Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Největší technologické propadáky letošního roku

Víkendář: Největší technologické propadáky letošního roku

29.12.2019 17:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezi největší technologické propadáky letošního roku řadí blog MIT autopilot Boeingu použitý v letadlech 737 Max Boeing. Když se zřítily dva tyto stroje, ukázalo se, že jejich piloti „bojovali se systémem autopilota, který převzal řízení a poslal letadla k zemi“. Tragédie přitom podle MIT ukázala jak na chybu Boeingu a autopilota, ale také na to, že vládní organizace, které mají na starost bezpečnost letů, se postupně víc a víc spoléhaly na Boeing namísto toho, aby pracovaly nezávisle.

Dalším technologickým propadákem letošního roku je podle MIT „potravinový počítač“. Mělo jít o hydroponický systém, který obsahoval elektroniku a umělou inteligenci a měl být podle architekta Caleba Harpera schopen „měřit miliony kombinací světla, teploty a vlhkosti“. Pak dokonce zazněly úvahy o strojovém učení, ale nakonec se ukázalo, že šlo pouze o velký podvod.

Podvodem byla i aplikace zvaná „How Gay Are You?“, která měla uživatelům říci, jaké mají genetické předurčení k homosexualitě, to vše za 5,5 dolaru. MIT píše, že se následně zvedla vlna kritiky a diskuse o tom, zda tento projekt nezneužívá dosavadní vědecké poznatky a zda nezakrývá, že podle nich neexistuje žádný konkrétní gen, který by určoval homosexualitu. Aplikace již nyní není k dispozici, ale jak píše MIT, problém genetické prekondice přetrvává.

„Jedna izraelská společnost letos vyslala na Měsíc přistávací modul, který se ale bohužel při přistání v dubnu rozbil. Naštěstí nebyl nikdo na palubě. Něco tam ale bylo. Ukázalo se totiž, že jedna americká nezisková společnost jménem Arch Mission Foundation dala na palubu tajně kapsli s želvuškami – mikroskopickými živočichy, kteří jsou schopní přežít ve tvrdých podmínkách a možná dokonce i na Měsíci,“ píše MIT. A o významný problém jde proto, že lidé by neměli „znečišťovat jiné světy pozemským životem“. Vedle samotné kontaminace bychom si totiž také měli být jistí, že když někdy objevíme ve vesmíru život, nebyli jsme to my sami, kdo jej tam dopravil.

Želvušky bez vody pravděpodobně nebudou schopné se rozmnožovat, ale celá událost ukazuje, že dnešní systém založený na důvěře v poctivost těch, kteří lety do vesmíru provádějí, nemusí stačit. Například zmíněná Arch Mission Foundation má za svou misi vytvořit „záložní planetu“, a to ji vedlo i ke zmíněnému činu.

Dalším technologickým propadákem je podle MIT skládací telefon Galaxy Fold od Samsungu. Například Mark Gurman z Bloombergu o něm v dubnu napsal, že po jednom dni používání je k nepotřebě. I přesto by letos měla být na trh uvedena řada podobných modelů. A úspěchem nebyla prý ani platební karta od Applu. Ta totiž podle MIT některým mužům umožňovala vzít si desetkrát vyšší půjčku než jejich ženám, se kterými sdíleli všechna aktiva. Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak přiznal, že právě to se stalo jemu a jeho manželce, a dodal, že jde o problém algoritmu. MIT tvrdí, že nejde o žádný detail, protože podobné problémy s algoritmy znamenají, že nakonec za ně nenese nikdo konkrétní zodpovědnost.

„Jde o největší demokracii na světě, ale co se týče internetu, není Indie zase tak moc demokratická,“ píše MIT. Vláda tam je totiž připravena v případě problémů znepřístupnit uživatelům Facebook, WhatsApp či celý přístup k internetu. Během roku k tomu došlo celkem devadesátkrát a podobně tomu je v zemích jako Pákistán, Turecko, Írán či Súdán. I zde „vlády využily toho, že vypnutí internetu může oslabit disent a znemožnit světu, aby měl přístup k informacím“, píše MIT. V Kašmíru tak musí lidé již od dubna „cestovat dlouhé míle jen pro to, aby mohli zkontrolovat svůj e-mail“.

Zdroj: Blog MIT



Čtěte více:

NIO a těžké začátky průkopníků
12.12.2019 17:44
John Rosevear se na stránkách Fool.com věnuje čínské elektro-automobil...
Experti Patrie v E15: Obchodní válka zatíží Evropu
16.12.2019 14:46
Blížící se odchod Británie z EU, ekonomické zpomalování Německa a před...
Husqvarna a nezadržitelná baterizace
18.12.2019 17:35
Někdy existuje docela propastný rozdíl mezi produktem a firmou, která ...
Víkendář: Velký americko-evropský obrat
21.12.2019 9:51
Americká Federal Communications Commission dala minulý měsíc zelenou f...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data