Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volný pád turecké liry nabral na rychlosti. Má si koruna dělat starosti?

Volný pád turecké liry nabral na rychlosti. Má si koruna dělat starosti?

23.11.2021 15:55, aktualizováno: 23.11. 16:14
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oživil svou kampaň za nižší úrokové sazby a volný pád liry bourá všechny rekordy. Na ústupu je turecká lira už 11 dní, což je nejdelší taková šňůra za posledních dvacet let. Jenom za listopad přišla o skoro třetinu svojí hodnoty a v pondělí se propadla o 10 procent, když vůbec poprvé probourala úroveň 12 TRY za dolar.

Zatímco valná část centrálních bank na světě hovoří o utahování měnové politiky, nebo k němu už přikročily, jako to udělala třeba ČNB a její maďarská či polská kolegyně (viz graf níže), Turecko od září srazilo výpůjční náklady úhrnem o čtyři procentní body.

74

To se nelíbí investorům, podle kterých je turecká měnová politika stále více nepředvídatelná a iracionální. Takže když prezident Turecka obhajoval obnovený tlak na snižování výpůjčních nákladů, nastal na liře nový výprodej.

Turecká měna podle dat Patria.cz oslabovala dnes k dolaru naposledy o více než sedm procent k hranici 12,3 TRY za dolar, během dne ale dokázala padat i o 15 procent. Turecké dluhopisy dnes podle Bloombergu klesly nejvíce z dolarových státních dluhopisů rozvíjejících se trhů. Výnos na dolarovém bondu se splatností v dubnu 2043 vystoupal na 7,14 procenta, nejvýše od března. Turecké akcie ale rostou, protože investoři raději přesouvají peníze do nich, než aby si kupovali drahou zahraniční měnu. 

Historický vývoj kurzu turecké liry k dolaru:

71

Nejnověji prezident do debaty vstoupil v pondělí prohlášením, že opatření, která vyvolávají takřka univerzální kritiku ekonomů, jsou součástí dlouhodobé změny směru, který prioritizuje vývoz a tvorbu pracovních míst.

Slabá lira podpořila také turecký export a realitní sektor, uvedl Bloomberg. Její rychlá depreciace však také zdražuje nákupy zboží běžným tureckým domácnostem. Největší zátěž přitom nese nízkopříjmová, méně vzdělaná vrstva společnosti, kde se nachází Erdoganova základna. Prezidentovo odhodlání snižovat výpůjční náklady tak vyvolává otázky, zda se propad měny nakonec nedotkne stupně jako kontroly nad státem.

Další otázkou jsou rizika pro bankovní sektor, i když turecké banky si nahromadily dostatečné kapitálové zásoby, domnívá se Jason Tuvey, ekonom rozvíjejících se trhů v Capital Economic.

Riziko šíření lirového výplachu na jiné měny rozvíjejících se trhů, mezi které se řadí i česká koruna, je nízké, i když investoři by se měli připravit na období vyšší kolísavosti a určité averze k riziku, poznamenal Bloomberg.

Ukazatel implikované volatility pro měny rozvíjejících se ekonomik, který sestavuje banka JPMorgan, se v posledních dvou týdnech probral k životu a nyní se nachází na nejvyšších hodnotách od dubna. Naznačuje to, že obchodníci se zajišťují před ještě většími výkyvy v obou směrech. Jenom kvůli Turecku to ale není. Ukazatel také znázorňuje, že zvyšování sazeb v rozvíjejících se ekonomikách nezvýšilo atraktivitu jejich měn, a ty jsou stále vydané napospas globálním faktorům, jako jsou americká měnová politika či globální ceny surovin.

72  

Česká koruna se ale dostává pod opětovný tlak i bez Turecka, totiž spolu se zhoršující se pandemickou situací, poznamenali v dnešním ranním komentáři hlavní ekonom Patria Jan Bureš a ekonom ČSOB Petr Dufek. Vidina přísnějších opatření a výpadky zasaženého průmyslu posunuly českou měnu až do blízkosti 25,50 EUR/CZK. Pokud by touto technickou bariérou prošla, leží další meta až v okolí 25,70 EUR/CZK. Dnes odpoledne se koruna obchodovala za 25,457 za euro.

Výprodeje se ale netýkají jenom liry. Ta je sice v následujícímu grafu návratnosti měn rozvíjejících se trhů smutným králem, propad se ale nevyhnul ani již zmíněné koruně, zlotému či forintu.

75 

Zdroj: Twitter

Zdroje: Bloomberg, patria.cz

 
 
 

Čtěte více:

Další starost centrálních bankéřů v CEE: Náklady na energie
04.10.2021 16:06
V rozvíjejících se ekonomikách jako Maďarsko, Polsko nebo Česko táhnou...
Turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci a slabé měně opět snížila úroky
18.11.2021 14:21
Turecká centrální banka navzdory vysoké inflaci a poklesu kurzu domác...
Rozbřesk: Jerome Powell povede Fed i další čtyři roky
23.11.2021 9:12
Americký prezident Biden nepřekvapil a navrhl, aby Fed řídil i další č...

Váš názor
  •  
    23.11.2021 18:42

    Vztahy USA - Čína: Faktor mikročipu 18.11.2021 Podle pozorovatelů jsou důležitým faktorem v trojúhelníku Čína-USA-Tchaj-wan mikročipy. Narušení dodavatelských řetězců polovodičů už vedlo k problémům v globálním automobilovém průmyslu, výrobě počítačů, mobilních telefonů a poukázalo na hlubokou závislost amerických a evropských firem na asijských výrobcích. Samotná Taiwan Semiconductor Manufacturing vyrábí více než polovinu světových čipů. Zákazníky TSMC v USA jsou takoví giganti jako Intel, Apple, NVIDIA, AMD, Marvell a další. Kromě něj na Tchaj-wanu úspěšně působí další giganti oboru jako UMC (8,5 procenta trhu), ProMOS, Winbond a řada dalších, což z Tchaj-wanu v zásadě dělá světového lídra ve výrobě polovodičových mikroobvodů. . "Washington si je dobře vědom toho, že převzetí Tchaj-wanu Čínou přehodnotí podmínky, za kterých americký průmysl v současnosti spolupracuje s tchajwanskými průmyslovými giganty. aby si podmanil celý americký průmysl. Podle USA se tomu lze vyhnout pouze hrozbami, že použijí své ozbrojené síly." , kterou je Washington připraven vrhnout na obranu ostrova před čínskou invazí. V opačném případě mohou být důsledky pro americkou ekonomiku nejvíce nepředvídatelné," věří expert Alexej Sukonkin ... Připomeňme, co ještě během videorzhovoru obou státníků zaznělo: "Spojené státy se zavázaly k principu "jedné Číny" a nepodporují nezávislost Tchaj-wanu," řekl Biden na online setkání se Si Ťin-pchingem. Čínský vůdce zase poukázal na to, že vzájemný respekt, mírové soužití a vzájemný prospěch by se měly stát základními principy vztahů mezi oběma zeměmi v nové éře. (rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.) URL| https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/vztahy-usa-cina-faktor-mikrocipu/ prvnizpravy.czstránka:
    Mudr.c
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data