Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, i těch v Česku

Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, i těch v Česku

21.09.2020 8:12, aktualizováno: 21.9. 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) odhalil, jak některé z největších bank na světě umožnily zločincům prát špinavé peníze. Ukazuje také, jak ruští oligarchové využívali banky, aby se vyhnuli západním sankcím, které měly zabránit převodu jejich peněz na Západ, uvedl včera server BBC News o úniku více než 2500 dokumentů z let 2000 až 2017. Jde převážně o hlášení bank o podezřelých aktivitách americkému úřadu FinCEN, který spadá pod ministerstvo financí USA a který potírá finanční kriminalitu. Některé z dokumentů se týkají i bank působících v Česku.

Podle záznamů profitovalo pět světových bank - JPMorgan, HSBC, Standard Chartered Bank, Deutsche Bank a Bank of New York Mellon - z transakcí mocných světových hráčů i poté, co jim americké úřady udělily pokuty za to, že v minulosti nezarazily toky podezřelých peněz. V některých případech banky stále přesouvaly ilegální finance nehledě na to, že jim američtí činitelé hrozili trestním stíháním, pokud nepřestanou spolupracovat s mafiány, podvodníky a zkorumpovanými režimy.

Cena akcií britské HSBC se po těchto zprávách dnes na hongkongské burze propadla až o 4,4 % na 29,6 hongkongského dolaru. Dostala se tak na nejnižší úroveň od května 1995. HSBC je největší evropskou bankou z hlediska objemu aktiv. Výrazně oslabovaly rovněž akcie britské banky Standard Chartered. Jejich cena klesla až o 3,8 procenta na 35,8 hongkongského dolaru, tedy nejníže od letošního května.

Akcie #HSBC propadly nejhlouběji za 25 let - https://t.co/aRQDKWqlTJ pic.twitter.com/leC1OD7Plz


Uniklá hlášení, která jako první obdržel zpravodajský server BuzzFeed News a sdílel je s dalšími novináři z 88 světových zemí, například odhalila, že banka HSBC umožnila podvodníkům přesouvat ukradené miliony po celém světě, a to i poté, co se od amerických vyšetřovatelů dozvěděla, že jde o podvod. Banka JPMorgan údajně umožnila jedné společnosti přesunout přes londýnský účet více než jednu miliardu dolarů, aniž věděla, kdo firmu vlastní. Banka později zjistila, že inkriminovaná společnost může patřit člověku, který je na seznamu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) mezi deseti nejhledanějšími zločinci.

Jeden z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina zase podle těchto dokumentů použil londýnskou banku Barclays Bank k tomu, aby se vyhnul sankcím, které mu měly zabránit ve využívání finančních služeb na Západě. Část peněz použil na nákup uměleckých děl.

Centrální banka Spojených arabských emirátů zase nebrala zřetel na varování před místní firmou, která pomáhala Íránu vyhnout se sankcím. Deutsche Bank podle záznamů přesouvala peníze, které "pral" organizovaný zločin, teroristé a obchodníci s drogami.

Mezi jmény zapletenými do podezřelých finančních transakcí figuruje podle investigativních novinářů ruský oligarcha Oleg Děripaska, nejbohatší africká žena Isabel Dos Santosová či bývalý manažer volební kampaně amerického prezidenta Paul Manafort. S tím jsou podle uniklých dokumentů spojovány mimo jiné platby provedené firmou Lucicle registrovanou na Kypru, která v minulosti obdržela platby za politické konzultace od strany bývalého prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče.

"Je to poslední z řady úniků posledních pěti let, které odhalily tajné obchody, praní peněz a finanční kriminalitu," napsal server. "Tyto dokumenty jsou jedním z nejpřísněji střežených tajemství mezinárodního bankovního systému," dodal. Zdůraznil ale, že jde o hlášení podezřelého chování, ne však o důkaz protiprávního počínání.

O souborech, které americká vláda považuje za přísně tajné, informoval i český server Investigace.cz, který se k dokumentům dostal v rámci globálního novinářského projektu ICIJ. Na něm spolupracovalo přes 400 novinářů z více než 80 zemí světa.

Některé podezřelé transakce plynuly i přes Českou republiku. ICIJ vybral soubor 250 transakcí, které buď začínaly, nebo končily v ČR a vedly přes čtyři americké banky, jež následně vydaly upozornění pro americké úřady. Podezřelé peníze obdržela či vyplatila například Československá obchodní banka, Česká spořitelna či PPF Banka. Transakce směřovaly zejména do jiných evropských zemí, ale také například do Austrálie, Singapuru, Číny, Kazachstánu či na Blízký východ.

Největší objem podezřelých financí převedla podle uniklých dokumentů Deutsche Bank, a to 1,3 z celkových dvou bilionů dolarů. Za ní se nachází banka JPMorgan, přes níž proteklo něco přes půl bilionu dolarů, následuje Standard Chartered se 166 miliardami. Podle ICIJ však uniklé dokumenty představují jen 0,02 procenta ze všech 12 milionů zpráv o podezřelých transakcích, které americký úřad FinCEN obdržel mezi lety 2011 a 2017.

BBC přirovnala únik dokumentů FinCEN k tzv. Panamským dokumentům, odhalujícím tajné účty politiků a podnikatelů v daňových rájích.

FinCEN na svém webu zveřejnil varování, že různá média mají v úmyslu vydat řadu článků založených na nezákonně zveřejňovaných hlášeních o podezřelých činnostech, jakož i dalších citlivých vládních dokumentech z nedávných let. "Neoprávněné vyzrazení je trestným činem, který může mít dopad na národní bezpečnost Spojených států, ovlivnit vyšetřování a ohrozit bezpečnost a zabezpečení institucí a jednotlivců," varoval FinCEN. Dodal, že věc postoupil ministerstvu spravedlnosti a generálnímu inspektorovi ministerstva financí.

Desítky spisů se týkají Česka

Z dokumentů o podezřelých transakcích ve velkých bankách se 281 spisů týká České republiky, uvedl server Investigace.cz, který se k listinám dostal v rámci globálního projektu Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ). Podle serveru z dokumentů vyplývá, že se v Česku legalizují peníze z trestné činnosti páchané v Rusku. Pochybné jsou i převody peněz spojené s Čínou a čínskými jednateli ve firmách registrovaných v Česku.

"Uniklé dokumenty znovu potvrzují fakt, že se Česko stalo jedním z evropských center, kde se perou peníze z Ruska - ať už ukradené zkorumpovanými úředníky z ruského státního rozpočtu, z vytunelovaných firem nebo z úplatků pro celníky," uvedl server.

Spisy podle Investigace.cz upozorňují na 144 společností a jednotlivců, kteří měli v Česku bankovní účty, na kterých se uskutečnily pro úředníky podezřelé převody peněz. Z českých bank se pak podle serveru na transakcích zaznamenaných v dokumentech nejvíce podílela Raiffeisenbank, která provedla podle listin pochybné převody v hodnotě 3,4 miliardy korun. Následuje PPF Banka s transakcemi za 1,3 miliardy. Po ní je podle stejného serveru na řadě ČSOB s převody za 1,2 miliardy korun a Česká spořitelna s příchozími či odchozími platbami ve výši zhruba 442 milionů. Vyjádření bank ČTK zjišťuje.

Jako podezřelé vyhodnotili američtí úředníci podle serveru zejména platby, u kterých se nepodařilo dohledat téměř žádné informace k firmám, které si peníze přeposílaly - ve většině případů totiž šlo o schránkové firmy z offshorových destinací. Přestože tyto firmy neměly vlastní kancelář, zaměstnance nebo svou webovou stránku, protékaly přes jejich účty miliony dolarů.

Česká spořitelna úzce spolupracuje s Finančně analytickým úřadem i dalšími orgány státní správy, řekl ČTK mluvčí banky Filip Hrubý. Fakt, že informace o podezřelých transakcích vycházejí výhradně z dokumentů amerického Úřadu pro prevenci finanční kriminality, jsou podle něj důkazem toho, že systém mezinárodního dohledu nad podezřelými transakcemi funguje.

České zákony, respektive evropská nařízení, neumožňují zveřejňovat nebo komentovat konkrétní transakce či klienty banky, doplnila mluvčí PPF banky Jitka Tkadlecová. PPF banka podle ní striktně dodržuje pravidla proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a řídí se jimi při uskutečňování všech bankovních operací

Za pochybné označili američtí úředníci například několik plateb do Lotyšska ze společnosti SAR Speditions, která patří podle Investigace.cz bývalému poslanci ukrajinského parlamentu a obchodníkovi se zbraněmi Igoru Urbanskému. "České banky, odkud platby do Lotyšska směřovaly, je ale nijak neřešily," uvedl server.

Dalším příkladem je prý společnost skotská společnost Castlefront. "Tato firma je mezi odborníky na praní peněz legendou," uvedla Investigace.cz. Podle ní vystupuje v několika mezinárodních finančních skandálech. Mimo jiné figuruje ve finančních schématech, jež popsal Sergej Magnitskij, auditor britské společnosti Hermitage Capital, který za podezřelých okolností zemřel v ruském vězení v roce 2009. Muž údajně shromáždil důkazy o značných zpronevěrách vysoce postavených ruských činitelů.

"Přezkum platebních transakcí ukazuje, že Castlefront přes své účty v České republice posílá a přijímá platby od spousty skořápkových nebo neidentifikovatelných firem," napsali podle serveru američtí úředníci. Podle ČTK má tato firma účet v ČSOB.

ČSOB podporuje úsilí v boji proti praní špinavých peněz

"V souladu s evropskými právními předpisy podporujeme úsilí orgánů v boji proti praní peněz, financování terorismu a finanční kriminalitě. V této souvislosti jsme v posledních letech vynaložili značné úsilí a investice na implementaci nových předpisů a procesů, které se neustále vyvíjejí, včetně směrnic proti praní špinavých peněz (a směrnic EU o zdanění příjmů z úspor, FATCA a CRS - společných standardů hlášení)," uvedla v prohlášení Michaela Průchová z týmu komunikace ČSOB, jejíž je Patria Finance dceřinou firmou.

"Máme přísně nastavené postupy nejen pro přijímání fyzických osob a společností, ale rovněž tak i pro všechny typy finančních institucí a bankovních protistran, tedy bank s kterými máme transakční styk. Banka má propracovaný a automatizovaný systém pro monitorování transakcí, a tyto postupy nám pomáhají odhalit jakékoli neobvyklé či podezřelé transakce. Všechny podezřelé transakce jsou následně v ČSOB vyšetřovány podle přísných pravidel a v souladu se všemi příslušnými právními předpisy. Indikace potenciálně podezřelých transakcí jsou důkladně prošetřeny a v případě potřeby nahlášeny příslušným státním a dohledovým orgánům. Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti není ČSOB v pozici, abychom mohli sdílet informace o jednotlivých klientech, transakcích a / nebo odkazy na odpovědné orgány," uvedla také.

Zdroje: ČTK, ČSOB

 

 
 
 

Čtěte více:

Bloomberg: Neoblíbené italské banky jsou na cestě k vykoupení
24.08.2020 14:16
Investoři, kteří donedávna považovali italské banky za potenciální spo...
Kvartální zisk bank v USA podruhé v řadě meziročně propadl o 70 procent
26.08.2020 8:25
Zisk bank ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí letošního roku kles...
Chien: Ne každému svědčí 2% inflační cíl
04.09.2020 10:34
Během posledních třiceti let začala řada centrálních bank oficiálně po...
Bankia a Caixabank jednají o vzniku největší banky ve Španělsku
04.09.2020 14:05
Španělské bankovní domy Bankia a Caixabank jednají o fúzi. Jejich spoj...
Zombie, kam se podíváš
09.09.2020 13:43
Procházíme nejpodivnější recesí v historii. Ty standardní vždy vedly k...
Na odborářském sjezdu amerických milionářů ve Washingtonu...
11.09.2020 17:47
Pomocný učitel Václav Poustka ve hře Dobytí severního pólu říká o zmrz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2022
18:47#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
17:15Co ta nabušená dvacátá léta?
17:10Silná ekonomika, která zvládne vyšší sazby? Další mantra Fedu se drolí a akcie padají  
16:46Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace
16:23Skupina OPEC+ politiku těžby ropy měnit nebude. V srpnu ji zvýši, o dalším období nejednala
15:15Čerstvý seznam investičních doporučení: Od inflace k recesi  
14:38FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
14:24Eurozóna míří do stagflace, varuje UBS. Recesi se vyhne jen těsně
13:44MONETA Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
13:21Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany
13:17FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
13:06ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2021
12:25Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily
11:33Stres kvůli recesi. Investoři sázejí na otočku Fedu  
11:13Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:57Utility obr Uniper jedná kvůli ruskému plynu o pomoci státu. Akcie se potopily až na pětileté dno
10:30Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank
9:36Růst českého HDP za první kvartál byl zpřesněn na 4,9 procent meziročně
9:31K dosažení uhlíkové neutrality je třeba zdvojnásobit kapacity pro výrobu jaderné energie, varuje IEA
9:16J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Constellation Brands Inc (05/22 Q1, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (05/22 Q3, Aft-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Míra nezaměstnanosti, s.a.
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (05/22 Q3)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Osobní příjmy, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago