Hlavní měny ve středoevropském regionu by v nadcházejícím roce měly vůči euru zpevňovat. Ukazuje to průzkum agentury Reuters. Důvodem je předpokládaná stabilita úrokových sazeb, což kontrastuje s uvolňováním měnové politiky v eurozóně a v USA.
Sedmadvacet analytiků v průzkumu předpovědělo české koruně zpevnění během následujícího roku o 1,88 % na páru s eurem. Korunu by to vyneslo na 25,265 k euru oproti 25,30 v předešlé prognóze. Aktuálně se kurz pohybuje na 25,771 za euro.
Česká národní banka naznačila, že sazby zůstanou v nadcházejících čtvrtletích beze změn. Zároveň ale hodlá sledovat směnný kurz, protože česká měna se na kurz předpokládaný samotnou bankou v minulých měsících nedotáhla.
Vývoj kurzu koruny k euru za poslední rok:

Polský zlotý by podle průzkumu v nadcházejícím roce mohl posílit o 2,15 % a maďarský forint o 1,46 %.
Pokud jde o Polsko, guvernér tamní centrální banka Adam Glapinski uvedl, že sazby pravděpodobně zůstanou do roku 2022 beze změn. Někteří tvůrci měnové politiky sice kvůli rychlejší inflaci vnímají zvýšení sazeb jako oprávněný krok, jsou ale v menšině.
V Maďarsku sázky na utahování měnové politiky zarazil pokles červnové hlavní míry inflace na 3,4 % ze sedmiletého maxima 3,9 %, dosaženého v květnu. Analytici předpokládají, že letos se sazby nezmění.
Tvůrci měnových politik ve střední Evropě tak zaujímají vyčkávací přístup. Pohyby směrem k nižším výpůjčním nákladům, které lze pozorovat ve velkých světových ekonomikách, je totiž zbavují tlaku na zpřísňování sazeb v souvislosti s inflačními tlaky. Dalším faktorem je předpokládaný silný hospodářský růst v regionu. Česká národní banka právě před týdnem v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta a pro příští rok na 2,9 procenta.
Zdroj: Reuters, ČTK