Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opomíjená strana globální dominance dolaru

Opomíjená strana globální dominance dolaru

21.08.2020 18:54

V ekonomii se někdy hovoří o takzvané Holandské nemoci. S tímto výrazem prý poprvé přišel The Economist, když se snažil popsat trable nizozemského hospodářství, které vznikly poté, co Nizozemci objevili významné ložisko zemního plynu. Tak trochu na podobnou notu bychom pak již řadu let mohli uvažovat o americké nemoci. 

Holandská nemoc popisuje stav, kdy v nějaké zemi dojde k prudkému růstu vývozů nově objevených a těžených přírodních zdrojů. Tyto exporty totiž tlačí nahoru měnový kurz, což snižuje konkurenceschopnost tradičních sektorů, které upadají a ekonomika se stává závislá na těžbě, málo diverzifikovaná, zaostávající. Můžeme směle uvažovat o tom, že tímto neduhem trpí třeba Rusko, ale já jsem zmínil určitou souvislost s americkou ekonomikou. A neměl jsem na mysli to, že by jí „holandsky“ potápěl její donedávna bující sektor alternativní těžby ropy a zemního plynu. Jde o dolar.

Hodně se nyní hovoří o tom, jaká bude budoucnost americké měny na mezinárodním poli. Dolar má totiž nyní tendenci oslabovat, za hlavní příčinu se nepřekvapivě udává relativní uvolněnost americké ekonomiky a její relativní zaostávání za oživením/neoživením zbytku světa (vše samozřejmě související s pandemií). Dolar přitom ve světě slouží jako hlavní rezervní měna, prostředek směny globálního obchodu a jeho celková pozice ve světové ekonomice je v mnoha oblastech dominantní. Uvažuje se tak o tom, zda nenastal již tolikrát predikovaný začátek konce této dominance, kterému by mohla notně pomoci i řada politik současné americké vlády. 

Odvrácená strana dolarové dominance

Dejme tomu, že by takový proces skutečně nyní nastal a že by byl celkem rychlý. Co by to znamenalo pro Spojené státy? Řadu věcí a narušeno/pozměněno by hlavně bylo kolečko, kterému můžeme říkat recyklace globálních úspor. Ta vypadá zhruba tak, že úspory proudí ze spořivých zemí do USA, které za tyto úspory (pro ně půjčky) kupují zboží ze zbytku světa (povětšinou právě ze zemí, které mu na to půjčují). Spořivé země tak dosahují obchodních přebytků, Američané deficitů a celá to do nemalé míry stojí na velké důvěře v dolar.

Pokud chceme tento mechanismus nějak hodnotit, zjistíme, že je to dost ošemetné. Na první pohled se může zdát, že je hezké, když nám někdo chce půjčovat za velmi nízké sazby na to, abychom mohli více spotřebovávat, popřípadě investovat. Na druhý pohled to už ale tak jasné není. Dokonce tu můžeme vidět paralelu s onou Holandskou nemocí. Americká - dolarová nemoc by totiž vypadala tak, že silný dominantní dolar doléhá na konkurenceschopnost americké ekonomiky podobně, jako to činil silný gulden. A fakticky přispívá i k tomu, že Američané v popsaném recyklačním kolečku vyváží do zbytku světa svou poptávku a pracovní místa. 

Obvykle se píše, že Američané mají z dominance dolaru jen samé výhody, zatímco zbytek světa tratí. Výše uvedeným jsem se snažil ve zkratce popsat, že i tahle mince má dvě strany. Pokud by pak dolar ztrácel svou pozici, nutilo by to Americkou ekonomiku k přechodu na pro ní zdravější rovnováhu – tendenci k méně dovozům a více vývozům, k méně dluhům, více domácích úspor. Tohle vše jsem dnes psal nejen kvůli současný diskusím o dolaru, ale i kvůli nové studii, která se zabývá tím, zda euro nemůže (konečně) posílit svou globální pozici.

Euro místo dolaru

V „Increasing the International Role of the Euro: A Long Way to Go“ Marek Dabrowski v kostce píše, že dolar těží z hloubky a velikosti amerických trhů, svou roli ale hraje i zvyk (o tom, jakou roli hraje u vnímané bezpečnosti dolaru sebenaplňující se proroctví, můžeme vést celkem zajímavou diskusi). Pokud má euro svou pozici posilovat, musí podle ekonoma dojít k dokončení bankovní unie, unie kapitálových trhů a ECB by měla jednat „proaktivně“. Ze studie mě zaujal zejména následující graf. Ukazuje odhady „privilegia“, kterého se dostává populárním měnám, respektive jejich ekonomikám ve formě nižšího nákladu kapitálu. 

001

Dolar v tomto smyslu těží ze své pozice zdaleka nejvíce a od devadesátých let trendově stále více, což ale platí i o euru. Pokud by se Evropě podařilo posílit roli eura v globální ekonomice a/nebo pokud by k tomu pomohlo současné dění na dolaru, je možné, že by se v grafu popsané nůžky začaly znatelně uzavírat. Kapitál by více proudil do Evropy, euro by posilovalo, půjčovalo by se tu lehčeji, lehčeji by se nakupovalo v zahraničí, hůře vyváželo... 

V určitém rozsahu by to bylo přesně to, co by globální ekonomika jako celek potřebovala, protože by se tím eliminovala část jejích recyklačních nerovnováh. Z pohledu Evropy by ale nešlo o jednoznačné vítězství stejně, jako současná globální dominance dolaru přináší Američanům chleba o dvou kůrkách – viz výše. 

 

Čtěte více:

SkyBridge: Cena zlata dál poroste díky masivnímu znehodnocení měn
21.08.2020 10:59
Zlato prodlouží svou rekordní rally díky “masivnímu znehodnocení měny”...
Jan Bureš: Konec nadějí na oživení ve tvaru V?
21.08.2020 11:58
Srpnové výsledky podnikatelských nálad mluví jasně – není na místě těš...
Perly týdne: Budoucnost dolaru, atraktivní Evropa a u nás poctivost
21.08.2020 13:08
Stephen Roach hovoří o první fázi úpadku dolaru, restrikce stále brzdí...
Nová dluhová nálož Ameriky
21.08.2020 14:46
Dnešní Spojené státy vypadají nejen churavě, ale švorc. K vyrovnání pa...

Váš názor
  • Opět základní nepochopení reality
    21.08.2020 22:21

    Žádný obchodní deficit ani přebytek neexistuje, je to jen účetní položka. Země, která obchodem získá dolary místo zboží, si za ně jednoduše něco v USA koupí, třeba akcie, půdu nebo mrakodrap na Manhattanu.
    Dan314
    • Re: Opět základní nepochopení reality
      22.08.2020 11:11

      Asi tak, jako by byla čistě účetní položka, když si Američan koupí tričko z Číny. Co s tím jeho dolarem Čína udělá je jedno, to tričko je dost reálné. Jinak řečeno, to, že celá platební bilance je nulová, nemění nic na realitě obchodních přebytků, či deficitů. Pokud se tedy nebavíme o tom, co je to "realita". V článku jsem se snažil poukázat na to, že dolar svou pozicí ve světě podporuje cyklus "tričko - americké obligace". Ale Váš názor Vám samozřejmě neberu. JS
      jirka002
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.