Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přinesou úlevu rostoucí teploty?

Přinesou úlevu rostoucí teploty?

19.03.2020 18:36

V podstatě od počátku se uvažuje o tom, jak může pandemii ovlivnit počasí, respektive roční období. Nyní byly zveřejněny hned dvě studie, které se tímto tématem zabývají. Jejich výsledky na první pohled potvrzují tezi o tom, že vyšší teploty by mohly přinést úlevu. Ale je k nim co dodat.

Následující graf dává dohromady tzv. R, což je počet sekundárních případů na primární. Na ose x nalezneme průměrnou teplotu. Proložená přímka by potvrzovala rozšířený názor, že s rostoucí teplotou potenciál pro přenos klesá. Jenže tady se dá podle toho, jak jsou v grafu rozházeny modré body, hovořit spíše o tom, že jde o náznak nějaké vazby.

koronavirus_pandemie_teplota_přenos
Ona studie, ze které graf je, se jmenuje „High Temperature and High Humidity Reduce the Transmission of COVID-19“. Její autoři Jingyuan Wang z Beihang University, Ke Tang z Institute of Economics, School of Social Sciences, Tsinghua University, Kai Feng z Beihang University (BUAA) a Weifeng Lv z Beihang University použili pro onen graf data ze 100 čínských měst a tvrdí: „Vysoké teploty a vysoká vlhkost vzduchu významně snižují přenos COVID-19, a to i pokud vezmeme v úvahu hustotu zalidnění a HDP na hlavu v jednotlivých městech“. Takový závěr je pak v souladu se zkušenostmi, že „vysoká teplota a vlhkost výrazně snižují přenos chřipky. Takže „příchod léta a dešťů na severní hemisféře může efektivně snížit počet nakažených“.

Ze studie bych poukázal ještě na následující dva grafy. Vůbec nechci shazovat práci uvedených vědců a použité statistické metody. I od oka vidíme, že tam „technicky“ nějaký vztah je (alespoň u teploty). Ale na druhou stranu zase i od oka vidíme, že sázet na něco takového by bylo dost riskantní. Jinak řečeno, počasí nějaký vliv má, ale nehovoříme tu ani náhodou o nějakém železném zákonu a jistotě, že léto vše vyřeší.

koronavirus_pandemie_teplota_přenos_počasíDruhá studie, o které jsem hovořil v úvodu, se jmenuje „Temperature, Humidity and Latitude Analysis to Predict Potential Spread and Seasonality for COVID-19“. Autoři jsou Mohammad M. Sajadi z Institute of Human Virology na University of Maryland School of Medicine, Parham Habibzadeh z Shiraz University of Medical Sciences, Augustin Vintzileosz University of Maryland - College Park, Shervin Shokouhi z Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Fernando Miralles-Wilhelm z University of Maryland - College Park a Anthony Amoroso z Institute of Human Virology na University of Maryland School of Medicine. Ti všichni ve vzájemné spolupráci zkoumali data z měst, kde jsou vyšší počty nakažených, a došli k následujícímu:

COVID-19 se významně šíří v úzkém podnebném pásu s podobnými klimatickými podmínkami. Šíření viru pak odpovídá obvyklému sezónnímu šíření respiračních chorob. Vědci k tomu přidávají následující mapu, která má dokládat to, o čem hovoří v souvislosti s oním pásem:

koronavirus_COVID_šíření_pásmo

V následujícím grafu studie dává dohromady vlhkost a teplotu u měst s různým počtem nakažených:

koronavirus_šíření_města

V první z následujících dvou tabulek vědci ukazují města výrazně postižená nákazou. Druhá tabulka pak ukazuje, která města by měla být s ohledem na zjištěné vztahy mezi teplotou a vlhkostí v následujících týdnech nejohroženější. Model do nich zařadil i Prahu:

koronavirus_Praha_šíření_teplota_vlhkost

Ekonomové mají s korelacemi bohaté zkušenosti a hojně je využívají. Podle některých názorů (N. N. Taleb) by jim ale mělo být používání tohoto nástroje naopak zakázáno. Jde jistě jen o bonmot, který ale poukazuje na jednu podstatnou věc – je všeobecně jednoduché až lákavé použít graf podobný tomu prezentovanému na začátku a dělat z něj příliš silné závěry. Léto může přinést pozitivní změnu, ale jistota to ani zdaleka není. Míru potenciální úlevy pak možná dobře ukazuje graf poslední.Čtěte více:

Ropné patálie
12.03.2020 5:51
Zakladatel společnosti ValueAct Capital Jeffrey Ubben před několika dn...
Až se vše uklidní...
12.03.2020 18:35
Až skončí současná náročná doba, budeme možná intenzivně uvažovat o to...
Co říká o současné situaci moudrost trhu
13.03.2020 17:08
O akciovém trhu můžeme uvažovat jako o největší továrně na predikce na...
Americký scénář
16.03.2020 17:32
Ekonomové mají rádi křivky a asi i proto se řada z nich rychle chopila...
Rok? Nebo navždy?
17.03.2020 17:42
Řadu lidí v tuto chvíli asi zajímá, jak dlouho „to bude ještě trvat“. ...
Jak je na tom nyní Čína a co to ukazuje pro nás
18.03.2020 18:19
Zdá se, že situace v Číně se zklidňuje na rovině zdravotní i ekonomick...

Váš názor
 • J A R O
  20.03.2020 15:54

  Tedy nevím, jestli viru může vadit vysoká vlhkost. __________________________________________________________________________ To samé s teplotou - když vir je v člověku, nevadí mu zjevně ani osmatřicet stupňů. __________________________________________________________________________ ALE: __________________________________________________________________________ - zcela jistě mu vadí UV záření, případně přízemní ozón (a toho se s blížícím se létem snad dočkáme) __________________________________________________________________________ - lidé v zimě jsou oslabení a náchylní k různým chorobám, takže asi i k Covidu. Až bude hezčí počasí, odolnost lidí se zvýší __________________________________________________________________________ - nyní situaci ve zdravotnictví komplikuje i to, že lidé díky zimě (fakt nechápu milovníky zimy?! co to je za masochistickou sortu?! klouzat se dá i na písečných dunách!) podléhají angínám, faryngitídám, chřipkám, atd... To zatěžuje zdravotní systém, plus lidé podléhají panice, protože mají příznaky podobné covidu). Toto všechno s blížícím se jarem snad opadne. __________________________________________________________________________
  Hayek
 • jiný pohled by ještě mohl být..
  19.03.2020 19:00

  Mne zaujala ještě jedna souvislost, ta nemoc postihuje bohaté. Jak státy (Švýcarsko, Norsko, Lucembursko, státy zálivu, ale i bohaté klienty výletních lodí). Částečně to vysvětluje teorie vlivu podnebí, ale mohou v tom hrát roli i společenské zvyky. Je asi rozdíl, jestli se někdo při pozdravu objímá a líbá a nebo si jen na pár metrů řekne nazdar voe.
  Zvonička
Aktuální komentáře
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  
16:32Bloomberg: Petrodolary už dávno nefungují, ale ropný odchod od dolaru se jen tak konat nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data