Trhy už jsou možná unavené z toho, jak neustále slyší, že podceňují nebezpečí epidemie nového koronaviru a její dopady na ekonomiku. Bank je ale další, která vydala obdobné varování.
„V krátkodobějším horizontu…je větším rizikem podle nás skutečnost, že dopad koronaviru na ziskovost může být v současných cenách akcií podceňován, což naznačuje vysoké nebezpečí korekce,“ sdělil klientům šéfanalytik pro akciové trhy Peter Oppenheimer. Korekce na trzích znamená, že trh sestoupí o minimálně 10 % z nedávných maxim.
Historická zkušenost – třeba s virem SARS z roku 2003 - ukazuje, že záseky jsou na trzích často jenom dočasné. Jenomže čínská ekonomika je teď šestkrát větší, než byla tehdy, čínský cestovní ruch tvoří 0,4 % globálního (!!) HDP a zmeškané pracovní dny v Číně odpovídají dvouměsíční neplánované přestávce v celých Spojených státech, podotkl také.
Globální ekonomika podle poroste, stejně jako ta americká, i když ta už prochází nejdelší ekonomickou expanzí za 150 let. Toto vytváří podpůrné prostředí pro akcie. Banka se ale obává, že očekávání na zisky jsou pořád moc optimistická, obzvláště pokud jde o expozici globálních firem vůči čínské ekonomice. Jakýkoli útlum velkých technologických firem, jako , , , Google nebo , by pravděpodobně srazil prognózy zisků, napsal také Oppenheimer. Zmíněná pětice "big tech" firem porazila v posledním kvartálu tržní prognózy zisku o v průměru 20 %, zatímco běžná firma z indexu S&P 500 jenom o 4 %.
Index S&P 500 míří neustále nahoru, podle "goldmanů" je náchylný ke korekci:

Akcie jsou atraktivní i vzhledem k dluhopisovým výnosům. Kromě amerických indexů láme rekordy i německý DAX , zatímco výnosy na desetiletém německém státním dluhopisy zůstávají v záporu. I díky tomu se sázky na firemní zisky zvyšují, tvrdí Oppenheimer.
Mezinárodní měnový fond ve středu varoval, že epidemie nového typu koronaviru již podkopala hospodářský růst v Číně a šíření viru do dalších zemí by mohlo zmařit předpokládané oživení světové ekonomiky v letošním roce. A banka ve stejný den předpověděla, že čínská ekonomika by následkem nákazy mohla v tomto čtvrtletí vyrůst i jenom o 3,5 %, pokud se šíření nákazy nepodaří zastavit dost rychle na to, aby se výroba vrátila na běžnou úroveň.
Následující tabulka shrnuje prognózy pro čínskou ekonomiku v závislosti na tom, jak rychle se výrobu v továrnách podaří obnovit.
Čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí loňského roku o 6,4 % (meziroční reálný růst), v průběhu roku ale expanze druhé největší ekonomiky světa zpomalovala. Prognózy Bloombergu hovoří pro aktuální kvartál o meziročním růstu reálného HDP o 5,9 %. V celém loňském roce se reálný HDP Číny zvýšil o 6,1 %, pro tento rok prognóza Bloombergu počítá zatím s expanzí o 5,8 %.
Zdroje: CNN, Market Watch, Bloomberg, ČTK, CNBC