Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Smith: USA mohou kvůli deficitům mířit k dlouhému období nulových sazeb

Smith: USA mohou kvůli deficitům mířit k dlouhému období nulových sazeb

05.07.2019 15:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonom Noah Smith poukazuje na stránkách Bloombergu na to, že americká Rozpočtová kancelář Kongresu CBO právě zveřejnila nové projekce vývoje vládních rozpočtů. Celkový obrázek hovoří o soustavně se zvyšujících deficitech. Dnes si vláda půjčuje částku odpovídající asi 4,2 % HDP, v roce 2049 by to podle CBO mělo být 8,7 %,“ píše ekonom. Jen malá část deficitů je podle něj generována daňovými úlevami či nezodpovědným chováním vlády. Táhnout by je měly dvě hlavní oblasti: Výdaje na zdravotnictví, které porostou kvůli stárnutí populace a zvyšujícím se nákladům. A ještě významnější roli by měl hrát vývoj sazeb.

CBO očekává, že sazby postupně porostou a vláda tak bude platit stále víc na úrokových nákladech. Nyní je průměrná sazba u jejích dluhů 2,4 %, za třicet let by se podle projekcí měla zvednout na 4,2 %. Smith dodává, že „pokud tomu tak bude, výsledkem bude i exponenciální zvýšení úrokových nákladů“. V roce 2040 by se pak měl primární rozpočtový deficit (nezahrnuje úrokové náklady) pohybovat pod 4 %, ale tyto náklady dál porostou. 

Podle Smithe jde ve skutečnosti ještě o konzervativní odhad, protože CBO předpokládá změnu v daňové politice a obrat směrem od snižování daní k jejich zvyšování. Navíc se pracuje s tím, že nepřijde žádná recese, která by vyžadovala dluhy zvyšující stimulaci. V neposlední řadě se pak nepočítá s žádným růstem mimořádných výdajů. Jestliže se přitom vláda například rozhodne, že zvýší daně, může to zpomalit ekonomický růst. A pokud by se dluhy začaly vymykat kontrole, investoři by mohli začít pochybovat o solvenci vlády. Následně by se propadly ceny obligací, což by se projevilo na solvenci finančních institucí a výsledkem by byla ekonomická krize.

„Vláda tak má dobrý důvod, aby udržela věci pod kontrolou. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je držet sazby u nuly. Vláda pak bude postupně nahrazovat staré dluhopisy novými s nižšími sazbami a placené úroky půjdou dolů. Takový postup by stabilizoval deficity a dokonce otevřel fiskální prostor pro další výdaje včetně boje s klimatickými změnami,“ píše Smith. Dodává, že ekonomové takové situaci říkají fiskální dominance a dá se tvrdit, že se v ní nachází Japonsko. 

Podle některých názorů je situace v Japonsku přirozená, protože populace se snižuje a produktivita roste jen pomalu. Smith se ovšem domnívá, že pokusy zvednout sazby jsou v této zemi pravděpodobně blokovány i tím, jak vysoko se nachází vládní dluhy. „I kdyby chtěli, nemohou výrazně zvednout sazby bez toho, aby ohrozili solvenci vlády,“ tvrdí ekonom. Hlavním důvodem pro zvedání sazeb ale bývá vysoká inflace, která však v Japonsku neexistuje. Takže podle řady makroekonomů nečelí tato země vážnému problému. Smith ovšem dodává, že nízké sazby mohou mít i jiné negativní důsledky, které nejsou odraženy v tradičních makroekonomických modelech. Mezi ně může patřit přežívání zombie společností či monopolů.

Spojené státy mohou být podle Smithe přece jen v jiné situaci, protože zde investoři nemusí být tak ochotni držet vládní obligace. Americká populace se má navíc zvětšovat a dlouhé období nízkých sazeb by se na inflaci projevilo. Američané by se tak „neměli vydávat do neprobádaného území fiskální dominance proto, že Japonsko kvůli ní nezkolabovalo“. Pokud se ale nepodaří deficity snížit například osekáním výdajů na zdravotní péči, možnost dlouhodobě nízkých sazeb v USA vyloučit nelze. 

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům
25.06.2019 8:56
Čínská vláda včera vyzvala Spojené státy ke zrušení "nepřiměřených" op...
Miliardáři v USA žádají větší zdanění bohatých
25.06.2019 11:00
Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro n...
Mnuchin: Obchodní dohoda mezi USA a Čínou je z 90 procent hotová
26.06.2019 12:18
Obchodního dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je zhruba z 90 procent ...
Růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zrychlil na 3,1 procenta
27.06.2019 15:20
Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním prvním čtvrtletí zryc...
Víkendář: Evropa by se před kritikou USA měla nejdříve podívat do zrcadla
29.06.2019 9:06
Evropská unie dokončuje obchodní dohodu se sdružením zemí Mercosur, kt...
Ekonomika USA překonala rekord v délce nepřetržitého růstu. Má to svá ale
02.07.2019 8:14
Americká ekonomika minulý měsíc zřejmě překonala důležitý milník a zaž...
USA po čínském příměří přesouvají pozornost do Evropy, ta obchodování zahájí spíše pozitivně
02.07.2019 8:52
Evropa se dnes nejspíše probudí do zeleného rána, futures regionálních...
USA hrozí EU cly na další zboží kvůli sporu kolem výroby letadel
02.07.2019 9:09
Spojené státy rozšířily seznam produktů z Evropské unie, na které by m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Occidental Petroleum Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
Porsche Automobil Holding SE (06/20 Q2)
Royal Caribbean Cruises Ltd (06/20 Q2, Bef-mkt)
SeaWorld Entertainment Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Simon Property Group Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
13:00Duke Energy Corp (06/20 Q2)
13:00Marriott International Inc/MD (06/20 Q2)
16:00USA - Nově otevřená prac. místa