Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drobní investoři začínají dávat přednost hotovosti před akciemi. To v současné době nevěstí nic dobrého, varují odborníci

Drobní investoři začínají dávat přednost hotovosti před akciemi. To v současné době nevěstí nic dobrého, varují odborníci

25.06.2021 11:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie v očích investorů upadají v nemilost a odborníci varují, že tato změna by nemusela dlouhodobým vyhlídkám pro budování bohatství věstit nic dobrého.

Při odpovědi, co je nejlepším způsobem, jak investovat své peníze na 10 nebo více let v průzkumu Bankrate mezi více než tisícem Američanů, se poprvé od roku 2017 dostalo investování na akciovém trhu až na třetí místo. Za nejlepší způsob jej zvolilo pouze 16 % respondentů, a to v době velmi nízkých sazeb a naopak vysoké inflace.

To je obrovský odklon od výsledků loňského průzkumu, říká Greg McBride, hlavní finanční analytik u společnosti Bankrate. V průzkumu z roku 2020 bylo investování na akciovém trhu na prvním místě a jako nejlepší způsob dlouhodobého investování jej zvolilo 28 % respondentů. Letos se ale na první místo dostaly nemovitosti, které 28 % lidí uvedlo jako svou preferovanou investici. A na druhém místě (25 % účastníků) skončily hotovostní investice, jako jsou spořicí účty. O hotovostní investice tak vyjádřilo zájem nejvíce lidí od roku 2014.

To je znepokojující, obává se McBride, zejména s ohledem na současné prostředí nízkých úrokových sazeb a růstu inflace. „Dlouhodobé uchovávání hodnoty v hotovosti ve skutečnosti z vašeho bohatství ukusuje, nevytváří ho,“ vysvětluje.

Inflace snižuje bohatství uchovávané v hotovosti

Jak jsme si během pandemie připomněli, je chytré jak šetřit, tak investovat. Záchranný spořicí účet je důležitým finančním zajištěním a spoření na krátkodobé cíle vás pomůže ochránit se před možnou ztrátou hotovosti na trhu, když je zrovna období poklesů. Ale čím více peněz nečinně leží na spořicím účtu, o to více peněz přicházíte, upozornil Ben Carlson, ředitel správy institucionálních aktiv ve společnosti Ritholtz Wealth Management. "Tyto peníze nerostou zejména proto, že úrokové sazby jsou příliš nízké."

Průměrná úroková sazba na tradičním spořicím účtu je mnohem níže, než je současná míra inflace, což znamená, že hodnota všech peněz, které na spořicím účtu ušetříte, se postupem času snižuje. A podobně je to i se spořicími účty s vysokým výnosem, které nabízejí jen nepatrnou návratnost vašich peněz. Naproti tomu od roku 2001 do konce loňského roku vykázal americký akciový index S&P 500 anualizovaný výnos 7,5 %, tedy naopak vyšší, než je inflace.

Akciový trh jako generátor bohatství

Je velkým překvapením, že odklon od akciového trhu zažíváme právě letos, diví se McBride. "Viděli jsme to i v minulých letech, ale obvykle to přichází po prudkém poklesu na trhu. Být svědkem takové změny po roce silného výkonu [na akciovém trhu] je opravdu oříšek.“

Přestože loni trh na začátku pandemie zaznamenal nejvýraznější propad, byl nakonec rok 2020 pro akcie výnosným rokem. Nasdaq Composite zaměřený na technologie nabral téměř 44 %, což představuje nejlepší roční výkon od roku 2009. A akciový index S&P 500 uzavřel rok 2020 se ziskem více než 16 %, zatímco Dow vzrostl o více než 7 %. „Volatilita stranou, akciový trh se dlouhodobě ukazuje jako efektivní generátor bohatství, ale musíte být ochotni vydržet,“ dodává McBride.

Za odklon od akcií může stát částečně i přesvědčení o neférovosti vůči drobným investorům, říká McBride. Když se Bankrate v březnu zeptala 2 500 Američanů, zda se domnívají, že je trh „zmanipulovaný proti individuálním investorům“, více než polovina všech dotázaných s výrokem souhlasila. Mnoho respondentů spojovalo toto přesvědčení s nedostatkem znalostí o akciovém trhu.

Kouzelné slovo „diverzifikace“

Zejména pro mladé lidi „je akciový trh skutečně klíčovou strategií pro spoření si na důchod a hlavním způsobem, jak si budovat bohatství po několik desetiletí své pracovní kariéry,“ uvádí McBride. Pokud se obáváte volatility akciového, pomůže vám chránit vaše aktiva a klid mysli diverzifikace, doplňuje Erika Safran, certifikovaná finanční poradkyně a ředitelka společnosti Safran Wealth Advisors v New Yorku.

"Investor s dlouhodobějším výhledem má expozici na několik tříd aktiv - domácí a zahraniční akcie, a stejně tak dluhopisy, aby zmírnil volatilitu," říká Safran. Pokud vložíte peníze do indexových fondů a ETF, dojde k diverzifikaci přirozeně. Oba investiční nástroje jsou levné a nabízejí snadný způsob, jak rozložit své investice a riziko.

Jak Safran, tak McBride ale varují, že abyste mohli použít akciový trh jako generátor bohatství, musíte zůstat zainvestovaní dlouhodobě. "Sledovat, jak se sentiment na akciovém trhu z roku na rok divoce hýbe, podkopává dlouhodobou perspektivu, trpělivost a disciplínu, která je nezbytná k tomu, aby bylo možné v průběhu času skutečně těžit z výhod akciového trhu," uzavírá McBride.

Zdroj: Grow Acorns

 
 

Čtěte více:

Dnešní drobný investor je něco úplně jiného než na konci 90. let, říká k mánii AMC zakladatel společnosti Tastytrade
08.06.2021 14:59
Mnoho drobných investorů v USA realizuje v současné době vysoké zisky ...
Rotace k hodnotě a cyklickým akciím. Je stále relevantní sázet na akcie, které těží z otevírání ekonomiky?
07.06.2021 15:29
Je stále relevantní sázet na akcie, které těží z otevírání ekonomiky, ...
Ekonomický boom a rostoucí inflace jsou pro akcie většinou přínosem. Přesto by si měli dávat investoři pozor
09.06.2021 14:29
V prostředí ekonomického boomu a rostoucí inflace si akcie obvykle ve...
Riskujeme další ztracenou dekádu nízkých investic, říká expert Fidelity. Pro zdravé oživení potřebujeme drobné investory na trhu
15.06.2021 6:17
Přirozenou lidskou reakcí v dobách nejistoty je šetření. Loňský rok by...
Apetit investorů ještě nebyl uspokojen. Letos přitečou do akcií rekordní sumy
22.06.2021 6:06
Akcie jsou příliš drahé. Růst vrcholí. Hrozí přešlapy Fedu. To jsou ně...

Váš názor
 • PPF
  25.06.2021 17:13

  Ani se těm američanům nedivím že raději hotovost než akcie. Asi se dozvěděli že PPF chce taky na burzu do USA :-) :-) :-)
  Rookie
 •  
  25.06.2021 12:28

  Ještě, že nikdo neodpověděl, že by chtěl podnikat. To by zadavatele asi fakt nepotěšilo.
  Ten, který tančí s papoušky
  • dobra zabava je taky vytvaret investicni instrumenty
   25.06.2021 12:44

   napr. tech 4600 blockchainovych produktu co nemaji hodnotu a vysokou cenu nebo CFDcka nebo akcie pilule nebo vsechny ty firmy ktere nikdy nebudou v zisku - to je jeste lepsi zabava nez podnikat - to by toho zadavatele asi fakt nastvalo ze mu nekdo leze do zeli
   eple
   • Re: dobra zabava je taky vytvaret investicni instrumenty
    25.06.2021 12:46

    No že jo! Kolik těch kryptotento je?! Z toho si člověk fakt musí dělat už prču.
    Ten, který tančí s papoušky
    • McAfee
     25.06.2021 12:54

     Mimochodem, kvůli takovým praktikám měl jít McAfee do basy. Si to radši v cele hodil. Chudák. Já se dívat na ty zvěrstva a jak se nikomu nic neděje a já mám jít bručet na dlouho, tak si to taky asi hodím.
     Ten, který tančí s papoušky
     • Re: McAfee
      25.06.2021 18:58

      nene, on se jen chtel vykroutit z toho svojeho slibu "If the price of Bitcoin has not reached One Million Dollars by December 31st, 2020, John McAfee has promised to eat his own dick on National Television." ..no, a nebo taky vedel prilis mnoho a byl trochu nepohodlnej.. "@officialmcafee Getting subtle messages from U.S. officials saying, in effect: "We're coming for you McAfee! We're going to kill yourself". I got a tattoo today just in case. If I suicide myself, I didn't. I was whackd. Check my right arm." a jeste: "I am content in here. I have friends. The food is good. All is well. Know that if I hang myself, a la Epstein, it will be no fault of mine. 8:00 PM · Oct 15, 2020"
      Ai-kun
      • Jsem nad tím přemýšlel, co k tomu napsat
       26.06.2021 16:53

       "Jsi nic nenašel, kam to prostěradlo v cele hodit? Ti pomůžeme."
       Ten, který tančí s papoušky
 •  
  25.06.2021 11:52

  Nyní by chtělo provést analýzu, co za změnou priorit drobnych investorů stojí a zdali je možno s tím něco dělat.
  x2
  •  
   25.06.2021 12:07

   Well. Remember, after 2008 the king of the situation has been the one with cash! Lidé nevěřili vládě, bankám a propojenými vazbám mezi těmito institucemi. Zřejmě investor čichá lumpárnu again!?
   Čert
   •  
    25.06.2021 12:29

    Cash is king!
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     25.06.2021 13:08

     Tady to věčné přelévání tam a zase jinam ... zajímalo by mě, jak to vnímají bohatí. Já mít třeba majetek 200mega, tak i kdyby při nějaké krizi klesnul díky pádu akcií na 100 mega ...furt bych si připadal odporně bohat (jak praví klasik) ... a nechalo by mě to v klidu, protože ani těch 100 mega nemám šanci utratit do konce života :-)
     P0LDINKA
     • to P0LDINKA
      25.06.2021 13:35

      No nevím. 100 mil. zaplatit nebo splatit je asi pro většinu lidí velký problém, ale utratit stejnou částku určitě ne. Jen Krejčíř měl vilu v ceně 400 mil. Tak asi tak :-)
      oh171.
     •  
      25.06.2021 13:19

      No já znám docela dost bohatých ve vašem pásmu a věřte, že s jídlem roste chuť a blbost. Nějaká ta dovolená, fáro, dům, děcka na VIP školy, milenka, druhá milenka, prodělávající restaurace, atd. Je to náročné.
      Ten, který tančí s papoušky
      •  
       28.06.2021 6:18

       Přesně, kopa musí růst…, nikdy není dost!
       Čert
      • chechty brekty
       25.06.2021 16:44

       plácy plácy já já já
       Bo
       • Re: chechty brekty
        25.06.2021 17:03

        Ano. "Já". Zrovna nedávno jsme to rozebírali. Češi jsou asi nějací debbilní, že mají furt kecy na zájmeno "já". Používá to většina jazyků, jinak nelze složit větu. Jenom Češi si myslí kdoví co. Já když někdo na tohle upozorní, tak okamžitě vím, že dotyčný je kretoš.
        Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m