Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pro přijetí eura hovoří podle ČNB napojení Česka na eurozónu, proti rozdíly u cen a mezd

Pro přijetí eura hovoří podle ČNB napojení Česka na eurozónu, proti rozdíly u cen a mezd

06.12.2021 15:26
Autor: ČTK

Případné přijetí eura by mělo dále zvýšit přínosy, které pro Českou republiku vyplývají z její obchodní provázanosti se zeměmi platícími eurem a z otevřenosti české ekonomiky. Na druhou stranu vstup do eurozóny by přinesl rizika, která plynou ze ztráty nezávislé měnové politiky České národní banky a stabilizační role kurzu koruny. Problémem je také nedokončená konvergence, tedy přibližování se úrovně, Česka k eurozóně hlavně u cen a mezd. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila Česká národní banka. Ta rozdělila charakteristiky českého hospodářství z pohledu vstupu do eurozóny do tří skupin, tedy ukazatele s relativně nízkou míru rizik při přijetí eura, neutrální ukazatele a rizikové ukazatele.

"Přechod ČR na euro by totiž znamenal odstranění kurzového rizika a snížení transakčních nákladů pro veškerý obchod se zeměmi eurozóny. Značná intenzita mezinárodních ekonomických vztahů včetně vysoké intenzity vnitroodvětvového obchodu zároveň zpravidla vede k vyšší synchronizaci ekonomických šoků a cyklické sladěnosti, a tedy k nižším nákladům spojeným se ztrátou samostatné měnové politiky," uvádí materiál.

Zároveň dokument upozorňuje, že ekonomická úroveň České republiky měřená jako HDP na hlavu v paritě kupní síly se v roce 2020 dále přiblížila průměru eurozóny, ale konvergence cenové a mzdové hladiny však výrazněji nepokročila. "Nedokončený proces konvergence České republiky k eurozóně tak nadále představuje faktor hovořící proti brzkému přijetí eura," uvádí materiál.

Mezi ukazatele s nízkou mírou rizika při přijetí eura ČNB dále zařadila vedle obchodního propojení využívání eura českými podniky, které dlouhodobě vykazuje mírně rostoucí trend. Pozitivně v tomto směru banka hodnotí i vysokou míru ekonomické aktivity české populace a nízkou míru dlouhodobé nezaměstnanosti. "Odolný zůstává domácí bankovní sektor, jehož kapitálová vybavenost se za poslední rok dále zvýšila a jehož likviditní pozice zůstává robustní," uvedla ČNB.

Zároveň analýza uvádí, že v některých finančních ukazatelích se Česká republika od průměru měnové unie nadále znatelně liší. Jde například o hloubku finančního zprostředkování, zadlužení soukromého sektoru nebo strukturu finančních aktiv a pasiv nefinančních podniků a domácností, Ty ale z hlediska přijetí eura nelze podle centrální banky označit za nevýhodu či zásadní překážku. "Neutrálně vyznívá také konvergence úrokových sazeb, jejíž míra se však oproti loňskému roku snížila v důsledku zahájení cyklu zpřísňování domácí měnové politiky," uvádí analýza.

Mezi rizika související s přijetím eura analýza označila vedle nedokončené konvergence, zejména u cen a mezd, odlišnou struktura české ekonomiky a zemí platících eurem. "Kvůli nadprůměrně vysokému podílu průmyslu na tvorbě českého HDP přetrvávají rozdíly mezi strukturou české ekonomiky a ekonomiky eurozóny," uvádí materiál.

Dalším rizikem podle ČNB je do budoucna udržitelnost veřejných financí plynoucí mimo jiné ze stárnutí populace a z chybějících reforem penzijního a zdravotního systému. "Fiskální politika v loňském i letošním roce plnila svou proticyklickou roli a významně přispěla ke stabilizaci české ekonomiky, výzvou do dalších let zůstává dlouhodobá fiskální udržitelnost," uvádí dokument.

Při hodnocení dopadů přijetí eura je zároveň podle ČNB nezbytné posuzovat situaci v samotné eurozóně. "V současnosti nejsou známy všechny potenciální závazky, které budou do budoucna pro Českou republiku vyplývat v souvislosti s přijetím eura. Případné rozhodování o načasování vstupu do měnové unie je tak stále doprovázeno významnými nejistotami," uvádí materiál.

Analýza stupně ekonomické sladěnosti České republiky s eurozónou hodnotí jak připravenost české ekonomiky na vstup do eurozóny, tak hospodářskou a institucionální situaci eurozóny samotné. Nezabývá se ovšem otázkou celkové výhodnosti či nevýhodnosti přijetí eura a neformuluje doporučení ohledně tohoto kroku.

Materiál slouží jako podklad pro společný materiál vlády a ČNB Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Loni vláda při schvalování tohoto dokumentu rozhodla, že další vyhodnocení projedná až v roce 2022. Loni v prosinci vláda opět souhlasila s doporučením ČNB a ministerstva financí prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura.


Čtěte více:

Komentář: Služby pokračují v růstovém trendu, mají šanci kompenzovat slabý průmysl
06.12.2021 10:58
Služby „zachraňovaly“ český HDP už ve třetím čtvrtletí a nejspíš tak ...
Je třeba rychle utahovat měnovou politiku až na jednu výjimku, říká šéfka clevelandského Fedu
06.12.2021 12:16
Prezidentky Federal Reserve Bank of Cleveland Loretty Mester se na Blo...
Zakázky německého průmyslu v říjnu klesly více, než se čekalo
06.12.2021 11:11
Zakázky německého průmyslu v říjnu klesly proti předchozímu měsíci o 6...
Po slušném úvodu docházejí akciím síly a zisky se ztenčují
06.12.2021 12:12
Evropské trhy začaly dobře, ale během dopoledne jim dochází pozitivní ...
Týdenní výhled: Inflace roste a Fed se blíží, omikron dál ve středu pozornosti
06.12.2021 13:50
Najdou trhy jiná témata než Fed a omikron? Kalendář na nejbližší dny j...

Váš názor
 •  
  07.12.2021 1:06

  Článek víceméně řekl vše v prvních třech větách. A konvergence? Nenechte se vysmát. To by zahraniční otrokáři neměli radost.
  Berounskej
  •  
   07.12.2021 8:03

   "ale konvergence cenové a mzdové hladiny však výrazněji nepokročila." To se dá lehce řešit. Stačí, když se opět přidá státním zaměstnancům. Až bude mít učitelka 100 litrů měsíčně, tak je problém vyřešen. Inflace hadr.
   Ten, který tančí s papoušky
 •  
  07.12.2021 0:27

  Myslím ze je nám lépe s českou korunkou. Euro stojí na nohách z písku , cela EU je disaster program…
  Český Čert
  • Du hast recht böhmischer Teufel
   07.12.2021 9:33

   Je nám lépe s čekou korunou!!! € stojí na nohách z písku. Z písku spojeného močí kapitalistického vykořisťovatele a také nacionálního snažení německa o ovládnutí celé evropy a poté celého světa. Ale my češi se nedáme, my jsme středobod vesmíru a proto jsme veškeré snahy EU disaster programu již v první fázi snahy o porobení české národní suverenity potřeli skvělou taktikou národního boje za samostatnost a suverenitu. Němci chtěli ukořistit celou evropu a proto jsme je sami předešli a prodali jim všechno co šlo v této zemi prodat. Proto veškerý trh se žrádlem u nás kontrolují němci, ať žije ryze český KAUFLAND, jehož název reprezentuje naši národní hrdost, která se odráží zejména od našeho českého premiéra, slovenského migranta, nomenklaturního komunisty a agenta STB, kterého teď budeme volit za českého prezidenta. Němci už mají v rukách celý český průmysl, a hlavní výsledky výkonu české ekonomiky se měří podle výkonu české automobilky škoda, kterou vlastní němci. Pokud by jsme neměli za sousedy němce, vytírali bychom si zadky věchejtkem slámy. Nejraději jezdíme v mercedesech, audi a bmw, přesto němce nenávidíme, ale podesrané podvlíkačky pereme persilem v miele. Velmi rychle kráčíme stejnou cestou jako řecko, které díky € nepadlo na kolena. Ale když se my dostaneme do stejné situace, nikdo naší korunu zachraňovat nebude. Stačí si spočítat jak velkou cenu ztartila koruna jen v tomto roce. Koruna jako pseudoměna deseti milionů přízemních nacionalistů ve výsledné fázi tuto mrzkou lůzu nadobro ožebračí za úžasného potlesku nacionálních fanatiků, kteří přes stromy nevidí les.
   oradapoisson
   • Re: Du hast recht böhmischer Teufel
    07.12.2021 10:04

    Každý ví, že eurozóna je politický projekt. Jelikož polititika je mrcha proradna, je třeba vlastnit měnu založenou na hlubších historických kořenech, než nabízí vrtkava politika. Za 100 let naší koruny zažila tato země lecos. Války, okupace či období nesvobody. Vždyť koruna přežila i nemeckou marku či francouzský frank. Zatimco za dalších 100 let (a já věřím, že mnohem mnohem dříve) země eurozóny budou znovu zavádět vlastní měnu, koruna má své permanentní místo v Evropě po boku britské libry, švýcarského franku, švédské koruny a mnoha dalších měn, které nepodlehly ideologii politizace evropského kontinentu v postsovetske době
    x2
    • Za 100 let naší koruny zažila tato země lecos
     07.12.2021 10:53

     to máš pravdu zažila si s korunou už lecos. Například měnová reforma 1. června 1953 jako vítězství "pracujícího lidu" a úder buržoazii, důsledkem však bylo znehodnocení úspor, propadnutí vázaných vkladů všeho obyvatelstva a pokles jeho životní úrovně. Anulováním dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu šlo o faktický státní bankrot. To si měl na mysli? To se bude opakovat až zase nebude co do huby? proto máme stále tu korunu, aby jsme to mohli zopakovat až se prožerem do bídy?
     oradapoisson
     • 1953 a bankrot
      07.12.2021 12:59

      No i jako bankrot se to dá brát. Tam se hlavně musel zrušit přídělový systém. Prostě ta měna byla ve skutečnosti tak pokřivená, že neplnila funkci.
      Ten, který tančí s papoušky
      • Re: 1953 a bankrot
       07.12.2021 13:06

       Tam šlo o jednorázové odrbani lidí. Tehdejší režim trpěl představou, že si mnozí nakradli. Dnes jsou lidé odrbavani postupně. Timto tempem však budou za 5 až 10 let odrbani stejně, jako naši predci v roce 1953. Pouze ta metoda není jednorázová nýbrž salámova.
       x2
     • Re: Za 100 let naší koruny zažila tato země lecos
      07.12.2021 11:24

      Co do huby je tam, kde lidé smysluplně pracují a tvoří konkurence schopné hodnoty. Což není případ socialismu, jehož principem je neumerne přerozdělování, dotace, regulace a protekcionismus nefunkcniho s odrbavanim funkčního. Euro není řešením, neboť v EU panuje právě takový socialismus. Podobně jako v Československu po roce 48. Tím, že budou záporné úroky při 5% inflaci a současném masivním tisku peněz je skutečně pro lidi výhra -:).
      x2
      • asisi to nepochopil, co jsem napsal, ale nevadí
       07.12.2021 11:44

       myslíš si, že absence Aphodius fimetarius by muhla ukazovat na divoké prasata?
       oradapoisson
       • Re: asisi to nepochopil, co jsem napsal, ale nevadí
        07.12.2021 11:50

        Jediné, co si ve vztahu k eurovym fanatiků myslím je fakt, že by se jim měla dát šance v referendu o přijetí eura.
        x2
        • každému co jeho jest, každému co mu patří :-)
         07.12.2021 12:03

         mě je absolutně jedno, jestli přijmeme € nebo ne. Jsem evropský člověk, žijící v evropě a plně nezávislý na nějaké koruně, která mě je k smíchu pane.
         oradapoisson
         • Re: každému co jeho jest, každému co mu patří :-)
          07.12.2021 12:18

          Tak mně je k smíchu celý ten systém, zalozeny na emitaci inflacnich peněz centrálních bank ze vzduchu.
          x2
          • jestli tomu dobře rozumím
           07.12.2021 12:30

           tak je ti inflační koruna zalozena na emitaci ČNB ze vzduchu taky k smíchu?
           oradapoisson
           • Re: jestli tomu dobře rozumím
            07.12.2021 12:48

            Ano. Treba kurzovemu závazku za 27 se smeju dodnes.
            x2
    • Svět podle Daliborka II
     07.12.2021 10:42

     ...škoda,že jsme nezakopali Zápotockého koruny,možná ale budou v devizových rezervách KLDR.Budou se hodit,až přijde armagedon v EU.
     Tecumseh
    • byl jsem v něděli v lese
     07.12.2021 10:15

     a našel jsem tam kopici trusu, velkou asi jako střední krtina vyhrabaná v podzolové půdě. Teplota vzduchu mírně nad nulou. Mohlo by se jednat o krávu, vola, koně nebo divoké prase. Nevíš podle čeho bych mohl ten trus determinovat?
     oradapoisson
     • Re: byl jsem v něděli v lese
      07.12.2021 10:27

      To bude chtít udělat PCR test na přítomnost typických mikroorganismů. Kapacity na to v ČR máme nyní dostatečné. (což člověka přivádí k zamyšlení, co budou laboranti dělat, až nebudou testovat hovida)
      Ten, který tančí s papoušky
     • Re: byl jsem v něděli v lese
      07.12.2021 10:18

      Mám jednu zásadu. Co se nabízí samo, byť v lese, toho si nevsimam.
      x2
   • Re: Du hast recht böhmischer Teufel
    07.12.2021 10:01

    To Miele to zabilo.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
24.01.2022
17:30Fond KKR koupí za 1,6 miliardy eur nizozemského výrobce kol Accell, vlastníka značky Ghost
15:41Co je krach na burze a co se děje na trzích teď
14:12Bitcoin klesl pod 34.000 dolarů, je nejníže od konce loňského července
13:13Týdenní výhled: Fed potvrdí protiinflační tažení, růst sazeb odstartuje v březnu. K tomu výsledky Applu a Tesly  
11:52Týden začíná negativně, dobrá data jdou stranou, pozornost míří k Fedu  
11:43Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v lednu zpomalil, omikron zasáhl služby
10:49Jak se mění investiční prostředí a kdo uspěje na akciovém trhu podle Jima O'Neilla
10:02Tuzemské firmy vstoupily do nového roku optimisticky, říká Petr Dufek
9:18Důvěra v ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Hlavně díky očekávání v průmyslu a stavebnictví
9:15Rozbřesk: Akcie pod “palbou”. Co může změnit Fed a koruna odepsala část zisků
8:52Evropa zahájí červeně, panují obavy z Fedu a Ruska
8:22Ekonomická úroveň ČR v poměru k zemím eurozóny mírně klesla
6:02Akcie a dluhopisy nečeká v letošním roce nic dobrého, varují stratégové BofA
23.01.2022
15:04Proč téměř nikdo netušil, že přijde inflace?
9:06Víkendář: Nové technologie a budoucnost bankovnictví
22.01.2022
15:08Nobelovka a Harvard vynalezly perpetuum mobile na peníze
9:11Víkendář: Po sto letech přišla změna, kterou stále neumíme plně vysvětlit
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (12/21 Q4, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (12/21 Q4, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/21 Q4)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu