Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volný pád turecké liry nabral na rychlosti. Má si koruna dělat starosti?

Volný pád turecké liry nabral na rychlosti. Má si koruna dělat starosti?

23.11.2021 15:55, aktualizováno: 23.11. 16:14
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oživil svou kampaň za nižší úrokové sazby a volný pád liry bourá všechny rekordy. Na ústupu je turecká lira už 11 dní, což je nejdelší taková šňůra za posledních dvacet let. Jenom za listopad přišla o skoro třetinu svojí hodnoty a v pondělí se propadla o 10 procent, když vůbec poprvé probourala úroveň 12 TRY za dolar.

Zatímco valná část centrálních bank na světě hovoří o utahování měnové politiky, nebo k němu už přikročily, jako to udělala třeba ČNB a její maďarská či polská kolegyně (viz graf níže), Turecko od září srazilo výpůjční náklady úhrnem o čtyři procentní body.

74

To se nelíbí investorům, podle kterých je turecká měnová politika stále více nepředvídatelná a iracionální. Takže když prezident Turecka obhajoval obnovený tlak na snižování výpůjčních nákladů, nastal na liře nový výprodej.

Turecká měna podle dat Patria.cz oslabovala dnes k dolaru naposledy o více než sedm procent k hranici 12,3 TRY za dolar, během dne ale dokázala padat i o 15 procent. Turecké dluhopisy dnes podle Bloombergu klesly nejvíce z dolarových státních dluhopisů rozvíjejících se trhů. Výnos na dolarovém bondu se splatností v dubnu 2043 vystoupal na 7,14 procenta, nejvýše od března. Turecké akcie ale rostou, protože investoři raději přesouvají peníze do nich, než aby si kupovali drahou zahraniční měnu. 

Historický vývoj kurzu turecké liry k dolaru:

71

Nejnověji prezident do debaty vstoupil v pondělí prohlášením, že opatření, která vyvolávají takřka univerzální kritiku ekonomů, jsou součástí dlouhodobé změny směru, který prioritizuje vývoz a tvorbu pracovních míst.

Slabá lira podpořila také turecký export a realitní sektor, uvedl Bloomberg. Její rychlá depreciace však také zdražuje nákupy zboží běžným tureckým domácnostem. Největší zátěž přitom nese nízkopříjmová, méně vzdělaná vrstva společnosti, kde se nachází Erdoganova základna. Prezidentovo odhodlání snižovat výpůjční náklady tak vyvolává otázky, zda se propad měny nakonec nedotkne stupně jako kontroly nad státem.

Další otázkou jsou rizika pro bankovní sektor, i když turecké banky si nahromadily dostatečné kapitálové zásoby, domnívá se Jason Tuvey, ekonom rozvíjejících se trhů v Capital Economic.

Riziko šíření lirového výplachu na jiné měny rozvíjejících se trhů, mezi které se řadí i česká koruna, je nízké, i když investoři by se měli připravit na období vyšší kolísavosti a určité averze k riziku, poznamenal Bloomberg.

Ukazatel implikované volatility pro měny rozvíjejících se ekonomik, který sestavuje banka JPMorgan, se v posledních dvou týdnech probral k životu a nyní se nachází na nejvyšších hodnotách od dubna. Naznačuje to, že obchodníci se zajišťují před ještě většími výkyvy v obou směrech. Jenom kvůli Turecku to ale není. Ukazatel také znázorňuje, že zvyšování sazeb v rozvíjejících se ekonomikách nezvýšilo atraktivitu jejich měn, a ty jsou stále vydané napospas globálním faktorům, jako jsou americká měnová politika či globální ceny surovin.

72  

Česká koruna se ale dostává pod opětovný tlak i bez Turecka, totiž spolu se zhoršující se pandemickou situací, poznamenali v dnešním ranním komentáři hlavní ekonom Patria Jan Bureš a ekonom ČSOB Petr Dufek. Vidina přísnějších opatření a výpadky zasaženého průmyslu posunuly českou měnu až do blízkosti 25,50 EUR/CZK. Pokud by touto technickou bariérou prošla, leží další meta až v okolí 25,70 EUR/CZK. Dnes odpoledne se koruna obchodovala za 25,457 za euro.

Výprodeje se ale netýkají jenom liry. Ta je sice v následujícímu grafu návratnosti měn rozvíjejících se trhů smutným králem, propad se ale nevyhnul ani již zmíněné koruně, zlotému či forintu.

75 

Zdroj: Twitter

Zdroje: Bloomberg, patria.cz

 
 
 

Čtěte více:

Další starost centrálních bankéřů v CEE: Náklady na energie
04.10.2021 16:06
V rozvíjejících se ekonomikách jako Maďarsko, Polsko nebo Česko táhnou...
Turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci a slabé měně opět snížila úroky
18.11.2021 14:21
Turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci a poklesu kurzu domác...
Rozbřesk: Jerome Powell povede Fed i další čtyři roky
23.11.2021 9:12
Americký prezident Biden nepřekvapil a navrhl, aby Fed řídil i další č...

Váš názor
  •  
    23.11.2021 18:42

    Vztahy USA - Čína: Faktor mikročipu 18.11.2021 Podle pozorovatelů jsou důležitým faktorem v trojúhelníku Čína-USA-Tchaj-wan mikročipy. Narušení dodavatelských řetězců polovodičů už vedlo k problémům v globálním automobilovém průmyslu, výrobě počítačů, mobilních telefonů a poukázalo na hlubokou závislost amerických a evropských firem na asijských výrobcích. Samotná Taiwan Semiconductor Manufacturing vyrábí více než polovinu světových čipů. Zákazníky TSMC v USA jsou takoví giganti jako Intel, Apple, NVIDIA, AMD, Marvell a další. Kromě něj na Tchaj-wanu úspěšně působí další giganti oboru jako UMC (8,5 procenta trhu), ProMOS, Winbond a řada dalších, což z Tchaj-wanu v zásadě dělá světového lídra ve výrobě polovodičových mikroobvodů. . "Washington si je dobře vědom toho, že převzetí Tchaj-wanu Čínou přehodnotí podmínky, za kterých americký průmysl v současnosti spolupracuje s tchajwanskými průmyslovými giganty. aby si podmanil celý americký průmysl. Podle USA se tomu lze vyhnout pouze hrozbami, že použijí své ozbrojené síly." , kterou je Washington připraven vrhnout na obranu ostrova před čínskou invazí. V opačném případě mohou být důsledky pro americkou ekonomiku nejvíce nepředvídatelné," věří expert Alexej Sukonkin ... Připomeňme, co ještě během videorzhovoru obou státníků zaznělo: "Spojené státy se zavázaly k principu "jedné Číny" a nepodporují nezávislost Tchaj-wanu," řekl Biden na online setkání se Si Ťin-pchingem. Čínský vůdce zase poukázal na to, že vzájemný respekt, mírové soužití a vzájemný prospěch by se měly stát základními principy vztahů mezi oběma zeměmi v nové éře. (rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.) URL| https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/vztahy-usa-cina-faktor-mikrocipu/ prvnizpravy.czstránka:
    Mudr.c
Aktuální komentáře
25.06.2024
18:16Martin Kycelt: Dvouciferný pokles na Nvidii, Airbusu a Mercku a dividenda ČEZ
17:13Technologie odpoledne velí k růstu, zatímco euro odevzdává zisky  
17:10Reuters: Rusku za červen vzrostou příjmy z prodeje ropy a plynu o 50 procent
17:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:59Zisky rostou, výdaje na investice jsou nižší a nižší
14:55Podle Bank of America by zlato mohlo v příštích 12-18 měsících vzrůst na 3000 dolarů
14:18The Information: Boj mezi EU a technologickými giganty z USA je v nové fázi
13:50Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí
13:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky jednání řádné valné hromady
13:40Než otevře Wall Street: SolarEdge, Spirit Aero, Gap  
13:39Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: ESG Report za rok 2023
13:13Summers: Nejhorší ekonomický nápad v historii Spojených států
12:24DAX klesá pod vahou Airbusu a Mercku, zatímco Amerika řeší rotaci z polovodičů  
12:11ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 24. 6. 2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
8:49ČEZ vyplatí dividendu 52 Kč/akcie, Nvidia v korekci a dnešní futures v červených číslech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data