Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je to sice horší, ale za to delší cesta

Je to sice horší, ale za to delší cesta

29.10.2021 17:55

Ve Spojených státech, a nejen tam, roste tlak na financování rozpočtových deficitů, a tudíž se probírají i různé způsoby, jak dostat více peněz z daní. Podobně jako v minulosti ale stojí i nyní téměř úplně mimo tuto diskusi oblast, která je svou podstatou historickou relikvií a která ve svých důsledcích páchá možná více škody než užitku.

1. Náklady a náklady: Onou relikvií myslím daňovou uznatelnost úrokových nákladů. K čemu tu totiž dochází? V principu k tomu, že pokud dáme do firmy peníze z levé kapsy, nemůže náklad takto poskytnutého kapitálu použít na snížení daňového základu, ale pokud do ní dáme peníze z kapsy pravé, již tak činit může. Takže pokud má nějaká společnost třeba provozní zisk 100 dolarů, vyplatí 10 dolarů na dividendách a 10 na úrocích, tak tu druhou položku si může započítat do uznatelných nákladů, tu první ne.

Tento přístup má nějaké historické kořeny a kryje se s tím, jak je konstruována výsledovka firem – od provozního zisku jsou odečteny úrokové náklady a to, co zbude, je považováno za zisk patřící majiteli firmy. Bezpochyby do tohoto pohledu promlouvá to, že zisk je reziduem, jeho výše předem známá není – ve srovnání se „známostí“ provozních nákladů, ale i nákladu kapitálu, který je poskytnut ve formě půjčky a kterému se říká úroky.

V principu ale nejsou úroky nákladem stejného typu jako třeba nákup materiálu, ale typu stejného jako náklad vlastního jmění. Nic na tom nemění fakt, že zatímco u útoků je tento náklad jasně definován a většinou pokryt, u vlastního jmění je jeho výše hůře odhadnutelná a aktuální výše zisků (či přesněji řečeno toku hotovosti na vlastní jmění) se nemusí ani zdaleka rovnat tomu, jaký je náklad vlastního jmění.

Této logice odpovídá i standardní a dobře odargumentovaný pohled na vliv struktury kapitálu na hodnotu firmy: V dokonalém světě bez daní je úplně jedno, jestli firmu financujeme jen vlastním jměním, jen dluhem, či nějakým mixem. Což je v souladu s intuicí – hodnota firmy nemůže být dána tím, jestli peníze do ní vkládáme z levé, či pravé kapsy a dáme jim jiný název (detailní vysvětlení ale dnes nechám stranou).

2. Jen neškodný přežitek? Proč ale rýpat do současného systému? Jen proto, že nedává ekonomický smysl a nereflektuje nějaký systematický přístup k věci? To určitě ne, to bychom se pak urýpali do bezvědomí. Jde o to, že tento systém může škodit. Je totiž celkem zřejmé, že pokud jsou úrokové náklady uznatelné, samo o sobě to vede k preferenci dluhu před vlastním jměním. Opět je to i v souladu s teoriemi o vlivu kapitálové struktury na hodnotu firmy:

Pokud rozšíříme onen výše zmíněný dokonalý svět bez daní na svět s daněmi, kapitálová struktura najednou hodnotu firmy ovlivňuje – čím více dluhu, tím nižší daňová zátěž, a tím vyšší hodnota firmy. Ne že by tím byla najednou nějaká hodnota vytvořena, ale míň jí jde směrem ke státu a více směrem k poskytovatelům kapitálu.

Pokud pak nějaké nastavení systému vede k preferenci dluhu nad vlastním jměním, mělo by mít opravdu dobrý důvod. Proč? Protože tato preference sama o sobě zvyšuje rizikovost systému – téma, které minimálně po roce 2008 není třeba dlouze rozebírat. A konec konců i vývoj posledních dvou let ukazuje, že je lepší mít systém více flexibilní – to jest více financovaný vlastním kapitálem, než systém svázaný pevnými instrumenty. Onen dobrý důvod pro daňový systém preferující dluhy já přitom nenacházím – viz vše výše.

Možné by bylo napravit popsané pokřivení zrušením uznatelnosti úroků, či zavedením uznatelnosti nákladu vlastního jmění. To by ale v praxi bylo v podstatě neproveditelné – uznatelnost dividend je totiž jen hrubou aproximací. Pokud má totiž například nějaká firma náklad vlastního jmění/požadovanou návratnost 10 %, nemusí dividendy vyplácet vůbec, nebo jen ve výši, která pokrývá zlomek tohoto nákladu. A daňová uznatelnost založená na odhadech nákladu vlastního jmění by byla v praxi asi také těžko proveditelná. Z tohoto důvodu by bylo lepší zrušit uznatelnost u dluhu. Samo o sobě by to mělo zvýšit výběr daní, narovnalo by to logiku systému systém a snad by to snížilo i tendenci zadlužovat se.

 

Čtěte více:

Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
20.06.2021 16:57
Historická, přelomová, revoluční. Převážně takové ohlasy zaznívají ohl...
Finanční představitelé G20 schválili dohodu o globální minimální dani
14.10.2021 8:34
Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu nejv...
EU nabízí Británii ústupek: Výrazné omezení kontrol zboží mířícího do Severního Irska
14.10.2021 8:48
Evropská unie je ochotna v rámci urovnání pobrexitového sporu s Britán...
Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
17.10.2021 7:51
Přesouvání zisků z jedné země do druhé je velkými mezinárodními korpor...

Váš názor
 • Šílená demagogie
  30.10.2021 8:54

  To je neskutečné, jaké myšlenkové paskvily někdo dokáže vyplodit. Úrok je prostě náklad - ena peněz. Ale hlavní problém je v tom, že veřejné výdaje ze své podstaty neuspokojitelné. Poptávka po veřejných penězích je nekonečná. A už dávno přesáhla únosnou míru. To je hlavní problém.
  Pracovitý Prosecký
 • Děkuji.
  29.10.2021 23:51

  Již jen nadpisem je mnoho řečeno.
  Mudr.c
Aktuální komentáře
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů
10:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování per rollam

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data