Trhy se příliš neznepokojují tím, jaký by koronavirus mohl mít dopad na hospodářskou aktivitu. V jejich pohledu je podporují i úvahy o fiskálním a monetárním uvolnění. Jenže pohled na to, jaký je dosavadní vývoj, ukazuje, že již nyní dochází k narušování výrobních řetězců. Pro Bloomberg Video to uvedl známý ekonom a investor Mohamed El-Erian, který působí jako hlavní poradce společnosti . Z USA i z Evropy jsou navíc již slyšet hlasy firem, které tímto narušením trpí. Takže podle ekonoma nelze čekat, že ekonomika z tohoto šoku vyjde oživením ve tvaru „V“, doufat můžeme v „U“, ale je možné, že vývoj bude nakonec horší.
Vedle popsaného nabídkového šoku představuje epidemie pro čínské hospodářství i poptávkový šok, protože lidé kvůli ní tolik nenakupují. El-Erian řekl, že tento šok ovlivňuje obchod, služby a další části hospodářství. A dodal, že dříve trhy jednaly podle toho, co dělají centrální banky, dnes je tomu opačně a centrální banky jednají podle toho, co se děje na trzích. Podobné je to s analytiky, kteří nyní utvářejí své názory podle toho, co se děje na trhu, namísto toho, aby hodnotili situaci nezávisle.
Firemní sektor bude podle ekonoma stále více chápat, že globální výrobní řetězce přinášejí vyšší efektivitu, ale stávají se problémem v podobných případech, jako je ten současný. Pak se „silná stránka může stát tou slabou“ a globální řetězec firmě škodí. Korporace přitom podle El-Eriana doposud dávaly příliš velkou váhu efektivitě a nyní budou tento přístup přehodnocovat. A to ve stylu „počkat, globalizace sebou nese rizika, kterým se musíme věnovat“.
Dopadům šíření koronaviru se v nejnovějším videu věnoval i hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš:
Podle ekonoma uvidíme v Asii velkou vlnu fiskální a monetární stimulace. Je ovšem otázkou, jakou efektivitu bude tento krok mít ve chvíli, „kdy se dva lidé bojí být spolu ve stejné místnosti.“ Není to to samé, jako když se například zhroutí důvěra mezi bankami a do hry vstoupí banka centrální s tím, že jí mohou všechny banky důvěřovat. „Obnova výroby a spotřeby je věc složitější,“ míní El-Erian.
„Všechny věci, které byly ještě nedávno důležité, ale ne urgentní, se nyní urgentními stávají.“ Tak podle ekonoma začíná uvažovat stále více společností ve vztahu k demografickým změnám, globálnímu oteplování či zmíněné globalizaci. To vytváří i příležitosti, ale jejich využití vyžaduje rovněž proces „sebedestrukce“. El-Erian také zmínil, že podle jeho názoru má Evropa problém v tom, že nemá silné politické vedení, protože současné problémy „nejsou věcí pouhého inženýringu“.
Shodou okolností na Bloomberg Video hovořil i hlavní ekonom ECB Philip Lane s tím, že hlavní scénář banky ve vztahu ke koronaviru počítá s oživením ve tvaru „V“. Hlavním negativním šokem je podle něj pokles spotřeby v Číně. Ohledně narušení výrobních řetězců ekonom uvedl, že záleží na jeho délce. Pokud bude trvat relativně krátkou dobu a půjde hlavně o pozdržení dodávek, půjde jen o přechodný šok, který rychle odezní.
Zdroj: Bloomberg Video