Dnes jsem si vybral pro svou technickou analýzu index S&P 500. Není to ale proto, že by zde byla nějaká jednoznačná zajímavá situace. Index S&P 500 reprezentuje akcie 500 největších amerických firem, a tak je právem považován za hlavní akciový benchmark v zámoří. Vývoj tohoto indexu udává směr obchodování drtivé většině akcií, a proto je pro investora klíčové správně odhadnout další pohyb. V této technické analýze se zaměříme na zhodnocení současného trendu. Co tedy říká technická analýza, dokáže akciový trh po slabém vstupu do nového roku navázat na růst v minulých letech?
Pohled na aktuální průměry
Nejjednodušší ale zároveň i velice efektivní je analýza klouzavých průměrů. Při pohledu na 50denní, 100denní a 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) nevypadá situace nijak růžově. Ale začněme tím pozitivním – 50, 100 a 200 (SMA) jsou shora poskládány od nejkratšího po nejdelší. To je klasická situace na růstovém trhu. Co ovšem není klasické, je klesající 50 SMA a hlavně cena (hodnota) samotného indexu, která se nachází pod 50 i 100 SMA a v tuto chvíli se pokouší o návrat alespoň nad úroveň 200 SMA. Mnoho investorů považuje trend za rostoucí, když se cena pohybuje alespoň nad 200 SMA a pokles pod tento průměr může značit obrat v rostoucím trendu nebo minimálně ztrátu rostoucího trendu a pohyb do strany. Technický pohled na trend by výrazně vylepšil růst hodnoty nad všechny zmiňované průměry tj. aktuálně nad 4603 bodů, ovšem i závěr nad 200 SMA (aktuálně 4454 b.) by byl z technického pohledu vítaným povzbuzením vyhlídek pro další růst.

Zde je detailnější pohled na stejný graf:

Zůstaňme ještě u průměru a podívejme se na 30týdenní neboli 150 SMA. Někteří techničtí analytici berou pro potvrzení rostoucího trendu obchodování právě nad tímto průměrem. Následující týdenní graf ukazuje, že v posledních letech tento průměru skutečně poskytoval celkem silnou podporu. K výraznějšímu propadu pod tento průměru došlo za posledních 6 let pouze dvakrát, a to na konci roku 2018 a pak v březnu 2020 při vypuknutí pandemie. Akcie se z těchto propadů ale vždy dokázaly relativně oklepat. Pro vylepšení tohoto technického obrázku by se index S&P 500 měl dostat nad tento průměru na úrovni 4536 b.
RSI
Další velice oblíbený a sledovaný indikátor je RSI. Ten nám poměřuje vývoj zavíracích cen ve sledovaném období, když jeho úrovně nad 70 často označují překoupený trh a úrovně pod 30 mohou indikovat přeprodanost. Když se podíváme na poslední zhruba půl rok, tak uvidíme, že situace s vybočením mimo hranice 30 – 70 nastala pouze dvakrát. V listopadu nás tento indikátor varoval, že se může blížit vrchol, zatímco v lednu na úrovni 25 indikoval alespoň krátkodobé přeprodání a trhu a rostoucí potenciál pro obrat. Interpretace tohoto indikátoru však není tak úplně jednoznačná, když mnoho investorů považuje vybočení RSI z koridoru spíše za potvrzení daného trendu, než signál k obratu. Akcie může setrvat v rostoucím trendu po delší dobu navzdory zvýšeným úrovním RSI a přesně obráceně to může platit při klesajícím trendu. V našem aktuálním případě, kdy se RSI nalézá kolem 45 je rezultát takový, že S&P 500 jednoduše není ani přeprodané ani v překoupené a ani neindikuje žádný převažující trend.

Shrnutí
Index S&P 500 se z technického pohledu nadále nachází v dlouhodobém býčím trendu. K jeho přerušení by muselo dojít k propadu indexu alespoň o 20 % proti předchozímu vrcholu. Pohled na průměry ovšem indikuje minimálně krátkodobě kostrbatý trh bez jasného směru a stejný obrázek bez jasného trendového signálu podává i RSI.