Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propad ekonomické aktivity na polovinu

Propad ekonomické aktivity na polovinu

24.03.2020 18:09

Naši politici i veřejnost spekulují nad tím, jak dlouho bude současný stav cíleného útlumu trvat. Ekonom Olivier Blanchard se domnívá, že celkový útlum života ve společnosti bude možná muset trvat ne týdny, či měsíce, ale déle než rok - bez něj by se totiž počty případů nakažených zase zvedly. Pan Blanchard pak také na Twitteru odkazuje na svou studii z roku 1997, která může podle jeho názoru být v současné situaci relevantní. A jak to vlastně myslel pan Bullard s 50% propadem ekonomiky?

Na popsaný scénář dlouhodobého sociálního distancování vlastně poukazovala již více než dva týdny stará (a hojně diskutovaná) britská studie. Ta obsahovala i následující graf, který ukazuje na cykly neustále nově zaváděných a zase uvolněných restrikcí a následně cykly v počtu nakažených:
0

O čem hovoří ona ekonomická studie z roku 1997? Pan Blanchard se v ní zaměřoval na propad ekonomické aktivity v zemích střední a východní Evropy po pádu komunismu. Tedy na něco, čím jsme si prošli my sami. Následující graf ale ukazuje vývoj produktu v Rusku, na Ukrajině a v pobaltských státech. Hovoříme tu o propadech v řádu desítek procent, kdy se ekonomická aktivita během několika let dostala na dvě třetiny, polovinu, i méně původních úrovní:

0
Studie vysvětluje popsané propady zejména tím, že došlo k narušení výrobních vazeb a vertikál. Zmiňuje ale také to, že transformací prošla i čínská ekonomika, ale k ničemu podobnému, co vidíme v grafech, tam nedošlo. Vysvětlení může být prý takové, že v Číně proběhly změny postupně, vláda si tam ponechala kontrolu nad mnoha velkými firmami a podobně.

I na základě vlastních zkušeností můžeme přemýšlet o tom, zda po pádu komunismu bylo hlavní brzdou narušení vertikál, či to, co tyto vertikály předtím produkovaly. V prvním případě (vyrábělo se to, co lidé chtěli, jen se narušila plynulost výroby) by byla relevance onoho výše uvedeného grafu pro současnou situaci větší (třeba ve scénáři založeném na něčem podobném, o čem hovoří první graf). A i dost extrémní graf ze studie pana Blancharda vlastně může působit i mírně uklidňujícím dojmem: Pro mnohé ve výše uvedených zemích šlo určitě o hodně těžkou dobu (nejhorší na podobných propadech je to, že často nejvíce dopadají na ty nejslabší). Ale zvládli to.

Přemýšlet bychom mohli v souvislosti s uvedenou studií i nad tím, zda tedy nejít „čínskou“ transformační cestou, ale to si třeba necháme na jindy. Nyní na závěr jedna technická: Jim Bullard z Fedu odhaduje, že nezaměstnanost se v USA zvedne na 30 %. A HDP se prý může propadnout o 50 %. Zde ale není tak úplně jasné, jaké je to číslo. Ekonom Justin Wolfers se domnívá, že pan Bullard tím míní anualizovaný čtvrtletní pokles (tedy mimochodem druh čísla, které jsem tu prezentoval já včera v souvislosti s projekcemi Deutsche Bank). Což by znamenalo, že HDP se v druhém čtvrtletí propadne mezičtvrtletně (neanualizovaně) asi o 15 %. Jak podotýká pan Wolfers, ono anualizované číslo nedává moc smysl, pokud zrovna nečekáme, že podobný propad nastane i v následujících čtvrtletích. Čímž se vlastně dostáváme k výše uvedenému scénáři.

Jak to ale myslel pan Bullard? Určitě to osvětlí a my zatím můžeme přemýšlet třeba o tom, jak se vyvíjela ekonomická aktivita během známé Velké deprese. Typově šlo samozřejmě o úplně jinou situaci, než je ta dnešní: Nyní hraje mnohem větší roli negativní nabídkový šok, také toho ale snad víme mnohem víc o tom, jaké chyby nedělat na poptávkové straně. Na druhou stranu zase musíme vážit, jak (moc) vlastně poptávku stimulovat v době, kdy nás pandemie tlačí do záměrného útlumu ekonomické aktivity. Každopádně stojí za povšimnutí, že podle jednoduchého agregovaného měřítka (HDP) byly tehdejší ekonomické problémy srovnatelné snad jen s tím nejméně bolestivým transformačním vývojem popsaným výše uvedeným grafem.

0


Čtěte více:

Taylor: Jde na pár měsíců zmrazit ekonomiku?
24.03.2020 16:05
„Pandemie COVID-19 je zdravotní i ekonomický problém,“ píše na stránká...
Podnikatelská aktivita v eurozóně kvůli koronaviru prudce klesla
24.03.2020 11:00
Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu kvůli opatřením proti šířen...
Ekonomiky čelí prudké recesi. Ekonomové varují před poklesem až o 30 %
24.03.2020 12:15
Pandemie způsobená koronavirem mocně dopadla na ekonomiky světa a odha...
Nejrychlejší výplach v historii překonává i Velkou hospodářskou krizi
24.03.2020 13:50
Dvacet dva. Jen tolik dnů trvalo americkému indexu S&P 500, aby pokle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2020
11:02Instituty: Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o rekordních 10 %
10:53Petr Dufek: Dočasně stagnující nezaměstnanost
10:15Pražská burza: Investiční doporučení ve světle koronaviru  
10:02Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 %. Volných míst ale ubylo
9:12Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data
8:55Ratingové varování pro KB a Českou spořitelnu, letecká doprava se bude zotavovat roky. Evropa zahájí poklesem  
8:05Sněmovna a podpora: 25.000 korun pro OSVČ, odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy
7:55Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky
5:31Blanchard: Musíme dělat vše, co je třeba. Ale co to vlastně je?
07.04.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, Gilead Sciences -4 %
18:11Návrat deflinflace
16:53Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží  
16:29Ani miliarda od investorů by Airbnb prý nemusela stačit
14:57Mezi dolarovými miliardáři je dál osm Čechů, Kellner je první, premiér čtvrtý
14:36Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
12:12Boot: Jak nyní rychle a efektivně pomoci malým firmám
10:50Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v e-commerce a běžné spotřebě  
9:35Petr Dufek: Poslední měsíc silného maloobchodu
9:29Optimismus nabírá na síle a táhne akcie dál vzhůru  
9:15Mouka, rýže, rukavice do domácnosti. Statistici mají první čísla o nákupech z konce února

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC