Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ahsan: Obchod upadá, ale přitom přispěl k míru v Evropě

Ahsan: Obchod upadá, ale přitom přispěl k míru v Evropě

24.04.2020 14:42
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních letech se objevuje stále více protekcionistických opatření, která se spolu s přímými obchodními válkami projevují na poklesu mezinárodního obchodu. Reshad N. Ahsan, Laura Panza a Yong Song na stránkách VoxEU tvrdí, že takový vývoj má podle dobře známých historických zkušeností a analýz negativní dopad na spotřebitele. Méně pozornosti je ale podle těchto ekonomů věnováno tomu, jak se úpadek obchodu může projevit na rovině mezinárodních konfliktů.

Na jednu stranu je v literatuře zmiňována možnost, že obchod slouží jako prevence konfliktu, ale zároveň jde stále o „kontroverzní téma“, o němž studie hovoří bez jasného závěru. Ahsan a jeho kolegové se to snaží napravit analýzou dlouhodobého vývoje v Evropě. Následující graf ukazuje vývoj počtu evropských konfliktů v letech 1640–1896:
konflikty Evropa obchod

Postupný posun k míru, který je z grafu zřejmý, vysvětlují různé studie politickými dohodami, posunem konfliktů z Evropy do jiných částí světa a pozitivním dopadem osvícení, které přineslo větší míru vzájemné tolerance. Ahsan a jeho kolegové ale zkoumají možnost, že posun k míru byl dán zejména rozvojem transatlantického obchodu.

Teoretické argumenty pro vztah mezi rozvojem obchodu a klesajícím počtem evropských konfliktů nevyznívají úplně jednoznačně. Je možné, že země, které živě obchodují, jsou konfliktem ohroženy více z pohledu ztráty jejich bohatství. A obchod může vést také k růstu reálných mezd, což následně vede k tomu, že pro vládu je nákladnější financovat armádu.

Na druhou stranu ale obchod s Novým světem snižuje objem vzájemného obchodu mezi jednotlivými evropskými zeměmi, a tudíž může zvyšovat jejich náchylnost k vzájemnému konfliktu. Velkou část doby vyznačené v grafu pak vlády uplatňovaly politiku merkantilismu a snahy zabrat co největší území v zámoří. Což by mělo vést spíše k tomu, že konflikty a obchod půjdou ruku v ruce.

Zmínění ekonomové na základě analýzy dat týkajících se konfliktů a rozvoje obchodu jednotlivých evropských zemí s Novým světem tvrdí, že obchod do Evropy skutečně napomohl přinést mír. Zejména kvůli tomu, že obchod zvyšuje náklady příležitosti související s válkou. A také kvůli popsanému růstu reálných mezd. Dokonce se ukázalo, že země s intenzivnějšími obchodními vazbami měly menší armádu a válečné námořnictvo. Ekonomové tak svou studii uzavírají s tím, že kvůli současnému posunu světa směrem k protekcionismu nemusí trpět jen spotřebitelé.

Zdroj: VoxEU

 
 

Čtěte více:

Petr Dufek: Poslední měsíc silného maloobchodu
07.04.2020 9:35
Únor byl posledním před-koronavirovým měsícem a nepřinesl žádná velká ...
WTO: Světový obchod letos klesne až o 32 %
08.04.2020 17:51
Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až ...
Spotřebitelské ceny v USA v březnu klesly nejvíce za pět let
10.04.2020 17:59
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v březnu po únorovému nárů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m