Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se snaží uřídit energetickou krizi. Uhlí roste na rekordní maxima a zima se blíží

Čína se snaží uřídit energetickou krizi. Uhlí roste na rekordní maxima a zima se blíží

29.09.2021 16:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína ve středu požadovala, aby železniční společnosti a úřady navýšily klíčové dodávky uhlí energetikám. Regiony této druhé největší světové ekonomiky totiž bojují s výpadky proudu, které ochromují i průmyslovou produkci.

Nařízení přichází po chybějících dodávkách uhlí, přísnějších emisních normách a silné poptávce po výrobě, což vytlačilo cenu uhlí, největšího zdroje čínské elektřiny, na rekordní maxima. A zima se blíží.

Futures na tepelné uhlí v Číně dosáhlo ve středu historicky nejvyšší hodnoty 1 376,8 juanů za tunu a ještě zvyšuje tlak na energetické společnosti, které nejsou schopny tyto vyšší náklady vykompenzovat. Ve velké části země, zejména ve třech severovýchodních provinciích, které jsou domovem pro téměř 100 milionů lidí, byla uvaleno omezení odběrů energie.

„Pokud dojde v zimě k přerušení dodávek elektřiny, pak se zastaví i teplo,“ řekl 32letý Fang Süe-tung, řidič dodávky v Šen-jangu, hlavním městě provincie Liao-ning, asi 90 minut letu severovýchodně od Pekingu. „Mám doma dítě a starého člověka, pokud nebude teplo, bude to problém.“

Poplach mezi obyvateli kvůli energetické krizi, trvající již druhý týden, přidává na síle. Státní regulátor Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC) formálně vyzval místní ekonomické a energetické regulátory a železniční společnosti, aby posílily přepravu uhlí a dostály tak „požadavku občanů na topení v zimní sezóně“. „Každá železniční společnost by měla posílit přepravu uhlí do energetik se zásobami menšími než na sedm dní a včas spustit mechanismus nouzového zásobování,“ uvedla NDRC.

Čína, největší světový spotřebitel uhlí, dovezla za prvních osm měsíců roku 2021 celkem 197,69 milionů tun uhlí, což je meziroční pokles o 10 %. Ale srpnový dovoz uhlí stoupl o více než třetinu kvůli utaženým domácím dodávkám.

Úředníci se tento týden opakovaně snažili ujistit obyvatele, že s blížící se zimou bude k dispozici energie pro domácí použití i pro vytápění. Minulý týden se v mnoha částech severovýchodní Číny zavedlo přidělování elektrické energie během špiček. Podle informací zpravodajů a příspěvků na sociálních sítích jsou patrné výpadky semaforů a komunikačních sítí 3G.

1

Čína také zvažuje navýšení cen pro průmyslové odběratele, aby zmírnila krizi dodávek, uvedla ve agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje, které si nepřejí být jmenovány. NDRC později dodala, že vláda nebude zastavovat pohyb cen elektřiny v rozumném rozsahu a nechá jej odrážet tržní fundamenty i změny nákladů.

Omezení nadále ovlivňují těžký průmysl, jako je produkce kovů a zpracovatelský průmysl. Interní dokument jednoho velkého výrobce technologických komponentů v Číně uvádí, že více než polovina jeho denní produkce v Kchun-šanu ve východní průmyslové provincii Ťiang -su byla od začátku tohoto týdne pozastavena. Ve Fo-šanu, v rušné provincii Kuang-tung na jihu Číny, směla tato společnost od poloviny do konce září vyrábět pouze pozdě v noci a brzy ráno.

Li Šuo, hlavní politický poradce pro východní Asii za Greenpeace, vyzval Čínu k reformě svého energetického sektoru a tím i k utlumení kolísání cen a zajištění stability. "Tento nedostatek energie bude mít obrovské ekonomické a politické důsledky. Ale pojďme to uvést na pravou míru, hlavní příčinou jsou vysoké ceny uhlí, NE politika změny klimatu," napsal Li tento týden na twitteru. „Pokud tento nedostatek energie něco ukazuje, pak je to důležitost odklonu od uhlí a toho, že palivo, které je klíčové slovo energetické bezpečnosti, není vůbec jisté.“

Zdroj: Reuters

 

Čtěte více:

Končí éra levného plynu, ceny v Evropě rostou na rekodní hodnoty
10.08.2021 14:25
Ceny plynu v Evropě po sérii růstu vzrostly na rekordní hodnoty poté, ...
Zpoplatňování emisí uhlíku nemusí být u státních firem efektivní, ukazuje analýza
02.09.2021 5:56
Zpoplatňování uhlíku ekonomové obecně považují za vynikající cestu ke ...
Bez podpory ekologických zdrojů energie uhlíkově neutrální dopravy nedosáhneme, říká šéf Volkswagenu
07.09.2021 15:27
Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess žádá co...
ČR se bude muset vzdát uhlí dříve, než čekala, varuje Mezinárodní agentura pro energii
14.09.2021 8:34
Česká republika se musí více snažit, aby do roku 2030 splnila energeti...

Váš názor
 • Varování pro EU z Číny,
  29.09.2021 20:35

  které nebude vyslyšeno. Bohužel, zelení hlupáci v Německu sebou stáhnou i celou západní a střední Evropu prostřednictvím EU.
  x2
  • Re: Varování pro EU z Číny,
   02.10.2021 13:40

   …loni v únoru, kdy sněhová nadílka zlikvidovala větrníky a soláry v Texasu, tak zelení kongresmani vedení AOC( Alexandria Ocasio Cortéz ) , začali vydávat projevy, že je třeba více OZE zdrojů. Texasanům měsíc neřekla voda, žádná voda! Nevařili a netipili! Green New Deal nade vše!
   ČERT!
 • Jak jinak
  29.09.2021 19:52

  Grýnpísák je úplně mimo. Tohle je přesně ukázka kdy ideologie je nadevše stejně jak u ekopomatenců. Oni si soudruzi zakázali uhlí. To z Austrálie, které má mnohem větší výhřevnost než to jejich kamenivo. A tak ho potřebují mnohem víc. Víc než jsou schopní vytěžit aby vyrobili dost energie. A zároveň kvůli povodním přišli o část elektřiny z přehrad.
  HenryFord
  • Re: Jak jinak
   02.10.2021 13:43

   Zelený politik(žádný politik) a aktivista nikdy nepřizná, že tlačili propagandu zákony a technologie špatným směrem anebo velmi rychle a bez rozvahy!
   ČERT!
  • Re: Jak jinak
   29.09.2021 20:04

   hmm "hlavní politický poradce pro východní Asii za Greenpeace, vyzval.." politicky poradce koho? Reuters? bych chtel videt jak si ted predstavuje ten odklon Ciny od uhli. Jako greenpissak asi odmitne i JE a velky hydroprojekty taky kritizujou. Oni by i vic uhli vytezit mohli, jenze si to pred lety sami zastropovali.
   Ai-kun
   •  
    30.09.2021 8:54

    Soudruzi jsou pružní. Nemají problém zrušit co si vymysleli když jim to škodí. takže kdyby mohli těžit tak by těžili víc. Staví další uhelné elektrárny takže ho stejně budou potřebovat víc. Když si zavedli eko výmysly na auta a prodeje se snižovali, tak začali rušit co si předtím zavedli aby omezili auta. Hybridy přeřadili do kategorie eko.
    HenryFord
   •  
    29.09.2021 22:10

    Není na patrii nějaký kadet, který by ty čínské historicky nejvyšší ceny srovnal s cenovou hladinou u nás v Evropě a paritou kupní síly??? možná by to pomohlo rozseknout, zda Čína chce škodit zbytku světa anebo je sama ve sra...ch; s Austrálií se rozkmotřili, z Brazílie to uhlí zřejmě nepokryje výpadek a sami mají málo nepřizpůsobivých, kteří by začali víc fárat a na vagony nakládat? Nevadí mi nakupovat textil z pákistánu či bangladéže pěkných pár let zpátky, kvalitní bavlnu mají, ovšem divím se, proč za ty hadry dnes platím stejně tolik jako za ty čínské před deseti lety. No je tam u nich aktuálně 30%+ nezaměstnanost, kvůli tomu? Že by znovu vztah nabídka&poptávka? Něco smrdí. Ale co to je?
    Mudr.c
    • Mudr.c
     29.09.2021 22:56

     moc se mi nechce verit ze by byl nedostatek pomalu vseho. a ty ceny.. no a co kdyz sou to vsecko jen pruvodni jevy celosvetovyho znehodnoceni fiat penez?
     Ai-kun
     • Ai-kun
      30.09.2021 0:34

      tak ty disproporce covidem bezpochyby vznikly významné a stále přetrvávají to ano, ovšem když vezmu automotive tak produkce globálně klesá od 2018 a já tomu říkám že v automotive personal cars chybí dostatečná poptávka, možná hraje roli truc kvůli tlačenému novému standardu v poměru pořizovací ceny a užitné hodnoty, ojetá auta jsou přebraná v držácích, jinak je jich stále plný krám, jen mají o pár % vyšší cenovku... /// fiat peníze vnímám jako mírovou zbraň hromadného ničení, protože většina zemí světa si fiat nemůže, kromě zemí G7, dovolit. Historicky či ekonomicky. Ono to vyjde vlastně nastejno. Takže ano, v západním světě fiat peníze rozhodně stojí v pozadí suverénního vystupování, jak se říká cash is king, bez peněz do hospody nelez apod. v nejvyšším levelu je to o bilanci centrální banky, může-li ji zvednout bez obavy z devalvace měny, tím zhoršení ratingu, tím zhoršení postupně všeho a všem doma... /// a ten nedostatek a z toho plynoucí inflace: je to přirozený stav renovace po covid-theme, pro organizace jako MMF je to dočasné vysvobození, protože růst by jinak byl nízký globálně, což by znamenalo žádný nebo záporný v chudém světě; banány nebo oděvy jako příklad dalších položek jsou zcela bez inflace, tam ty objednávky při sebemenším náznaku růstu ceny ani nepřistanou...to je pro kapitál levnější zůstat ladem a čekat na vhodnou příležitost
      Mudr.c
Aktuální komentáře
26.01.2022
12:37Výsledky evropských bank se blíží. Budou lepší než jejich amerických rivalů?
12:06Výhled výrobce turbín Vestas na příští rok ukazuje na těžké časy, pozitiva se hledají těžko  
11:35Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko podle Eurostatu zaostává
11:26Akcie před Fedem rostou. Dnešní jednání je důležité, ale zásadní je i pohled za něj  
10:50Jak nyní investovat, říká ředitel Oaktree Capital. Centrální banka by vyjma extrémů v ekonomice měla být spíše pasivní
9:09Rozbřesk: Akcie s napětím čekají na Fed, v centru pozornosti utahování měnové politiky
8:45Microsoft potešil předpovědí, večer bude Fed a Tesla. Evropské akciové futures se tváří statečně  
8:18Microsoft zvýšil tržby i zisk o pětinu díky poptávce po cloudových službách
6:31MONETA Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
6:06Do ETF loni natekly rekordní peníze. Jak to expert vidí letos?
25.01.2022
22:01Volatilita směrem k FEDu eskaluje  
18:05Růst klíčových sazeb Fedu a relativní atraktivita hodnotových a růstových akcií
17:32Wall Street po velkolepém obratu startuje další divokou jízdu s nejistým koncem  
17:05Korunový monitor: České koruně hrají do karet vysoké sazby."Agresivní" obrat Fedu je ale brzdou  
16:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrok nejvíce za deset let
15:58Analytik k výsledkům General Electric: Profitabilita se zlepšuje, tržby pořád pomalé  
15:27MMF zhoršil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 4,4 procenta
15:15Johnson & Johnson díky vyššímu prodeji léků zvýšil zisk o 173 procent
15:02Co přijde po včerejším obratu na amerických trzích?
14:11Akvizice Armu ztrácí podporu i uvnitř Nvidie. Co bude dál? (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (12/21 Q4, Bef-mkt)
AT&T Inc (12/21 Q4, Bef-mkt)
Automatic Data Processing Inc (12/21 Q2, Bef-mkt)
Boeing Co/The (12/21 Q4)
Edwards Lifesciences Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
Hess Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
Intel Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
Lam Research Corp (12/21 Q2, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
Norfolk Southern Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
ServiceNow Inc (12/21 Q4, Aft-mkt)
Tesla Inc (12/21 Q4, Aft-mkt)
8:00Wizz Air Holdings Plc (12/21 Q3)
12:00Anthem Inc (12/21 Q4)
13:00Nasdaq Inc (12/21 Q4)
13:30Kimberly-Clark Corp (12/21 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Whirlpool Corp (12/21 Q4)
22:20Xilinx Inc (12/21 Q3)