Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aleluja

Aleluja

24.12.2019 13:35

Jedna z definicí ekonomie zní tak, že jde o „bolestivou elaboraci toho, co je evidentní“. Podle mne je to příliš přísné hodnocení. Našel bych totiž pár věcí, které zase tak evidentní nejsou a pochopili jsme je jen díky práci dobrým úsudkem obdařených ekonomů. Na druhou stranu je ale asi pravda, že mnohdy skutečně bolestivě objevujeme evidentní a netýká se to ani zdaleka jen ekonomie a věcí hospodářských. Ale třeba i Vánoc.

Tim Kasser a Kennon M. Sheldon přišli v roce 2002 se studií „What Makes For Merry Christmas?“. Při hledání toho, „co dělá šťastné Vánoce“ zjistili, že asi 75 % dotazovaných je spokojeno s tím, jak Vánoce probíhají. Pravděpodobnost pocitu spokojenosti pak rostla v případech, kdy lidé trávili více času s rodinou a věnovali se i věcem duchovním. Což je podle autorů studie v souladu s tím, co zjistili i jiní vědci – tedy s tím, že vztahy a duchovní život celkově zvyšují kvalitu života. 

Pan Kasser a jeho kolega se věnovali i možnosti, že spokojenost o Vánocích roste v případě, že se chováme podle „diktátu společnosti“. Ten se týká naopak materialistických aspektů Vánoc, včetně zvyklostí dávat si dary. Závěr studie je takový, že podobné podvolení se konzumnímu diktátu spokojenost nezvyšuje, v některých případech dokonce zvyšuje stres. Například tehdy, když dárky dosahují vysokých hodnot. Pan Kasser doplňuje, že tento závěr je v souladu s jinými analýzami, které tvrdí, že pokud se náš život točí kolem materialismu, spokojenost je nižší.

V neposlední řadě pak studie dochází k tomu, že spokojenost o Vánocích přináší, pokud se zvýšený konzum v této době pojí s většími ohledy na životní prostředí. Omezit ale třeba výdaje na dárky je prý v praxi složité v případech, že tímto směrem nejdou všichni (problémy s tím mají prý zejména prarodiče). Snahy jednotlivce jít tímto směrem pak spíše vyvolávají stres. 

Jsou podobné závěry překvapivé? Myslím, že moc ne. Jen o konzumu o Vánocích toho bylo napsáno hodně. Zajímavý je onen aspekt diktátu společnosti. Celé dohromady to totiž možná ukazuje, že si vlastně stále diktujeme něco, o čem víme, že to není tak úplně nejlepší. Způsoby tohoto diktátu jsou přitom mnohdy rafinované. Vybavuje se mi třeba jedna studie, která (asi opět nepřekvapivě) potvrdila vztah mezi tím, když v obchodech hraje uprostřed tradiční vánoční výzdoby vánoční hudba na straně jedné a výší prodejů na straně druhé. 

Takže naše nákupy dárků může zvýšit třeba i nějaká verze Cohenova Hallellujah i přesto, že svou hlubokou spiritualitou vybízí v podstatě k tomu, abychom se vydali úplně jiným směrem. Tím, který má ale ve své podstatě s Vánoci asi mnohem více společného. Jak totiž poukazoval Ladislav Heryán v reakci na smrt Leonarda Cohena, tato jeho známá píseň je (zřejmě) přebásnění příběhu o králi Davidovi. Toho, kdy spatřil Bat-šebu, povolal jí k sobě a ulehli spolu do lože. Následně dá David zabít jejího muže, Bat-šebu si vezme za ženu, ale jejich dítě zemře. David svého hříchu hluboce lituje a „po vší prožité bolesti ze ztráty syna a z celé té vlastní bídy se jim narodí syn Šalomoun“, píše pan Heryán v knize Exotem na této zemi.

„Snad právě zde nejkrásněji září Boží milosrdenství, jak o něm víc než tisíc let později bude mluvit Ježíš“, dodává kněz. A já už jen napíšu, že je jen na nás, zda budeme při poslechu této, u nás s Vánoci spojené, písně kontemplovat o věcech, jako je milosrdenství. Či přemýšlet o tom, co ještě koupit.


 

Čtěte více:

Když se investiční realita odchyluje od slov
10.12.2019 18:08
Občas tu píšu o etickém investování – například o tom, že takzvané ESG...
Hodnotové a růstové pasti
11.12.2019 17:36
Hodnotové investování trpí možná řadu let kvůli tomu, že valuační náso...
NIO a těžké začátky průkopníků
12.12.2019 17:44
John Rosevear se na stránkách Fool.com věnuje čínské elektro-automobil...
Co se na trhu cení
13.12.2019 17:54
Nová studie Benjamina Hübela z Friedrich-Alexander-Universität je jedn...
Dluhy a rekordy na akciovém trhu
16.12.2019 18:15
Moody's nedávno přinesla pohled na vývoj zadlužení amerického korporát...
Nejstarší firma na světě, akcie a vládní obligace s nulovými výnosy
17.12.2019 17:30
Když jsem kdysi před lety dostal sekeru Fiskars, netušil jsem, jaký je...
Husqvarna a nezadržitelná baterizace
18.12.2019 17:35
Někdy existuje docela propastný rozdíl mezi produktem a firmou, která ...
Co je třeba na 142 let nepřetržité výplaty dividend
19.12.2019 17:36
Po pohledu na finský Fiskars a švédskou Husqvarnu bych tento týden rád...
Čínská past středních příjmů, fáze 2020
20.12.2019 17:51
Danske Bank se v jedné ze svých posledních analýz zamýšlí nad tím, jak...
Dobrá zpráva
23.12.2019 17:25
Americká ekonomika má na rozdíl od Evropy jednu výraznou slabost. Jak ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data