Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propad ekonomické aktivity na polovinu

Propad ekonomické aktivity na polovinu

24.03.2020 18:09

Naši politici i veřejnost spekulují nad tím, jak dlouho bude současný stav cíleného útlumu trvat. Ekonom Olivier Blanchard se domnívá, že celkový útlum života ve společnosti bude možná muset trvat ne týdny, či měsíce, ale déle než rok - bez něj by se totiž počty případů nakažených zase zvedly. Pan Blanchard pak také na Twitteru odkazuje na svou studii z roku 1997, která může podle jeho názoru být v současné situaci relevantní. A jak to vlastně myslel pan Bullard s 50% propadem ekonomiky?

Na popsaný scénář dlouhodobého sociálního distancování vlastně poukazovala již více než dva týdny stará (a hojně diskutovaná) britská studie. Ta obsahovala i následující graf, který ukazuje na cykly neustále nově zaváděných a zase uvolněných restrikcí a následně cykly v počtu nakažených:
0

O čem hovoří ona ekonomická studie z roku 1997? Pan Blanchard se v ní zaměřoval na propad ekonomické aktivity v zemích střední a východní Evropy po pádu komunismu. Tedy na něco, čím jsme si prošli my sami. Následující graf ale ukazuje vývoj produktu v Rusku, na Ukrajině a v pobaltských státech. Hovoříme tu o propadech v řádu desítek procent, kdy se ekonomická aktivita během několika let dostala na dvě třetiny, polovinu, i méně původních úrovní:

0
Studie vysvětluje popsané propady zejména tím, že došlo k narušení výrobních vazeb a vertikál. Zmiňuje ale také to, že transformací prošla i čínská ekonomika, ale k ničemu podobnému, co vidíme v grafech, tam nedošlo. Vysvětlení může být prý takové, že v Číně proběhly změny postupně, vláda si tam ponechala kontrolu nad mnoha velkými firmami a podobně.

I na základě vlastních zkušeností můžeme přemýšlet o tom, zda po pádu komunismu bylo hlavní brzdou narušení vertikál, či to, co tyto vertikály předtím produkovaly. V prvním případě (vyrábělo se to, co lidé chtěli, jen se narušila plynulost výroby) by byla relevance onoho výše uvedeného grafu pro současnou situaci větší (třeba ve scénáři založeném na něčem podobném, o čem hovoří první graf). A i dost extrémní graf ze studie pana Blancharda vlastně může působit i mírně uklidňujícím dojmem: Pro mnohé ve výše uvedených zemích šlo určitě o hodně těžkou dobu (nejhorší na podobných propadech je to, že často nejvíce dopadají na ty nejslabší). Ale zvládli to.

Přemýšlet bychom mohli v souvislosti s uvedenou studií i nad tím, zda tedy nejít „čínskou“ transformační cestou, ale to si třeba necháme na jindy. Nyní na závěr jedna technická: Jim Bullard z Fedu odhaduje, že nezaměstnanost se v USA zvedne na 30 %. A HDP se prý může propadnout o 50 %. Zde ale není tak úplně jasné, jaké je to číslo. Ekonom Justin Wolfers se domnívá, že pan Bullard tím míní anualizovaný čtvrtletní pokles (tedy mimochodem druh čísla, které jsem tu prezentoval já včera v souvislosti s projekcemi Deutsche Bank). Což by znamenalo, že HDP se v druhém čtvrtletí propadne mezičtvrtletně (neanualizovaně) asi o 15 %. Jak podotýká pan Wolfers, ono anualizované číslo nedává moc smysl, pokud zrovna nečekáme, že podobný propad nastane i v následujících čtvrtletích. Čímž se vlastně dostáváme k výše uvedenému scénáři.

Jak to ale myslel pan Bullard? Určitě to osvětlí a my zatím můžeme přemýšlet třeba o tom, jak se vyvíjela ekonomická aktivita během známé Velké deprese. Typově šlo samozřejmě o úplně jinou situaci, než je ta dnešní: Nyní hraje mnohem větší roli negativní nabídkový šok, také toho ale snad víme mnohem víc o tom, jaké chyby nedělat na poptávkové straně. Na druhou stranu zase musíme vážit, jak (moc) vlastně poptávku stimulovat v době, kdy nás pandemie tlačí do záměrného útlumu ekonomické aktivity. Každopádně stojí za povšimnutí, že podle jednoduchého agregovaného měřítka (HDP) byly tehdejší ekonomické problémy srovnatelné snad jen s tím nejméně bolestivým transformačním vývojem popsaným výše uvedeným grafem.

0


Čtěte více:

Taylor: Jde na pár měsíců zmrazit ekonomiku?
24.03.2020 16:05
„Pandemie COVID-19 je zdravotní i ekonomický problém,“ píše na stránká...
Podnikatelská aktivita v eurozóně kvůli koronaviru prudce klesla
24.03.2020 11:00
Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu kvůli opatřením proti šířen...
Ekonomiky čelí prudké recesi. Ekonomové varují před poklesem až o 30 %
24.03.2020 12:15
Pandemie způsobená koronavirem mocně dopadla na ekonomiky světa a odha...
Nejrychlejší výplach v historii překonává i Velkou hospodářskou krizi
24.03.2020 13:50
Dvacet dva. Jen tolik dnů trvalo americkému indexu S&P 500, aby pokle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC