Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hodnotové a růstové pasti

Hodnotové a růstové pasti

11.12.2019 17:36

Hodnotové investování trpí možná řadu let kvůli tomu, že valuační násobky postupně ztrácí svou vypovídací schopnost. Pokud tak chceme hledat skutečnou hodnotu v segmentu akcií s nízkými valuacemi, musíme násobky patřičně upravit. To byl jeden z hlavních závěrů mé úvahy z minulého týdne zaměřující se na úpadek takzvaného hodnotového investování. K němu jsem dodal, že tou nejlepší metodou stejně zůstává práce s tokem hotovosti. Dnes bych se k hodnotové strategii rád vrátil s významnou pomocí úplně nové studie „Reports of Value’s Death May Be Greatly Exaggerated“.

Jak napovídá název, autoři studie Robert D. Arnott z Research Affiliates a jeho team se domnívají, že hovory o konci hodnotového investování mohou být značně přehnané. Já bych z jejich analýzy rád poukázal na dva hodně vypovídající obrázky. První ukazuje modrou křivkou dlouhodobou návratnost hodnotových akcií relativně k růstovým. Druhý pak jejich relativně valuaci (tržní hodnota hodnotových akcií k jejich účetní hodnotě (PBV) relativně k tomuto poměru u akcií růstových).

Od roku 1963 jsou na tom hodnotové akcie stále výrazně lépe než růstové. Zhruba do roku 2005 přitom trendově nabíraly náskok s tím, že z něj přechodně ubíralo prasknutí bublin a krize. Po roce 2005 se ovšem zdá, že došlo ke zlomení trendu a růst začal přebírat štafetu. Takže tu máme klasický problém, co brát jako historický standard. Pokud vezmeme posledních cca 12 let, pak můžeme uvažovat o tom, že přesun k hodnotě by znamenal návrat k nějakému průměru, či standardu. Pokud ale vezmeme za bernou minci posledních 60 let, tak má růst stále co dohánět a hodnota si nemusí ještě hodně dlouho ani škrtnout.

1

Vývoj relativní valuace pak ukazuje, že někdy od poloviny sedmdesátých let se valuace hodnoty relativně k růstu trendově snižuje. A v poslední době dosahuje téměř na historická minima. Hezky to ukazuje i následující graf s rozdělením těchto relativních valuací. Je celkem pravidelné jen s jednou malou „anomálií“. Zdaleka nejčastěji se relativní valuace pohybovaly kolem hodnoty 0,2 (valuace hodnoty byla na 20 % PBV růstu). Červený bod ukazuje, že nyní jsme na hodnotě 12,5 %:

2

Pokud bychom tedy vzali za bernou minci relativní valuace a spoléhali se tu na návraty k průměrům a historickým standardům, svitla by hodnotě znatelná naděje. Já se ale budu držet svého pohledu, že hodnotové investování je každé investování, které hledá akcie, jejichž hodnota je pod cenou na trhu. Je jedno, jestli jde o firmu čelící nějakým problémům, nízkému růstu a podobně (tj. kandidát na „hodnotovou“ investici v běžně používaném slova smyslu), či o firmu s vysokým očekávaným růstem.

Můžeme to považovat za hru se slovy, ale podle mne je dobré si připomínat, že nespekulujícímu investorovi jde o hodnotu vždy, i když ji hledá v odvětvích, která rychle rostou. A nejlepším ukazatelem hodnoty pak nejsou násobky, ale to, co firma skutečně vydělá – tok hotovosti po investicích, popřípadě dividendy (a jejich převod na současnou hodnotu). Jde tak „jen“ o následující:

Vezměme dvě firmy s požadovanou návratností 10 % a dividendou ve výši 10 USD. U první se čeká, že dividenda bude stabilní, u druhé její 5 % dlouhodobý růst. Hodnota první akcie je pak 100 USD (10/10 %), u druhé 200 (10/(10 % - 5 %)). Pokud se u první cena akcie pohybuje na 120 USD, jde o hodnotovou past, i když valuace (měřená třeba na základě převráceného dividendového výnosu) je mnohem níže než u druhé. Pokud se cena akcie druhé firmy pohybuje na 220 USD, jde zase o past růstovou. Pokud je na 180 USD, jde o skrytou (trhem nerozpoznanou) hodnotu, i když na růstu.

Z tohoto pohledu je také úplně jedno, jak si obě akcie vedly relativně k sobě v minulosti kratší, či delší. Čímž rozhodně nechci shazovat studie podobné té, které jsme se dnes věnovali. Možná je ale lepší je vnímat jako pouhý ukazatel toho, kde (ne)hledat a (ne)aplikovat skutečně fundamentální přístup, který už dá trochu práce.

 

Čtěte více:

Černé zlato přítěží
03.12.2019 17:25
Nedávno jsme se tu spolu dívali na to, jak profesor financí a valuační...
100 miliard dolarů a problém jménem korporace
04.12.2019 17:41
Bank of America Merrill Lynch nedávno poukazovala na film „Dark Waters...
Mají hodnotoví investoři šanci?
05.12.2019 17:26
Pokud to vezmeme do důsledku, tak každý investor je investor hodnotový...
Tančíme, jak oni pískají?
06.12.2019 17:24
Jsou aktivity firemního sektoru jen odrazem toho, co říká „zákazník, n...
Zdanění rychlosti
09.12.2019 18:09
Nedávno jsme tu trochu uvažovali nad tím, že pokud chce „člověk rozumn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2021
17:56Tři rotační témata
17:18Euro za 26 a další strmý nárůst výnosů  
17:01Evropská komise navrhla snížit velkoobchodní roamingové tarify
16:47Investiční tip Repsol: Integrovaný těžař s nízkými náklady  
15:29Těžký měsíc střídají volatilní dny. Update k doporučení Global Clean Energy  
15:11Česká zbrojovka vydává dluhopisy za až čtyři miliardy korun na akvizici Coltu
14:41Bloomberg: Přeprava nákladů zůstává letos jediným světlým bodem pro letectví
14:01Vodafone umístí Vantage Towers na trh ve Frankfurtu do konce března
13:16Biden podepíše dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů
12:31UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
12:19ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:13Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu  
11:12Vláda požádá o delší nouzový stav. Babiš: Protiepidemická opatření se musejí zpřísnit
10:33Hongkong zvýšil daň z obchodování s akciemi a vyvolal výprodeje
10:29AstraZeneca prý ve čtvrtletí nedodá EU ani polovinu z vakcín, které přislíbila. Akcie mírně klesají
9:20Důvěra mezi podnikateli se v únoru zlepšila, spotřebitelé zůstávají skeptičtí
9:19Rozbřesk: Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
9:01MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
8:40Trhy v Evropě dnes začnou vlažněji. Investoři si budou překládat slova z Fedu  
8:20Zisk amerických bank loni klesl o více jak třetinu, tvořily obrovské rezervy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hertz Global Holdings Inc (12/20 Q4)
Lowe's Cos Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Metro Bank PLC (09/20 Q3, Bef-mkt)
NVIDIA Corp (01/21 Q4, Aft-mkt)
Peugeot SA (12/20 Q4)
ViacomCBS Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
8:00Puma SE (12/20 Q4)
9:00Iberdrola SA (12/20 Q4)
16:00USA - Prodeje nových domů
22:00Booking Holdings Inc (12/20 Q4)