Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oživení americké ekonomiky z pohledu kontejnerové dopravy

Oživení americké ekonomiky z pohledu kontejnerové dopravy

21.07.2021 12:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Globalizace ekonomiky šla od 90. let minulého století ruku v ruce s rozšířením námořní kontejnerové dopravy. Výrobní firmy se spoléhají na dovoz materiálů a polotovarů v kontejnerech a naopak na vývoz hotových výrobků, zatímco spotřebitelé běžně nakupují hotové zboží přepravované v kontejnerech. Vzhledem k tomu, že 90 % zboží v kusech je celosvětově přepravováno pomocí kontejnerů, lze tu vypozorovat úzký vztah mezi objemem obchodu s kontejnery a domácí ekonomikou. Co o současné americké ekonomice říká obchod s kontejnery?

Narušení obchodu s kontejnery, ať už kvůli zpoždění při přepravě, přetížení přístavů či stávkám, mohou způsobit velká a rozsáhlá narušení průmyslové výroby. Například nedostatek polovodičů v Asii může zpomalit výrobu automobilů v USA a zároveň omezit dostupnost spotřební elektroniky v amerických obchodech. Měsíční index objemu severoamerického obchodu s kontejnery ukazuje nejen poklesy objemu kontejnerové přepravy  během velké recese a pandemie covid-19, ale také velké výkyvy spojené např. s pracovními nepokoji na pobřeží Tichého oceánu v letech 2014/2015 (viz graf níže). Dodavatelský řetězec mohou narušit i změny v obchodní politice, jak dokládají některé politické posuny za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

1 

Zdroj: Vox.eu

Pokud tento index napojíme na model americké ekonomiky, zjistíme, že v průměru mají otřesy spojené s problémy s kontejnerovou přepravou nezanedbatelný vliv na ekonomiku USA. Představují 29 % odchylek ve výrobní produkci v USA oproti trendu a 38 % odchylek ve snížení skutečné osobní spotřeby.

Podle dat z tohoto modelu byl při kovidové recesi určující prudký pokles domácí poptávky na rozdíl od období velké recese, kdy byl postupný pokles výrobní produkce tažený nižší domácí poptávkou i trvalým poklesem zahraniční poptávky. Co se reálné osobní spotřeby týče, způsobila  nižší domácí poptávka během velké recese pouze mírný pokles, ale v roce 2020 stála za jejím prudkým poklesem.

Do jaké míry se reálná osobní spotřeba v USA zotavila v porovnání s jejím trendem od začátku pandemie? Hrubá data vykreslují povzbudivý obrázek. Například nižší reálná osobní spotřeba zboží a služeb se v březnu 2021 zotavila na 94 % své úrovně v únoru 2020, tedy těsně předtím, než dopadla pandemie na americkou ekonomiku. Nicméně domácí poptávka se k březnu 2021 zotavila pouze na 78 %. Tento rozdíl způsobují pozitivní šoky zahraniční poptávky a kontejnerového trhu.

Pokud si rozčleníme zboží na zboží dlouhodobé a krátkodobé spotřeby, zjistíme, že domácí poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby klesla na začátku roku 2020 mnohem více než celková spotřeba zboží. To odráží také neschopnost výrobců včas dodat zboží dlouhodobé spotřeby, jako je nábytek, ledničky nebo jiné domácí spotřebiče, což bránilo objednávkám. Naproti tomu domácí poptávka po zboží krátkodobé spotřeby v březnu 2020, kdy se spotřebitelé zásobili základními potravinami a čisticími prostředky, prudce vzrostla a v polovině roku jen mírně klesla.

Oživení u zboží dlouhodobé spotřeby na 190 % proti úrovním před pandemií bylo taženo především domácí poptávkou, menšími problémy na trhu kontejnerové dopravy, ale také vyšší zahraniční poptávkou po zboží dlouhodobé spotřeby vyrobeném v USA. Naproti tomu oživení spotřeby po krátkodobém zboží na 184 % proti úrovním před pandemií bylo taženo téměř výhradně domácí poptávkou.

Oproti reálné osobní spotřebě je zotavení americké výrobní produkce na 87 % úrovně před pandemií poněkud pomalejší. Do března 2021 se zotavila pouze na 57 %. Za tímto rozdílem stojí příznivá zahraniční poptávka a šoky na kontejnerovém trhu. To podtrhuje fakt, že růst objemu obchodu může být rychlejší než změny ekonomické aktivity, což přispívá k nedávným důkazům, že růst obchodu nemusí být úměrný celkovému hospodářskému růstu.

Mezi obchodem s kontejnery a domácí ekonomickou aktivitou jsou v globalizované ekonomice silné vazby. Oživení domácí poptávky v USA bylo k březnu 2021 pomalejší, než by se mohlo zdát z hrubých údajů o výdajích na osobní spotřebu a produkci. To částečně odráží pokračující nízkou poptávku po službách následkem omezení souvisejících s Covid-19. Jak se tato omezení uvolňují, dá se očekávat, že se oživení domácí poptávky zrychlí.

Zdroj: Vox.eu

 

Čtěte více:

Mobilita a ekonomika nahoru, ropa k 80 dolarům
29.03.2021 14:35
Na trhu s ropou se opět objevují obavy z nadbytečných zásob, k tomu se...
'Je volná!' Doprava v Suezském průplavu se může obnovit
29.03.2021 16:12
„Je volná,“ řekl o lodi Ever Given úředník zapojený do záchranné opera...
Ceny za přepravu komodit rostou a jen tak se nezastaví
07.04.2021 13:22
Pro letmý pohled na to, jak rychle a nerovnoměrně se ekonomiky zotavuj...

Váš názor
  •  
    21.07.2021 13:11

    Známý co prodává kontejnery, bečí že nemá co prodávat…
    Čert
Aktuální komentáře
22.07.2024
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data