Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Upravený i provozní zisk ČEZu ve čtvrtletí překonaly odhady. Firma zlepšila roční výhled

Upravený i provozní zisk ČEZu ve čtvrtletí překonaly odhady. Firma zlepšila roční výhled

09.11.2021 8:22, aktualizováno: 9.11. 17:09
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Energetická skupina ČEZ hospodařila ve třetím čtvrtletí s upraveným čistým ziskem 5,6 miliardy korun a výnosy ve výši 47,71 miliardy korun. Analytici v průzkumu Reuters čekali v průměru výsledek 4,5 miliardy korun při výnosech 48,7 miliardy korun. Společnost dnes uvedla, že nynější prudký růst tržních cen elektřiny se do výsledků pozitivně propíše až v dalších letech. Zvýšila nicméně výhled upraveného čistého zisku pro tento rok na 19 až 21 miliard korun, dosud čekala 18 až 20 miliard korun. Výhled zisku EBITDA pro tento rok upřesnila na úroveň 59 až 60 miliard Kč. Za lepší očekávkou je vyšší zisk z obchodování s komoditami, a na úrovni zisku pak přijetí úroku v souvislosti s vráceným přeplatkem na darovací dani z emisních povolenek, podotkla firma. Akcie ČEZ na pražské burze navzdory počátečnímu optimismu nakonec zakončily den slabší o 0,9 procenta na 751 Kč za akcii.

Provozní zisk před odpisy EBITDA v samotném třetím čtvrtletí činil 15,9 miliardy, což je meziročně o 3,7 miliardy Kč více a nad odhadem analytiků v průzkumu Bloombergu, kteří předpokládali 13,44 miliardy Kč. Společnost nárůst vysvětlila vyšším ziskem z obchodování s komoditami a eliminaci dočasných ztrát zajišťovacích kontraktů výroby z prvního pololetí.

„Aktuální dramatický růst tržních cen elektřiny na historická maxima se v hospodářských výsledcích Skupiny ČEZ pozitivně projeví až v dalších letech, protože na letošní rok je veškerá disponibilní kapacita jaderných a uhelných zdrojů již prodána a na příští rok již z více než 80 % také,“ uvedl v prohlášení generální ředitel skupiny Daniel Beneš. 

9 

Zdroj: Prezentace ČEZ

Společnost dnes uvedla, že prodala 22,3 TWh výroby na rok 2023 za průměrnou cenu 54,3 eur za MWh (dříve 50,6 eur/MWh) a 9,4 TWh výroby na rok 2024 za průměrnou cenu 56,1 eur/MWh (dříve 52,8 eur/MWh).

9 

Zdroj: Prezentace ČEZ

„Upřesňujeme celoroční výhled EBITDA na úroveň 59 až 60 mld. Kč a výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 19 až 21 mld. Kč. Zlepšení našeho očekávání je dáno zejména vyšším ziskem z obchodování s komoditami a na úrovni čistého zisku navíc přijetím úroku souvisejícím s vráceným přeplatkem na darovací dani z emisních povolenek za roky 2011 a 2012," uvedl člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ Martin Novák.

Výhled na celý rok ovlivní podle Nováka několik faktorů. "Jsou to lepší výsledky v jednotlivých segmentech, lepší výsledky v segmentu distribuce, protože se vrací zpět spotřeba na předcovidovou úroveň. To jde ruku v ruce s prodejem elektřiny," řekl. Současné zvyšování cen elektřiny se na letošních výsledcích neprojeví.

První tři čtvrtletí - hospodaření a výroba

Za první tři čtvrtletí čistý zisk energetické skupiny ale klesl, a to meziročně o téměř sedm miliard na 6,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 156 miliard, což je přibližně stejně jako za stejné období loni. Snížení zisku podle firmy ovlivnila klimatická politika EU a také doporučení Uhelné komise ČR ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038. Proto také podle ČEZu klesla tržní hodnota Severočeských dolů a firma tak vytvořila v letošním roce opravnou položku ve výši 9,2 mld. Kč v důsledku nižší očekávané poptávky po uhlí a dřívějšího ukončení těžby. Po očištění o mimořádné vlivy dosáhl zisk 16,9 miliardy korun, a meziročně tak klesl o deset procent. 

Celková výroba elektřiny bez divestovaných aktiv v Rumunsku a Bulharsku klesla o osm procent. Tržby z prodeje elektřiny, tepla, plynu a uhlí vzrostly asi o 3,5 miliardy na 104,4 miliardy korun. Zvýšil se prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům v ČR. "U elektřiny došlo za první tři čtvrtletí k nárůstu o devět procent, u plynu dokonce o 18 procent. V oblasti prodeje komplexních energetických služeb meziročně vzrostly tržby celkem o čtyři procent a za celý rok je očekáván nárůst o deset procent,“ uvedl ředitel divize obchod a strategie a místopředseda představenstva Pavel Cyrani.

Divestice a arbitráž

Firma podle dnešního sdělení zastavila ve třetím čtvrtletí prodejní proces výrobních aktiv v Polsku, protože "nabídnuté ceny nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní". Na polská aktiva, která zahrnují dvě uhelné elektrárny, skupina v červnu obdržel závazné nabídky.

Prodaná bulharská aktiva byla 27. července převedena proti úhradě kupní ceny 335 milionů eur.

ČEZ dále uvedl, že arbitráž s bulharským státem pokračuje a představuje pro akcionáře dodatečný potenciální výnos v řádu stovek milionů EUR.

Podle analytika Bloombergu Patricia Alvareze jsou nečekaně lepší zisk EBITDA za třetí čtvrtletí a mírné vylepšení celoroční prognózy upraveného čistého zisku pozitivními prvky dnešní výsledkové zprávy, "nepředstavuje to však bod obratu v klesající trajektorii zisků". Zisk za celý rok by měl podle něj dále klesnout vzhledem k prodejům aktiv a rostoucím emisním nákladům. Do sebe pak podle něj zapadají jednak významné snížení hodnoty těžebních aktiv, a také pozastavený prodej uhelných aktiv v Polsku, což podle něj může "omezit prostor pro dividendu" v roce 2022.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií firmy. Valná hromada firmy v červnu rozhodla, že společnost vyplatí akcionářům z loňského zisku dividendu 52 korun za akcii před zdaněním. Vyšší dividendu schválili akcionáři ČEZ jen v roce 2010 ze zisku roku 2009, a to 53 korun za akcii.

Akcie společnosti stouply letos zatím o zhruba 46 procent, jejich výkonnost za posledních pět let relativně k indexu PX ukazuje graf níže. "Jsem rád, že akcie ČEZ rostou rychleji než ostatní evropské energetiky a že poskytují letos dokonce nejvyšší celkový výnos pro akcionáře (na úrovni přes 50 %) mezi nejvýznamnějšími evropskými energetikami, zařazenými do akciového indexu STOXX Europe 600 Utilities,“ uvedl dnes také Beneš.

6

Zdroje: ČEZ, Reuters, Bloomberg, ČTK

 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

František Kronus: Pro ČEZ bude dlouhodobě klíčové, kde se udrží cena energií
13.10.2021 18:39
Trhy aktuálně hýbou rostoucí ceny energií, inflace a začátek výsledk...
Šéf ČEZ Beneš: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn až o dvě třetiny. Padli další dodavatelé
18.10.2021 8:27
Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální...
ČEZ dostal od státu téměř 1,5 mld. Kč, jde o úrok ve sporu o daň z povolenek
02.11.2021 17:27
Energetická společnost ČEZ dnes od státu obdržela 1,484 miliardy koru...
ČEZ od nového roku zvýší ceny elektřiny o zhruba třetinu, zdraží také plyn
03.11.2021 9:11
Energetická společnost ČEZ od Nového roku zvýší cenu elektřiny. Zákazn...
Vyšší ceny elektřiny zřejmě pomohly ČEZu zvednout očištěný zisk na dvojnásobek
08.11.2021 14:54
Elektrárenská skupina ČEZ oznámí výsledky svého hospodaření za třetí č...

Váš názor
 • Škoda toho státu
  09.11.2021 8:30

  Škoda, že má stát tak vysoký podíl. Všechno, co dostane stát na dividendách z ČEZU, nesmyslně vyhází. Kdybychom to měli my, občané, tajk alespoň vyděláme na růstu cen elektřiny a budeme mít na splátky hypoték!!!
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Škoda toho státu
   09.11.2021 20:30

   Nesouhlasím, čez patří do zcela fundamentální infrastrukturu státu. Stejně jako vodovody, kanalizace, plynovody a ropovody. Ovšem tyhle větve byly privatizovány, a jak to dopadlo. Peníze zmizely také a tučné výnosy ročně mizely za hranice! Až nakonec místní samosprávy, začaly vykupovat předražené a zubožené infrastruktury zpět. A tak by to dopadlo i s čezem. I když, nová vláda už signalizuje, že ČR není podnikatel … Stát by měl držet i železnice, dálnice, letiště a historické či kulturní památky.
   Český Čert
  • Re: Škoda toho státu
   09.11.2021 8:43

   Jojo, lidé si náramně finančně pomohli, že např. prodej vody a rozhodování o vodě nemá ČR ve vlastních rukou. Z pohledu peněžních toků a zisků z vody je to téměř 70%. Plným šrajtoflim zdar :-).
   x2
   • Co to je ČR?
    09.11.2021 9:10

    ČR je stát, samosprávy, občané a firmy, nikoli pouze jen stát. Privazitovat se mohlo do rukou občanů, ale ti by museli být ochotní akcie držet, ne je prodat a koupit si televizi nebo pivo.
    Pracovitý Prosecký
    • Re: Co to je ČR?
     09.11.2021 9:19

     Rozdrobena akcionářska struktura s podílem na vlastnictví 0,0nic firmě přináší pouze tunel.
     x2
     • Rozdrobená akcionářká struktura
      09.11.2021 10:08

      "Rozdrobenou" akcionářskou strukturu mají stovky, ba tisíce největších a nejvýznamnějších korporací na světě. To že tu a tam nějaká zkrachuje, nebo v ní jsou podvodníci, ještě neznamená, že celý akciový trh je loupež. To je, jako kdybyste chtěl vyhubit lidstvo, protože v něm jsou i vrazi a lupiči. Miliony akcionářů mají vždy více selského rozumu, než jeden stát, co v tomto případě je několik úředníků na MF.
      Pracovitý Prosecký
      • Re: Rozdrobená akcionářká struktura
       09.11.2021 20:56

       Firmy, které tvoří páteřní infrastrukturu státu by měly být pod 100% státní kontrolou, protože pouze a jedině stát má stejnou, tedy 100% odpovědnost za fungování a bezpečnost teto infrastruktury v zemi. Pravidlem má být: 100 % odpovědnosti = 100 % pravomoce.
       x2
       • Pravomoce a odpovědnost
        09.11.2021 21:24

        by měly být nedelitelne. Také proto kritizuji politiky, centrální bankéře či Evropskou komisí za absolutní nepoměr jejich pravomocí a odpovědnosti. Zatímco u nich vidím pravomoce téměř absolutní, odpovědnosti za vlastní rozhodnutí a činy nějak neregistruji.
        x2
        • Re: Pravomoce a odpovědnost
         09.11.2021 23:03

         Tak to předpokládám, že začnete agitovat za změnu nastavení české legislativy. (Říká se "začni u sebe".) Prvním bodem ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny je imunita zvoleného poslance. (Mj. ta aktuální proběhla bez zbytečných průtahů.) Teprve pak se děje vše "podstatné pro voliče", ale to všichni voliči vědí a jsou s tím srozumění dávno před dnem vkládání volebních hlaslů do uren...Pokud to nevědí, tak je jim to šumák... jak jinak to formulovat... /// Ve firmě (prosperující) existuje instrument hmotné odpovědnosti a některé pozice dokonce musí podepsat doložku o hmotné odpovědnosti před "započetím budování světlých zítřků". Jen tak je firma kvazi ochráněna před potenciálním výmáháním škod kvůli např."tenkému ledu agresivního budování nových akvizic". /// Nabídka poptávka je zcela zásadní vztah ve všem dobrém i zlém. Jak úspěšně se s touto souvztažností homo sapiens vyrovnává v praxi je zcela jiná kapitola.
         Mudr.c
         • Mudr.c
          10.11.2021 6:58

          Kdybyste napsal román jeste nasobne obsáhlejší, nezduvodnite tím to, že právo rozhodovat musí být spojeno s odpovědnosti za toto rozhodování. Na druhé straně existuje institut referend, ve kterém rozhodovací pravomoce přebírají voliči, včetně odpovědnosti za hlasování v referendech.
          x2
      • Re: Rozdrobená akcionářká struktura
       09.11.2021 20:37

       Je v pořádku, že člověk má své peníze v akciích ale také je v pořádku, že stát dohlíží a správu základní infrastrukturu státu! Podvodnýma investorská smetánka jen číhá. Připomenu Vám, Kožený rozložil československou námořní plavbu. Unikát který fungoval a vydělával. Bakala, kompletně zničil OKD a tomu jejich byty, budovy, železnici, vlaky atd… ČKD a Poldi Kladno, Vítkovice atd… docela mne děsí co asi stane s Benzinou, která je v rukou PKN Orlen. Snad ji Poláci nezničí!?
       Český Čert
Aktuální komentáře
24.01.2022
6:02Akcie a dluhopisy nečeká v letošním roce nic dobrého, varují stratégové BofA
23.01.2022
15:04Proč téměř nikdo netušil, že přijde inflace?
9:06Víkendář: Nové technologie a budoucnost bankovnictví
22.01.2022
15:08Nobelovka a Harvard vynalezly perpetuum mobile na peníze
9:11Víkendář: Po sto letech přišla změna, kterou stále neumíme plně vysvětlit
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (12/21 Q4, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/21 Q4)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu