvotní fázi byly spíše o příležitosti a o získání potřebného 'know-how' na čínském trhu, oboje s výhledem další diverzifikace devizových rezerv ČNB,“ uvádí ČNB ve svém prohlášení.

Většina rezerv ČNB je v eurech, 23 % pak banka drží v dolarech. Celkový objem devízových rezerv dosahoval v březnu 127,34 miliard eur. ČNB od roku 2017 prodávala eura a kupovala dolary v rámci rebalance po výrazném nárůstu objemu eurových rezerv v době intervencí.

Zdroj: Reuters

 
 

Čtěte více:

Fidelity: Brexit bez dohody spíše příležitostí než hrozbou
30.05.2019 5:58
Zdá se, že finanční trhy Brexit příliš nezajímá, soudě podle poměrně t...
Šéf Nissanu nespatřuje ve fúzi Renault-FCA žádné velké nevýhody
30.05.2019 8:34
Japonská automobilka Nissan, která už dlouho tvoří alianci s francouzs...
Rozbřesk: Napětí na pracovním a realitním trhu dál přetrvává
30.05.2019 9:13
Česká ekonomika už v uplynulém roce zařadila nižší rychlostní stupeň, ...
Británie: Výroba aut se propadla o 44,5 procenta, nejvíce od krize
30.05.2019 9:49
Výroba osobních aut v Británii se minulý měsíc propadla nejvíce od glo...
The Guardian: Facebook plánuje svou vlastní kryptoměnu, problémem může být jeho pověst
30.05.2019 10:34
Společnost Facebook (Investiční tip) plánuje vydání své vlastní krypto...

Váš názor
 •  
  30.05.2019 17:08

  A nechcete se radši bavit o tom, jak ČNB zřejmě chce zhodnotit ty své ohromné devizové rezervy nákupem RMB? Zřejmě podle nich bude yuan jenom posilovat...
  Kalka.
 • Bravo Kalko
  30.05.2019 14:47

  Musím s Tebou tentokrát jen souhlasit. Byly doby, kdy jsme byli schopni vyvážet investiční celky (sice jen tak, kam nám to dovolili), postavit atomovou elektrárnu byť se sovetským reaktorem, ale dnes vyrábíme tak šasí na traktory a vysokozdvižné vozíky - řežeme železo, brousíme, stříkáme...Toť veškerá přidaná hodnota s marží 8%...
  Slavista
  • Re: Bravo Kalko
   30.05.2019 18:24

   Tak začni dělat něco pořádného s marží 30 %, nikdo Ti přece nebrání. Já ve svém oboru vídám perfektně lidsky i strojně vybavené firmy, které dělají finální věci plně srovnatelné s čímkoliv německým. Neumíš nic takového? Tak holt řezej, brus a stříkej a stěžuj si jen sám na sebe.
   JJa
 •  
  30.05.2019 14:15

  Taky by mě zajímalo, jak dlouho bude trvat, než bude odsouzena ta devalvace kačky a obviněni její iniciátoři a prodlužovatelé. Pomohla sice zaplatit O2 a dočasně některým exportérům, ale s jejími obrovskými následky se potýkáme dodnes a ještě dlouho budeme. Nejen v opoždění nástupu modernizace, racionalizace a robotizace, ale hlavně v enormních tlacích na zvyšování mezd, které jsou nyní nejméně třikrát nižší než na západ o nás, stejně tak s protesty na rozdílnou kvalitu potravin, rovněž způsobenou naší daleko nižší kupní silou, nesoběstačností v zásobování potravinami, kdy se zemědělcům daleko víc vyplácí vyvážet nezpracované suroviny (mléko, obilí...), nemožností zaměstnávat kvalitní pracovníky ze zahrančí či dokonce přimět k návratu naše lidi z ciziny poté, co tam získali cenné zkušnosti atd,atd.
  Kalka.
  •  
   30.05.2019 18:14

   Dnes u mě byl rakouský dodavatel a jednou z jeho informací je, že mnohé rakouské firmy odchází z Čech zpátky domů, protože se náklady na práci pomalu vyrovnávají. Odborářské tvrzení o třetinových mzdách vůči Západu (snad s výjimkou starých částí Německa) už dávno neplatí. Intervence napomohly firmám vydělat si na automatizaci a robotizaci o něco dříve, než bez nich. Souhlasit lze s tvrzením, že se mnoho firem bude potýkat s enormním tlakem na růst mezd, který ČNB svým nakopnutím ekonomiky podpořila. Je překvapivé a sympatické, že to kritizujete, chválím :-)
   JJa
  •  
   30.05.2019 14:21

   Tipnul bych si, že se toho nedožiješ.
   ..
 • No nazdar!
  30.05.2019 13:23

  Po blbnutím s bruselskými sockomunisty přide na řadu vekls s čínskými komunisty. Opravdu ve světě neexistují normálnější státy na veksl?
  HenryFord
  • Re: No nazdar!
   30.05.2019 13:55

   Business je business. Centrálním bankéřům pomalu dochází, že USD a EUR se začínají třást kolena. Čekám, kdy jim dojde, že rozprodej zlatých rezerv ČNB byl vlastizrádný gangsterský čin a konečně se začnou chovat jako patrioti a ne jako zločinci.
   Drahokoupil
   •  
    30.05.2019 14:07

    Hodnota zlata, která se tehdy prodala, by dnes byla asi 50 mld. Kč, což je jako když plivne. Jenom za oslabování měny vydala ČNB přes 2000 mld Kč. Investice do čínských peněz by mohl být mnohem větší průser.
    al321
    •  
     30.05.2019 14:18

     Ty dva průšvihy které jsi popsal sedí.Jsou v průšvihu a v té spekulací na Juan vidí asi možnost jak to alespoň částečně napravit.Při té jejich již několikrát prokázané neschopnosti to opravdu nemusí dobře dopadnout.Teoretická šance tam je,ale??????
     Mira
    •  
     30.05.2019 14:18

     Přesně tak. Za eura a dolary, která má ČNB v rezervách si teď můžeme koupit 40 krát více zlata, než ČNB prodala. Ale proč? Zlato nenese na rozdíl od dluhopisů a akcií žádné výnosy ale nese sebou náklady na bezpečné uložení v sejfu. Nicméně několik málo desítek tun zlata by se koupit zase mohlo. Ať mají z čeho razit pamětní mince.
     ..
     • Zlato
      30.05.2019 15:34

      Doporučuji všem přečíst si knížku "Kam zmizel zlatý poklad republiky" od Stanislava Motla. ...Výborné čtení, plné faktů a dokumentů. Např. ČNB získala z prodeje zlata (65 tun) 16,4 mld korun... !!! Při cca 960 CZK/gram dnešní cena těch 65 tun je přibližně 62,4 mld CZK. V tom nepočítám, že značná část zlatých rezerv byla v historických zlatých mincích, kde nelze počítat jen s cenu suroviny. Kromě toho je známo, že mnohé země dnes značně zvyšují své zlaté rezervy Čína, Rusko, Indie, Brazílie ale i Německo, jež stáhlo všechny své zl. rezervy ze světa (z USA) domů.
      Drahokoupil
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y