Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB na sklonku Draghiho éry zvažuje změnu inflační cíle

ECB na sklonku Draghiho éry zvažuje změnu inflační cíle

18.07.2019 14:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Zaměstnanci Evropské centrální banky údajně začali studovat možnou změnu inflačního cíle, uvedli úředníci obeznámení se situací. Tento krok by mohl dodat odvahy tvůrcům politik, aby nadále udržovali měnové stimuly. Zaměstnanci neoficiálně analyzují možný přístup této instituce, včetně otázky, zda současný cíl růstu spotřebitelských cen „pod, ale blízko 2 %“ je v pokrizové době nadále vhodný.

Prezident Mario Draghi podporuje „symetrický“ přístup, což znamená, že flexibilita bude buď nad, anebo pod konkrétním 2% cílem, řekli úředníci. To by ECB po dlouhém a slabém období umožnilo držet určitou dobu vyšší inflaci, aby se zajistilo, že růst cen bude mít pevný základ.

Členové Rady guvernérů ECB minulý týden obdrželi prezentaci o symetrickém postoji k současnému cíli. Změnit cíl by samo o sobě pravděpodobně vyžadovalo oficiální přezkum, uvedl úředník. Mluvčí ECB věc odmítl komentovat.

Dluhopisy a akcie po této zprávě dnes umazávaly ztráty. Index Euro Stoxx 50 rostl o 0,57 % proti dnešním minimům. Euro po zveřejnění zprávy kleslo na nejnižší dnešní úroveň na 1,1208 za dolar.

Přepracování tohoto rámce by bylo dalším krokem v transformaci ECB za posledních 20 let - od tradiční centrální banky postavené na modelu Bundesbank k centrální bance s inovativními strategiemi ve světě, kde se zdá, že tradiční ekonomické modely již nefungují.

Revize i u Fedu

Draghi v říjnu na konci svého období předá žezlo Christine Lagardeové a dokončení tohoto úkolu tak bude na bedrech této Francouzky. Jako šéfka Mezinárodního měnového fondu chválila centrální banky za to, že podnikají odvážné kroky pro zachování cenové stability.

Americký Fed také přehodnocuje svou strategii, nástroje i komunikační praxi. Začátkem roku 2020 plánuje odhalit svá zjištění z ročního přezkumu. Obavou vyspělých států je, že inflace je už moc dlouho moc nízká a spotřebovává měnovou munici na další recesi.

Pro ECB by mohlo být tím hlavním cílem udržení stimulů, dokud tvůrci politik nebudou přesvědčeni, že ekonomika je dostatečně silná, aby zvládla růst cen bez podpory. To by bylo protikladem k současné situaci, ve které „jestřábější“ politici volají po stažení podpory, jakmile růst inflace dosáhne 1,7 %.

Ambiciózní cíl

„ECB potřebuje revizi, protože má jasný problém s podstřelením inflace,“ řekl Steve Barrow, šéf měnové strategie u Standard Bank. „Myslíme si, že tomu nejednoznačný inflační cíl nepomáhá.“

Cílování inflace bylo poprvé zavedeno na Novém Zélandu začátkem 90. let a stalo se běžným mandátem centrálních bank. V současném prostředí nízké inflace přicházejí akademičtí ekonomové s řadou dalších možností, včetně cílování inflačního pásma nebo průměrné inflace za určité období. Bývalý hlavní ekonom u MMF Olivier Blanchard podporoval 4% cíl.

Inflace je hluboko pod 2% cílem již téměř celé Draghiho funkční období, a to navzdory rekordně nízkým úrokovým sazbám -0,4 % a nákupům dluhopisů za 2,6 bilionu eur. Záznam zasedání Rady guvernérů z minulého měsíce uvedl, že pokud budou sazby příliš nízké po příliš dlouhou dobu, pak „úvahy o strategičtější povaze mohou být oprávněné“.

Tlak revidovat rámec této politiky visí ve vzduchu již nějakou dobu a byl hlavním pilířem kampaně guvernéra finské centrální banky Olliho Rehna na post prezidenta ECB. Jen málo úředníků ale tento plán veřejně podporuje. Jednou z obav je, že centrální banka riskuje poškození důvěryhodnosti, pokud bude na nesplnění svého cíle reagovat pouze tak, že jej posune. V smlouvě EU je úkolem ECB pouze zachování cenové stability. Tato instituce nejprve definovala, že to znamená inflaci pod 2 %, poté v roce 2003 „objasnila“, že tento cíle bude „pod, ale blízko 2 % ve střednědobém období“. Od té doby nedošlo k žádné změně.

Autoři: Carolynn Look a Alessandro Speciale, Bloomberg

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Analytici: Lagardeová může do ECB vnést jiný styl řízení
03.07.2019 17:25
Může to být zcela jiný styl vedení. Nynější šéfka Mezinárodního měnové...
Davies: Světová ekonomika je i přes příměří mezi USA a Čínou stále zranitelná
13.07.2019 15:10
Spojené státy a Čína vyhlásily po setkání zástupců zemí G20 příměří, c...
Investiční výhled Patrie 3/5: Měnová politika jako klíčová podpora
10.07.2019 7:11
Na poli měnové politiky jsme byli svědky velkých zvratů, přitom měnová...
Ministři financí formálně doporučili Lagardeovou do čela ECB. Jejich šéf povede MMF?
09.07.2019 13:48
Ministři financí zemí EU dnes formálně doporučili jmenovat Christine L...
Inflace v Německu v červnu vystoupila na 1,5 procenta
11.07.2019 9:39
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmo...

Váš názor
  •  
    18.07.2019 18:43

    Je už dnes jasné, že krize, která bude následovat, přinese během pár let další zvýšení zadlužení států o 50 a více %, tedy se dostanou do situace krachu, dluhy budou nesplatitelné. Jediné, co lze v té situaci dělat, je přímá dotace rozpočtů (ne tradičně bankám!) s cílem vytvořit další příjmy států a současně snížit mandatorní výdaje s nezaměstnanými. Prostě to tak vyjde pro stát lépe. Vyšší inflace (zde už ale kolem 5%), pomůže relativizovat přerostlé dluhy. A to je jediné tajemství bankovního sektoru celého světa, o kterém se ale nesmí mluvit. Přestalo by se spořit a různé důchodové reformy samozřejmě přinesou jen zklamání. S tím se ale musí počítat, protože jiná cesta nebude.
    James Bond
Aktuální komentáře
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015
8:24Cena zlata kvůli koronaviru vystoupila na sedmileté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data