Volební vítězství v parlamentních volbách v Česku slaví koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Další strany se do Sněmovny nedostaly. Dvě koalice skládají ve Sněmovně většinu. Pod pěti procenty zůstaly dosavadní partneři ANO, tedy vládní ČSSD a KSČM, která menšinovou vládu podporovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček už oznámil, že rezignuje, taktéž celé vedení KSČM. V 11:00 se setkal premiér Babiš v Lánech s prezidentem Zemanem. Ten byl krátce po schůzce transportován intenzívní službou do Ústřední vojenské nemocnice. Z ní přišla zpráva, že jeho stav je stabilizovaný. Volební dění a povolební vyjednávání pro vás sledujeme na Patria.cz ONLINE přes celý volební víkend.
SPOLU a PirSTAN chtějí vládu na 108 mandátech v čele s Fialou
Koalice Spolu, která zahrnuje ODS, lidovce a TOP 09, a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl Fiala.
Vítězná koalice Spolu a třetí Piráti se Starosty budou mít v nové Sněmovně 108 mandátů. Jejich lídři se již v sobotu večer sešli a po necelé hodině prezentovali společné memorandum. "Strany deklarují vůli vytvořit společně vládu a žádají prezidenta, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takové vlády," řekl Fiala. V nejbližších dnech budou obě koalice jednat o programu a budoucím uspořádání, konkrétní harmonogram by měly vytvořit příští týden.
Fiala se původně chtěl v pondělí obrátit na Zemana s žádostí o setkání. S ohledem na aktuální hospitalizaci prezidenta tato záležitost není jasná. Prezident v minulosti opakovaně uvedl, že kabinet bude podle jeho pověření sestavovat lídr nejsilnějšího poslaneckého klubu, kterým bude ANO současného premiéra Andreje Babiše. "Prezident má právo pověřit sestavením vlády, koho uzná za vhodné. Ale podstatné je, že v ČR se musí vláda opírat o většinu v Poslanecké sněmovně," řekl Fiala. Předpokládám, že všichni budou dodržovat ústavu, ústavní zvyklosti a vůli voličů, doplnil. "A že dospějeme brzy k tomu, že ti, kdo mají většinu a vůli vytvořit vládu, ji budou moci vytvořit," řekl Fiala.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš ocenil, že opoziční koalice si stojí za tím, co před volbami slibovaly. "Memorandum je první krok na cestě dát této zemi budoucnost a sestavit demokratickou vládu," uvedl. Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan pogratuloval Spolu k velkému výkonu. Označil za důležité, že hnutí ANO je poraženo nejen součtem mandátů opozičních koalic, ale i jednou z koalic v celkových výsledcích.
Zeman přijal Babiše, krátce poté byl odvezen do nemocnice
Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech v neděli předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše. Babiš schůzku nekomentoval. Po necelou hodinu dlouhém jednání odjel vedlejším vchodem.
Prezident Miloš Zeman byl krátce po skončení schůzky s Babišem hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Ambulance s prezidentem odjela z lánského zámku kolem poledne krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím se Zemanem sešel. Ošetřující lékař prezidenta Zemana Zavoral novinářům po 14. hodině sdělil, že prezidenta Zemana na jeho doporučení v ÚVN přijali v souvislosti komplikací, souvisejících s diagnózou, se kterou se v ÚVN léčí a hospitalizace byla plánována. "Nemám od pacienta oprávnění diagnózu sdělit. Víc v tuto chvíli říci nemohu," řekl Zavoral. Později přišla od zdrojů MF DNES z ÚVN zpráva, že stav prezidenta je stabilizovaný a hospitalizace se může protáhnout až na tři týdny.
O Zemanově zdravotním stavu média a politici spekulují již několik dnů. V září strávil osm nocí v ÚVN, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. Od té doby je Zeman v Lánech.
Pryč ze Sněmovny ČSSD i KSČM, Piráti pohořeli na mandáty
Do Sněmovny se poprvé za dobu samostatné ČR nedostane ČSSD. V roce 2017 měla 7,27 procenta a 15 mandátů. Nyní má její klub 14 poslanců, když Jaroslav Foldyna loni přešel do SPD. Kvůli volebnímu výsledku rezignuje Hamáček na funkci předsedy strany. Složit účty a skončit chce na jednání předsednictva strany, které svolalo vedení na 25. října. ČSSD popřál, aby chytla druhý dech a za čtyři roky se do Sněmovny vrátila.
Komunisté se nedostanou do Sněmovny poprvé od vzniku strany v roce 1921. V roce 2017 měli 7,76 procenta a 15 mandátů. KSČM, která letos slavila 100. výročí, zatím ve Sněmovně nechyběla, doposud byla vždy v opozici. Podporovala ale poslední menšinovou vládu ANO a ČSSD.
Napětí do koalice Pirátů a Starostů vneslo kroužkování u voleb, v jehož důsledku z celkem 37 mandátů koalice připadají pouze 4 na Piráty a 37 na Starosty. Obě strany se v neděli dohodly, že ve Sněmovně budou mít dva samostatné poslanecké kluby.
SPD "na svém"
Hnutí SPD udrželo ve volbách své pozice, i když mu mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence, ocenil při hodnocení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Povolební jednání budou podle něj dlouhá, SPD je na ně připravena, řekl novinářům ve volebním štábu SPD v pražském hotelu Duo.
Volební účast vzrostla, ne dramaticky
Volební účast se pohybuje kolem 65,5 procenta, v parlamentních volbách byla vyšší naposledy v roce 1998, tehdy přišlo volit 74 procenta voličů. Ve sněmovních volbách před čtyřmi roky odevzdalo hlas téměř 61 procent oprávněných voličů. Bylo to více než v roce 2013, ale zároveň třetí nejnižší účast od vzniku České republiky. Nejmenší byl zájem o sněmovní volby v roce 2002, kdy k urnám přišlo 58 procent voličů. Naopak zatím nejvyšší volební účast byla hned v prvních sněmovních volbách po vzniku ČR, poslance si v roce 1996 přišlo vybrat více než 76 procent voličů.
Milion chvilek chystá akci, pokud Zeman pověří Babiše
Pokud prezident Miloš Zeman pověří Babiše sestavením vlády, i když demokratické strany získají ve Sněmovně většinu, bude podle představitelů Milionu chvilek čas k nějaké akci. V rozhovoru s ČTK to řekl před sečtením výsledků voleb předseda spolku Benjamin Roll. Zatím neví, jestli půjde o demonstrace. Milion chvilek na svých shromážděních v posledních čtyřech letech vyzýval strany demokratické opozice ke spolupráci. Na pražské Letné jeho požadavky podpořilo kolem 250.000 lidí.
Analytici: Vláda koalic, odpovědný rozpočet, klidná koruna

Nová vláda, která pravděpodobně časem vzejde z parlamentních koalic, zřejmě povede k odpovědnější rozpočtové politice, shodli se analytici oslovení ČTK. Zásadnější reformy vzhledem k roztříštěnosti koaličních stran nečekají. Podle nich výsledky voleb neovlivní vývoj kurzu koruny.
Jan Bureš: Výsledek voleb je pozitivní pro česká aktiva. Rozpočet 2022 může být prvním testem
Výsledky voleb se po uzavření volebních místností postupně plnily na volebním webu. Oficiální podobu získají výsledky po pondělním projednání Státní volební komisí, a to vyhlášením ve Sbírce zákonů. V ní by se měly objevit v úterý.
Favoritem ve volbách bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, které by podle průzkumů mohlo získat nejméně čtvrtinu hlasů. Druhé místo patřilo koalici Spolu, kterou vytvořily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a třetí příčka koalici Pirátů a Starostů. Místo ve Sněmovně mělo podle průzkumů jisté hnutí SPD Tomia Okamury. Kolem pětiprocentní hranice se pohybovaly KSČM, ČSSD a hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty. Z ostatních uskupení si v průzkumech vedla nejlépe Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky.