Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar a akciový trh

Dolar a akciový trh

12.04.2021 18:41

Americký dolar a akcie si někdy ve svých cestách notují, někdy jdou proti sobě. Dnes o jejich vzájemném vývoji historickém, aktuálním a budoucím.

1. Akcie a dolar - data: Za posledních několik desetiletí najdeme období, kdy akcie a dolar mířily stejným směrem, ale také opačným. Jak ukazuje následující graf od Morgan Stanley, například v druhé polovině devadesátých let byla roční korelace těchto dvou aktiv po značnou dobu pozitivní, někdy se blížila 40 %. Naopak třeba po roce 2008 klesla korelace silně do záporu, kdy dolar mířil opačným směrem, než akcie:

dolar akcie trh soustružník
Zdroj: Twitter

2. Akcie a dolar – dva režimy: Pokud bychom to chtěli nějak systematicky uchopit, mohli bychom pracovat s dvěma dolar-akciovými režimy:

--Prvnímu můžeme říkat risk-on/risk-off a funguje jednoduše: Pokud ve světové ekonomice vládne náklonnost k rizikovým aktivům, akcie posilují, ale dolar oslabuje, protože klesá jeho atraktivita jako bezpečného útočiště. Pokud naopak ve světě vládne averze k riziku, akcie si nevedou dobře, ale dolar ano. Období po finanční krizi.

--Druhý režim můžeme vnímat jako cyklický a opět funguje jednoduše: Pokud si americká ekonomika vede dobře a lépe než zbytek světa, rostou tamní akcie. A také dolar, protože americké sazby jsou (budou) výše, než v relevantním zbytku světa. A naopak – relativní útlum v USA by byl prostředím pro akcie i dolar nepřívětivým, protože by se zhoršil ekonomický výhled (akcie) a také by se zmenšoval úrokový diferenciál (dolar). Tento cyklický mechanismus se přitom může překlápět i do strukturálního (druhá polovina devadesátých let).

3. Co bude dál? Jak ukazuje následující graf z posledního měnového výhledu Danske Bank, podle konsenzu by měl mít dolar k euru tendenci oslabovat, ovšem DB má pohled opačný. Podle ní by měl dominovat onen efekt cyklický – dolar by měl posilovat díky růstovému a úrokovému diferenciálu (vs. eurozóna).

akcie dolar režimy Soustružník
Zdroj: DB

Pokud by se tedy naplnil scénář DB s tím, že by americký akciový trh by také rostl (tj. nezklamaly by zisky obchodovaných firem a valuace by se udržely stále vysoko i přesto, že by rostly sazby – viz mé předchozí úvahy na toto téma), ona korelace v prvním grafu by se postupně překlopila do pozitivních čísel. Jinak řečeno, převládl by mustr cyklický. A třeba i Nordea se v následujícím grafu ptá, zda se dolar k euru nevydá stejným směrem, jako sazby:

akcie dolar trh
Zdroj: Twitter

Původně jsem se chtěl ještě více věnovat dlouhodobějšímu výhledu, do kterého jsme trochu zabrousili tím, že onen cyklický mustr se může měnit ve strukturální (například místo výnosů obligací a úrokových diferenciálů bychom brali v úvahu celkovou atraktivitu amerických aktiv). Ale to vydá na samostatnou úvahu.

 

Čtěte více:

Natixis: Monetární politika, vysoké ceny aktiv a budoucnost dolaru
05.04.2021 7:42
Podle hlavního ekonoma společnosti Natixis Patricka Artuse je nyní „úp...
Perly týdne: Skepse ke komoditnímu býkovi, čínský impuls podporuje dolar
02.04.2021 12:26
Čína brzdí, což by mělo mít svůj dopad jak na komoditní trhy, tak na ...
Dolar a čínská monetární nezávislost
05.04.2021 16:39
Takzvaný Triffinův paradox, či dilema, hovořilo v šedesátých letech o ...
Hodnota trhu kryptoměn poprvé překonala dva biliony dolarů. Od ledna je na dvojnásobku, polovinu tvoří bitcoin
06.04.2021 13:04
Hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů (44 bilionů...
Perly týdne: Magické inflační číslo a dlouhodobé oslabování dolaru
09.04.2021 12:52
Rally na rozvíjejících se akciových trzích byla podle State Street Cor...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data