Aktualizováno Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings měla ve druhém kvartálu první čtvrtletní zisk od konce roku 2019. Za celý finanční rok - tedy do konce března - ale očekává ztrátu až 200 milionů eur (5,1 miliardy Kč). Firma dnes uvedla, že ke ztrátě ji přivede nutnost zlevnit v zimě letenky, aby naplnila letadla.
Za šest měsíců do konce září měl Ryanair ztrátu po zdanění 48 milionů eur (1,2 miliardy Kč), čekala se ztráta 43 milionů eur. V samotném druhém firemním čtvrtletí ale vykázal čistý zisk 225 milionů eur, což byl první zisk od období od října do prosince 2019 před vypuknutím pandemie.
Ryanair v létě zprostředkoval více letů než jakýkoli z jeho evropských konkurentů. Celkem přepravil 39,1 milionu pasažérů, tedy o 54 procent méně než ve stejném období před dvěma lety. Společnost předpovídá, že poptávka zůstane silná i v další části roku, která bývá v Evropě obvykle slabší.
Firma také podle agentury Bloomberg uvedla, že zvažuje stažení z Londýnské akciové burzy (LSE). Zdůvodnila to podstatným poklesem objemu akcií v důsledku odchodu Británie z Evropské unie. Irský letecký přepravce ale zmínil i potíže s compliance, spojené s odchodem Británie z Evropské unie.
Od firmy se požaduje, aby byla kontrolována a vlastněna v EU, řekl v rozhovoru generální ředitel Michael O´Leary. Protože britští občané již nejsou občany EU, drží nyní členové evropského bloku jenom něco přes třetinu akcií. Hlavní listing v irské metropoli by si ale firma ponechala.
“Je to nevyhnutelný důsledek brexitu,” uvedl O´Leary podle agentury Bloomberg. Exit se podle něj odehraje do půl roku.
Vývoj akcií Ryanair v Londýně za posledních pět let:
Ryanair je možná první velkou firmou, která v krocích vedoucích k delistingu zmiňuje konkrétně brexit. LSE je ale kvůli němu už nějaký čas pod tlakem. Britské akcie se vůči globálním indexům obchodují se slevou a londýnský trh s akciemi se zmenšuje tempem, které patří v případě velkých světových parketů k největším. Řada britských firem se e světle nízkých valuací vrhla do zpětných odkupů svých akcií. Nízké valuace také přilákaly pozornost zahraničních kupců a společností soukromého kapitálu.
Za celý finanční rok Ryanair očekává ztrátu 100 až 200 milionů eur. Podle šéfa firmy Michaela O'Learyho se ale výsledek velmi těžce odhaduje. Aerolinky zopakovaly, že očekávají návrat do zisku z časů před pandemií covidu-19 v roce, který skončí březnem 2023.