Švédsko není letos v Evropě jenom jedním z nejlépe performujících trhů, je také zemí, která investorům nabízí největší možnosti, pokud jde o výběr jednotlivých akciových titulů. Podle dat Bloombergu má skandinávská země se zhruba 10,2 milionu obyvatel nyní skoro 1000 firem listovaných na burze, ukazují data Bloombergu. Je to nejvíce v Evropské unii. Překonává tak mnohem větší země, jako jsou Německo nebo Francie.

Více než 80 procent tohoto počtu tvoří akcie firem s menší tržní kapitalizací pod 1 miliardu dolarů.
Na burzu ve Stockholmu vstoupilo letos zatím 83 firem, které si z ní odnesly 6,4 miliardy dolarů. Tento seznam se ale pravděpodobně ještě rozroste, protože svoje primární úpisy připravují další firmy: Truecall či investiční společnost Storskogen Group. Z hlediska IPO by tak pro Švédsko mohlo jít o nejintenzivnější rok za více než dvě desetiletí.
Živý trh pro menší firmy odráží realitu na švédské start-upové scéně, méně svazující regulaci a hlubokou investorskou základnu, domnívá se Jonas Strom, CEO investiční banky ABG Sundal Collier.
Takto robustní aktivita a vzestup cen akcií vyvolávají obavy, že na trhu by mohla bobtnat bublina. I před letošní rally se přitom ukazovalo, že Švédsko je mnohem dražší než ostatní skandinávské trhy, ale také než USA, alespoň podle oblíbeného ukazatele valuace Warrena Buffetta – celkové tržní hodnoty jako procenta hrubého domácího produktu:

Široký akciový index Stockholm 30 vzrostl od začátku roku k dnešku o 25 % a širší ukazatel cen švédských akcií je nahoře o 28 %.
Hlavní index švédských akcií se k většině evropských trhů obchoduje historicky s přirážkou, letos se ale rozdíl prohloubil.

Při pohledu na hlavní regionální burzy je přitom Stockholm aktuálně trhem, který podle expertů z hlediska fundamentů či makroekonomických indikátorů skóruje nejníže. Podle generálního ředitele investiční společnosti Bure Equity je tak otázkou, jestli akciový trh není po nadměrné rally „nadměrně nadhodnocený“. Akciovým trhům pro malé a střední růstové firmy po hysterickém roce dochází palivo, domnívá se Joakim Bronold, poradce u Soderberg & Partners.
Podobně jako u řady jiných menších trhů i ve Švédsku platí, že některé z jeho nejslibnějších start-upů se vydaly zkusit akciové štěstí na zahraniční burzy. V USA svoje akcie upsaly společnosti Spotify Technology a Oatly. Trhy teď budou sledovat, kam zamíří další vlna jednorožců, jako jsou banka Klarna Bank nebo platební společnost Trustly.
Zdroje: Bloomberg