Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jeden hodně nezvyklý nezamýšlený důsledek

Jeden hodně nezvyklý nezamýšlený důsledek

02.08.2019 17:21

Ekonomická realita nám přináší dlouhou řadu takzvaných nezamýšlených důsledků. Do popředí mediálního zájmu se většinou dostávají ty negativní. Typickým příkladem může být snaha uvolnit monetární politiku posunem sazeb do záporu ve chvíli, kdy již dosáhly nuly. Prostor pro posun sazeb do záporných hodnot je v prostředí, kdy lidé mohou držet hotovost omezen, ale v určitém rozsahu jej provést lze. Kritici ovšem poukazují na řadu oněch nezamýšlených důsledků, včetně zhoršení finančního zdraví bank a následně jejich menší ochotě poskytovat půjčky i přesto, že finance jsou mimořádně levné. Dnes bych se ale rád věnoval oblasti nezamýšlených důsledků bankovnictví na hody vzdálenému – kojení.

Na VoxEU byla nedávno zveřejněna studie „Paid family leave and breastfeeding: Evidence from California“, jejímiž autory jsou Jessica Pac, Ann P. Bartel, Christopher J. Ruhm a Jane Waldfogel. V první řadě poukazují na to, že kojení je považováno za nejhodnotnější zdroj výživy pro novorozence, mimo jiné posiluje imunitu, snižuje mortalitu a pravděpodobnost hospitalizace, onemocnění infekčními chorobami. Kojení prý také dlouhodobě snižuje riziko obezity, diabetu, či astmatu. A v druhé řadě prý v USA platí, že zatímco v rodinách s vyššími příjmy se nyní kojí více, než v minulosti, u rodin s nižšími příjmy platí opak. Důvod je prostý – nutnost vrátit se co nejdříve do práce.

Studie se pak zaměřuje na vývoj v Kalifornii, protože ta je podle ekonomů nejlepším místem pro sledování vztahu mezi kojením a placenou mateřskou dovolenou, která by měla eliminovat onen dopad vyšší potřeby brzkého návratu do zaměstnání. Výsledky hovoří o tom, že placená mateřská zvyšuje délku doby, po kterou ženy kojí, minimálně o šest měsíců. Efekt je pak silnější ve skupině rodin s nižšími příjmy, nebo jinak znevýhodněných. Autoři studie vše uzavírají s tím, že právě tento efekt by měl být brán v úvahu při zvažování placených mateřských dovolených.

Pro zajímavost, takhle vypadala „kojící“ situace ve vybraných zemích v roce 2005:

0

Jak jsem uvedl v úvodu, o nezamýšlených důsledcích té či oné aktivistické ekonomické politiky se hovoří celkem často, většinou se zaměřujeme na ty negativní. Výše uvedeným jsem chtěl poukázat na to, že tu někdy jsou i nezamýšlené, překvapivé důsledky pozitivní. Jaký je jejich vzájemný poměr nevím a zdá se mi, že „jasno“ v tom asi může mít jen někdo, kdo se bezvýhradně drží nějaké ekonomické myšlenkové doktríny. Bezvýhradně se ale dá držet jen doktrín psaných v úplně jiné knize než těch ekonomických. Ale to už je trochu jiné téma.



Čtěte více:

Bernstein: Co ekonomům po celá desetiletí nedocházelo
01.08.2019 10:48
Když šéf Fedu Jerome Powell nedávno vypovídal před Kongresem, Alexandr...
Evonomics: Možná se budeme muset smířit s jedním nepříjemným rysem kapitalismu
01.08.2019 16:05
Neoliberální ideologie předpokládá, že privatizace a celkový posun eko...
ČNB podle očekávání sazby nezměnila. Co napovídá nová prognóza?
01.08.2019 13:08
Bankovní rada ČNB dnes ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. D...

Váš názor
  •  
    04.08.2019 9:38

    Děkuji za tento článek! Autor se jím trefil do právě probíhajícího Světového týdne kojení, který se letos věnuje právě slaďování práce a kojení. Ano, je zřejmé (a potvrzuje to nejen citovaná americká studie), že existuje souvislost mezi placenou rodičovskou dovolenou a délkou kojení. Je to zcela logické, protože udržet kojení v normálním pracovním tempu je mnohem složitější než v domácích podmínkách, a to i když žena může využít přestávek na kojení. Dovolím si ještě k článku doplnit, že podle Ministerstva zdravotnictví ČR kojení u nás každým rokem šetří 2-3 % HDP (tj. 100 miliard Kč). I to je důvodem, proč nedávno přijal Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku sadu doporučení k lepší strukturální podpoře kojení, které je jako usnesení č. 49 dostupné zde: https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/finddoc?ORG=VZSP&O=12&TYP=usneseni Graf, který autor k článku přiložil, pak dokládá vysokou iniciaci kojení. Ta i u nás dlouhodobě činí 95 % žen. Počty kojících žen však následně velmi prudce klesají. Například v ČR ukončí kojení do 6 měsícl věku dítěte 56,8 % žen, což je enormně vysoké číslo, na které doplácíme my všichni.
    •  
      05.08.2019 8:53

      Děkuji za poznámku, mám radost. JS
      jirka002
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC