Data z amerického trhu práce za srpen můžeme hodnotit lehce pozitivně, a to hlavně díky překvapivě velkému poklesu míry nezaměstnanosti. Ta se z 10,2 procenta v minulém měsíci dostala na 8,4 pct a značně tak podstřelila tržní konsensus nastavený na 9,8 pct. Pomohl příliv skoro milionu lidí na trh práce, kteří se pravděpodobně rovnou přidali i do statistiky zaměstnaných.

Takovýto propad nezaměstnanosti částečně tlumí obavy z toho, že návrat na předkrizové úrovně bude trvat příliš dlouho. Podobné signály přitom vysílala i centrální banka, která zůstává v očekáváních budoucího vývoje velmi opatrná.
Na druhou stranu, pokud se podíváme na tvorbu nových pracovních míst, vidíme některé nedostatky. Celkově přibylo 1,37 milionu míst, což je pořád extrémní nárůst v historickém měřítku. Jenže je to i citelně méně než v předchozím měsíci. A třebaže tento počet mírně překonává tržní očekávání, vadou na kráse je, že se o něj hodně zasloužily veřejné instituce. Ty stojí za 344 tisíci míst, takže soukromý sektor vytvořil jen lehce přes milion - čekalo se o dost víc.
Pracovní místa hodně přibývají v obchodě a dopravě nebo specializovaných službách, ale celkově firmy v této disciplíně oproti červenci, natož červnu, hodně polevily. Můžeme se jen dohadovat, nakolik je v tom nejistota či klesající optimismus ohledně budoucí poptávky. Průzkumy aktivity však zatím vycházejí slušně.
Tempo růstu mezd zůstává pěkné - meziročně 4,7 procenta. Mírně se prodloužil průměrný pracovní týden. Tato čísla však při velkých fluktuacích v zaměstnanosti příliš nevypovídají o tom, jak moc se na mzdách ve skutečnosti přidává. Celkový objem mezd se oproti červenci zvedl o 1,7 procenta, meziročně je skoro o 2 procenta nižší. Spotřebitelé ale ještě mohou rozpouštět část velkých úpor, které na jaře nahromadili, takže podmínky pro návrat spotřeby do normálu nejsou tak špatné. Je však třeba počítat, že spotřebitelé budou opatrnější, kalkulujíce s budoucím snížením některých dávek a rizikem nových vln nákazy.
Ačkoli finanční trhy momentálně žijí citelnou korekcí zejména technologických akcií, data přece jen sentiment o něco vylepšila. Hlavní akciové indexy si trochu polepšily, výnosy dluhopisů stouply a dolar vůči euru posiluje vstříc 1,18.