Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Levnost“ některých sektorů na americkém trhu, evropské akcie jsou na tom podobně jako ty americké před rokem 2022

„Levnost“ některých sektorů na americkém trhu, evropské akcie jsou na tom podobně jako ty americké před rokem 2022

29.01.2025 17:10

Pokud (i) srovnáme historický vývoj amerických valuací s vývojem tamních výnosů dluhopisů a (ii) podíváme se stejnou perspektivou na akcie evropské, zjistíme, že ani u těch druhých se nyní moc nedá hovořit o nějaké valuační umírněnosti. Či dokonce skepsi. Podíváme se dnes na tento příběh a k němu přidáme pohled na valuace amerických sektorů.

1.Sektory v USA: Tabulka od Goldman Sachs porovnává valuace sektorů na americkém akciovém trhu. První tři sloupce přímo s jejich historií, druhé dva se zaměřují na valuace relativně k celému trhu (a opět srovnávají s desetiletou a třicetiletou historií). Podle tabulky nyní není poměr cen k ziskům nejvýše u technologií, ale u zboží dlouhodobé spotřeby, nad PE celého trhu je mírně i průmysl. Nejníže se naopak nachází energetika, finance, reality a zdravotní péče. Energetika byla přitom v posledních deseti letech po 60 % času výš, než nyní, za třicet let 40 % času.

sous1
Zdroj: X

Poslední dva sloupce pak ukazují, že velká část trhu je relativně k jeho celkovým valuacím „levná“. Není to ale tím, že byla levná svým vlastním PE (první tři sloupce), ale jde o efekt vysokých valuací nejdražších sektorů. Které táhnou nahoru i PE celého trhu a v relativním vyjádření tak zlevňují zbytek.

2. Zbytek světa vs USA – očištěno o vliv bezrizikových sazeb: Ještě bych se dnes i v souvislosti s výše uvedeným vrátil k předchozím dvou úvahám z tohoto týdne, které byly zaměřeny na valuace světových trhů. Včera jsem konkrétně poukazoval na následující: Rozdíl mezi obráceným PE (EP – ziskový výnos) a výnosy desetiletých vládních dluhopisů je v USA nyní u nuly (cca jedna děleno 21 mínus 4,6 %). V Evropě je EP upravené o sektorové váhy (viz včerejší článek) na 6,3 %. Bundy mají výnos na 2,5 %. Pokud budeme počítat s cca 3 % „evropskými“ výnosy pro zohlednění výnosů dalších vládních dluhopisů, onen rozdíl mezi EP a bezrizikovými sazbami v Evropě dosahuje asi 3 %. A podívejme se na následující graf, který ukazuje průběh onoho rozdílu v USA od roku 2000:

sous2
Zdroj: X

Z tohoto pohledu jsou na tom tedy nyní evropské akcie podobně, jako ty americké před rokem 2023. Hodně zhruba totiž můžeme říci, že v období 2017 – 2022 měl rozdíl mezi EP a výnosy dluhopisů v USA tendenci vracet se k úrovni 3 %. Předtím to byla pár let spíše úroveň 3,5 %. Celkově přitom šlo o období, kdy se nedalo hovořit o tom, že by v USA vládla nějaká akciová skepse, naopak. Obdobně bych tedy netvrdil, že evropské akcie jsou nyní pod tlakem nějakého pesimismu, „jen“ nedosahují na téměř euforii, ke které se mezitím přesunuly trhy americké.

Co další světové trhy? Jak jsem ukazoval v pondělí, po úpravě na americké váhy sektorů je PE trhů od Japonska, přes EU, UK po Čínu v pozoruhodně úzkém rozmezí mezi 15 – 17. Ziskový výnos se tedy pohybuje mezi 5,8 – 6,5 %. Jenže výnosy dluhopisů se už liší více. Evropu jsme zmínili výše, v UK jsou u 4,5 %, takže onen rozdíl je už docela nízko – optimismus na akciích reflektující rizikové prémie a očekávaný růst zisků v UK je někde mezi Evropou a USA. V Japonsku jsou výnosy dluhopisů zase jen na 1,2 %. Takže rozdíl s EP ukazuje na to, že přes podobné PE na japonském trhu vládne ve srovnání s jinými zeměmi zase valuační umírněnost.

 

Čtěte více:

ASML trhy naladilo před velkými techy, Fed tentokrát sazby nesníží
29.01.2025 11:24
Dnes po zavření řádného obchodování na Wall Street zveřejní své výsled...
Norský státní investiční fond vykázal loni opět rekordní zisk. Na čem vydělal nejvíc?
29.01.2025 11:38
Norský státní investiční fond vykázal loni rekordní zisk 2,51 bilionu ...
Braňo Soták: ASML si zachraňuje reputaci, úplně klidná plavba to ale nebude
29.01.2025 12:23
Nizozemský monopol v oblasti EUV litografie zachraňuje svou reputaci, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2025
11:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:46Bílý dům připravuje odhad nákladů na ovládnutí Grónska
11:32Reciproční cla sníží export z Německa do USA o méně než tři procenta, očekává Ifo
11:11Trumpova cla budou nejrozsáhlejším obchodním omezením USA za více než století a startují novou éru rizik pro globální ekonomiku
11:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:39Jak se trhy vyrovnají s další várkou cel? Nervozita bude provázet evropské i americké obchodování  
10:00Guvernér BOJ: Dopad nových amerických cel na světový obchod může být obrovský
9:43ČSÚ: Deficit veřejných financí loni klesl na 2,2 procenta HDP
9:07Rozbřesk: Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Pozor ale na dnešní Trumpova cla!
9:05Americká cla na země kupující venezuelskou ropu a plyn pomohla k březnovému poklesu vývozu pohonných hmot z Venezuely o 11,5 pct
8:36A je tu den osvobození pro USA, kdy Trump oznámí reciproční cla. Americké státní dluhopisy na vzestupu, evropské futures v červeném  
6:06Clinton: První vlna pochyb o umělé inteligenci, ale stále je tu výhled na několikaletý růst technologií
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu J&T ARCH INVESTMENTS podfond za 1. čtvrtletí 2025
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m