Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejrychleji za čistou energií v evropském závodě vyběhl Total

Nejrychleji za čistou energií v evropském závodě vyběhl Total

26.01.2021 15:31
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Francouzská energetická společnost Total vyběhla v závodě ropných gigantů o dosažení nulových emisí uhlíku ze startovního bloku nejrychleji. Plány na redukci většiny emisí skleníkových plynů ve svých provozech a z prodaných pohonných hmot oznámily loni všechny tři největší evropské ropné a plynárenské společnosti – kromě Totalu také BP a Royal Dutch Shell. Samotný Total si dal s oznámením načas. Pak ale vystartoval nejrychleji, napsala agentura Bloomberg.

Prostřednictvím akvizic převzal Total do svého portfolia nejvíce elektřiny z obnovitelných zdrojů. V provozech, výstavbě nebo vývoji to dělá řádově 8,8 GW. Smlouvu podepsal třeba s indickou zelenou firmou Adani Green Energy.

“Total má nejvíce instalované či vyvíjené kapacity v obnovitelných energiích ze všech ropných velikánů a nejambicióznější cíle pro růst kapacity,” uvedl analytik Bloombergu Will Hares.

První z těchto tří firem, která přišla s návrhem nulových čistých emisí, byla loni v únoru BP. Tak si od společnosti Equinor koupila 2,2 GW pobřežní větrné energie, která teprve vzniká, za 1,1 miliardy USD. Také má portfolio solárních projektů v řádu 16 GW. To buď již funguje, a nebo je také ve výstavbě, o kterou se stará formace Lightsource BP, která vznikla v roce 2017.

Shell je jediným členem této trojice, který zatím od dubna, kdy ohlásil svůj cíl pro čisté nulové emise, žádnou velkou dohodu v čistých energiích zatím neoznámil. Anglo-nizozemská společnost ale uskutečnila menší investice, na příklad do kalifornské infrastruktury pro doplňování vodíku nebo do kanadské továrny na přeměnu odpadu na paliva.

Řadu menších transakcí oznámily také zbylé dvě firmy. Jejich hodnotu ale nezveřejňovaly.

Někteří investoři na přísliby velkých přímých investic do zelené energie a jejích kapacit reagují se skepsí, protože se obávají, že návratnost z obnovitelných zdrojů nebude taková jako v případě ropných a plynových projektů. Dokonce i šéf Totalu Patrick Pouyanné varoval před bublinou v obnovitelných zdrojích, pokud do nich zamíří spousta peněz v honbě za spíše skromným počtem nízkouhlíkových projektů.

Tlak je ale možná skutečně veliký. Generální ředitel největšího světového správce aktiv BlackRock Larry Fink dnes uvedl, že firmy, do kterých jeho společnost investuje, musejí ukázat, jak dokážou přežít ve světě, který chce do poloviny století snížit uhlíkové emise na čistou nulu. Firmy budou muset objasnit, jak tyto plány zapracovaly do své dlouhodobé strategie, a že je přezkoumaly správní rady. Představil také řadu kroků, aby se investoři mohli připravit svoje portfolia na přechod k bezemisní ekonomice. BlackRock tak hodlá pro svoje akciové a dluhopisové fondy zveřejňovat „teplotní skóre“ a otázku klimatu chce zapracovat do svých předpokladů pro kapitálové trhy.

Pokud jde o Evropu, obnovitelné zdroje se loni staly poprvé hlavním zdrojem elektřiny v evropské síti. Napomohla tomu pandemie, která srazila poptávku po energiích. Nabídka se snížila především na straně dražší elektřiny z fosilních paliv, což pomohlo zeleným zdrojům zabrat větší podíl ve výrobě elektřiny v EU. Tento podíl pravděpodobně poroste v souvislosti s tím, jak se evropský blok snaží splnit klimatické cíle.

zelená energie emise uhlí EU

A dráha by to mohla být strmá. Evropa podle zprávy z minulého týdne potřebuje dokonce dekády zdvojnásobit podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, aby měla šanci splnit přísnější cíl snížit emise do roku 2030 o minimálně 55 % z úrovní roku 1990. Loni vyrobily obnovitelné zdroje 38 % elektřiny v EU, zatím podíl výroby z fosilních paliv spadl na 37 %, ukazuje analýza organizací Ember a Agora Energiewende (graf nahoře).

V Dánsku loni vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což byl nejvyšší podíl v EU. V ČR a na Slovensku proti tomu podíl elektřiny z OZE podle ní činil méně než pět procent. Různé země přitom ve snaze snížit výrobu znečišťující životní prostředí stojí před rozdílnými úkoly:

fosilní paliva EU uhlí ČR jádro 

Zeměmi s nejnižším podílem obnovitelných zdrojů v EU je podle závěrů téže studie právě ČR a Slovensko. Podle většiny ČTK oslovených expertů je však nutné zasadit tyto závěry do širších souvislostí. Využívání různých zdrojů elektřiny ovlivňují i přírodní podmínky v jednotlivých zemích, shodují se tuzemští analytici oslovení ČTK. 

Zdroje: Bloomberg, Reuters

Foto: Total

 

Čtěte více:

Zelenější cíle EU mohou ztěžovat odchod ČEZu z polského uhlí
17.09.2020 12:43
Zatímco Evropská unie šlape na plyn zelené revoluce, může být pro ener...
Bloomberg: Vítr a solár jsou na většíně míst nejlevnějším zdrojem elektřiny
20.10.2020 5:59
Vítr a energie ze slunce jsou na většině míst současného světa nejlevn...
Investice do odklonu od uhlí se Česku v budoucnu vrátí, tvrdí studie McKinsey
12.11.2020 10:41
Významné investice do odklonu od využívání uhlí v Česku se v dlouhodob...
NextEra Energy a ETF Clean Energy: Investiční tipy pro senátní volby v Georgii
05.01.2021 17:22
Dnešní senátní volby v americkém státě Georgia mohou mít nenadále velk...
Polské státní energetické firmy investují spolu do větrných farem
18.01.2021 17:46
Polské státní energetické firmy PGE, Enea a Tauron, které vyrábějí vět...

Váš názor
 • Kam povede zelený fanatismus a kdo ponese odpovědnost za následky?
  26.01.2021 17:06

  Každé náboženství si sebou táhne historické oběti. U toho zeleného to nebude jinak. Že něco takového může finančně vyčerpat členy EU, o tom není pochyb. Zvláště v době covidove, ve které lockdowny značně převyšují možnosti státních rozpočtů jednotlivých zemí. A tak dochází k lavinovitemu zadlužování, kdy poměr veřejného dluhu k HDP dosahuje v některých případech nad 100% a to v rozporu pro s Maastrichtskymi kriterii, platnými pro nové členy EU (60%). Nemalou částku spolkne zelené náboženství z Fondu obnovy (v přepočtu asi 20 bilionů CZK), jehož dluhopisy budou splacet i naše děti. Podle ekonoma Kovandy dokonce i ty ještě nenarozené. Když navíc uvážim, že bylo, je a bude toto zelené blbnutí spojeno s obrovskými dotacemi z peněženek daňových poplatníků, tak nepochybuji o tom, že občany EU čekají v lepším případě dlouhá hubená léta díky nekompetentnosti a servilite politiků a úředníků EU. http://ecofin.cz/clanek/611728/fond-obnovy-eu-zatizi-dluhem-i-lidi-kteri-se-jeste-ani-nenarodili-rika-lukas-kov
  g5
  • Re: Kam povede zelený fanatismus a kdo ponese odpovědnost za následky?
   12.02.2021 6:57

   Plný souhlasím.
   občan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y