Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bublina? Ano, a nesmíme si ji nechat ujít

Bublina? Ano, a nesmíme si ji nechat ujít

15.04.2021 11:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Průzkum E*Trade Financial zjistil, že zhruba tři čtvrtiny retailových investorů věří, že trh je „zcela nebo částečně“ v bublině, což je nárůst o 3 procentní body oproti předchozímu čtvrtletnímu průzkumu. Ale zároveň vzrostl býčí sentiment, a to až na úroveň před pandemií na 61 %.

"Optimismus rostl, jak trh překonává historická maxima, očkování narůstá, pokračuje stimulační opatření a odhady zisků jsou vysoko," řekl Mike Loewengart, ředitel pro investiční strategie v této firmě.

1

Akcie jdou už více než rok na dračku a většinu této doby zněla varování před bublinou. Rostoucí podpora však už navýšila valuace na úrovně naposledy zaznamenané v éře dot-com bubliny a spolu s rostoucími výnosy se varovný sbor rozezněl tak hlasitě, že si toho všimli i drobní investoři. Ale většina jich to ignoruje, stejně jako když index S&P 500 vzrostl o 83 % z pandemických minim. Sází na to, že je třeba vydělat peníze, dokud vládní výdaje a Fed drží uvolněnou politiku.

Důsledně nakupovali, když se profíci stáhli a předčasně sázeli na akcie, které budou mít největší prospěch po návratu k normální ekonomické aktivitě. Podle údajů z VandaTrack vložili za posledních 12 měsíců do akcií průměrně 1,2 miliardy USD denně.

V některých kruzích vyvolává neúprosný nákup jednotlivými investory obavy, že se tato skupina stáhne a vytvoří tak riziko pro širší trh. Alokace vlastního kapitálu amerických domácností podle odhadu JPMorgan Chase pravděpodobně vzrostla na dubnových 40 %, překonala tak špičku dot-com a dosáhla na nejvyšší úrovně od počátku 50. let.

Už minulý roku vyvolávala u profesionálů akciová mánie drobných investorů obavy. Varovali, že jejich zapojení znamená, podobně jako na počátku milénia, přílišnou euforii. Podle údajů Bank of America byli jednotlivci čistými kupujícími akcií šest týdnů v kuse. To je v rozporu s profesionálními investory, kteří využili nedávné zisky k odprodeji pozic.

2 

Zdroj: Bloomberg, E*Trade

Průzkum E*Trade oslovil téměř 1 000 retailových investorů, kteří na svých online makléřských účtech spravují alespoň 10 000 dolarů. Průzkum také ukázal, že téměř polovina jich věří, že ekonomika je v lepší kondici, což je nárůst o 15 procentních bodů oproti výsledkům z předchozího čtvrtletí. Ačkoliv ubyly obavy z rizik souvisejících s virem díky zavádění vakcín, obavy z volatility trhu se zvýšily a nyní jsou podle průzkumu největším rizikem pro portfolia investorů.

Zda retailoví investoři budou i nadále hrát na trzích velkou roli, bude podle Maxe Gokhmana, vedoucího alokace aktiv u Pacific Life Fund Advisors, záviset na tom, co se stane, když dojde ke smysluplné korekci.

"Co se stane, když pro tuto raketovou loď směřující na Měsíc nebude žádné nové palivo? Mnoho lidí s diamanty na rukou si možná uvědomí, že platili zbytečně moc za ubohou krychličku ze zirkonu,“ řekl Gokhman. "To, zda zůstanou na trzích i poté, určí dlouhodobý efekt maloobchodu."

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Anatomie bubliny a návratnost akcií
16.02.2021 17:21
Bublina je každá jiná a všechny jsou zároveň stejné. Prolíná se jimi m...
Michele z JPMorgan: Zapomeňte na bubliny a svezte se na rally
18.02.2021 12:46
Bob Michele má špatnou zprávu pro všechny na Wall Street i mimo ni, kt...
St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
04.03.2021 12:18
Po prasknutí internetové bubliny se americká ekonomika v roce 2001 pon...
Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
03.03.2021 11:01
Armáda volnočasových obchodníků, která podnítila rally masivně shortov...
Natixis: Monetární politika, vysoké ceny aktiv a budoucnost dolaru
05.04.2021 7:42
Podle hlavního ekonoma společnosti Natixis Patricka Artuse je nyní „úp...
Dalio o bitcoinu, deficitech a investicích
01.04.2021 6:39
Ray Dalio je známým investorem a častým hostem pořadů zabývajících se ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data