Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Monetární dilemata

Monetární dilemata

25.07.2022 17:20, aktualizováno: 28.7. 12:01

Aktualizováno

I v ekonomii a na trzích je zřejmé neustálé pnutí mezi dvěma či více názorovými proudy. Není to náhoda. V případě americké monetární politiky nyní můžeme zaznamenat dva hlavní póly. Podle jednoho je třeba „naložit“ pořádně a co nejrychleji – zvedat sazby rychle a hodně, nejlépe nad aktuální inflaci tak, aby se reálné sazby počítané ze skutečné inflace dostaly do kladných čísel. Proti tomu krystalizuje názor, který poukazuje na to, že americká ekonomika již zpomaluje a monetární utahování se projevuje se zpožděním.

Druhý pohled klade důraz na to, že současné zvedání sazeb se projeví až za čas, a pokud by bylo razantnější, dojde k zbytečně velkému ochlazení ekonomické aktivity. Tedy v konečném důsledku k tomu, že Fed bude sazby muset zase snižovat a bude se dál točit cyklus tažený přehnaným utahováním a pak zase uvolňováním monetární politiky. V rámci tohoto druhého pohledu se dá operovat i s tím, že hodně velké skoky sazeb, popřípadě v kvantitativním utahování, by mohly vyvolat velké tenze na trzích. Což by přispělo k přehnanému šoku a v konečném cyklu znásobilo onen monetární cyklus.

V této souvislosti se můžeme podívat na následující graf, který ukazuje, jak je i toto relativní. V USA se sice někdo může domnívat, že sazby rostoucí o 75 bazických bodů jsou prudkým sprintem. Z grafu ale vidíme, že v mezinárodním srovnání v současném kontextu o žádný extrém nejde, naopak. Ale samozřejmě můžeme vše zase rozebrat s tím, že situace je všude trochu jiná.
1

Zdroj: Twitter

Vyhraněné názorové tábory se netvoří jen u taktických kroků centrálních bank, ale (možná zejména) u systematických/strategických otázek. Včetně samotné existence centrálních bank, či politiky založené na pravidlech, neřkuli algoritmech vs. ad hoc úvahách. Pravidla mohou mít svůj apel, ale proti tomu stojí například argumenty, že algoritmy nepostihnou výjimečné situace. A proti tomu zase můžeme namítnout, že právě absence neměnných pravidel přispívá (alespoň k některým) výjimečným situacím.

Tím vším dnes nechci ve čtenářovi budit pocit zmatku, marnosti, či povzbuzovat cynismus. Spíše bych rád poukázal na onu vším se prolínající názorovou protipólovost, která není náhodná - je přímo zabudována v našem dualistickém uvažování. Každý argument a pohled má své slabé stránky, některé pohledy mají i silné. A pokud chceme skutečné řešení, můžeme si připomenout třeba to, co (údajně) říkal Albert Einstein: Problém nemá řešení na té úrovni, na které vznikl. Což mimo jiné implikuje, že pokud problém vznikl z naší mysli, nemá řešení v mysli. Ale má ho.

 

 

Čtěte více:

Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Shrnutí
10.07.2022 17:08
Ještě než jsme vkročili do letošního roku, bylo jasné, že inflace zůs...
Tomáš Vlk: Recese jako hlavní téma druhého pololetí
13.07.2022 11:45
Investiční výhled analytiků Patria Finance na druhé pololetí sleduje l...
Japonsko a Švýcarsko - co se děje v zemích, kde se ani nyní výrazně nezvedá inflace?
13.07.2022 14:16
Natixis se v jedné ze svých posledních analýz zaměřuje na země, které ...
Fed pod rostoucím tlakem - inflace nad 9 procenty a stále hledá vrchol
13.07.2022 15:26
Americká inflace vyšla podle očekávání trhu naposledy v únoru. Od té ...
Dolarová smyčka zkázy straší svět jako nikdy předtím
25.07.2022 10:53
Zisky na dolaru znamenají pro zbytek světa problém a podle současné tr...

Váš názor
  • Monetarni dilemata dnes a v minulosti
    25.07.2022 21:18

    ....v kazde dobe se posuzuje pritomny cas ve vztahu k minulosti (srovnani) anebo k budoucnosti (prognoza - ta vzdy ale bere v potaz zkusenosti z minulosti kdyz ne primo analyzu skutku minulych). /// Ten druhy pohled v clanku zmineny zrejme vychazi z velmi ponurych uvah o realnem stavu ekonomiky, ackoliv pracovni trh byl doposud prezentovan jako "mimoradne odolny". Totiz avizovane kv.utahovani je (v U.S.) vice nez prumerne kompenzovano alokaci/prisunem kapitalovych investic tzn.posilenim dolaru, jinymi slovy "na ostatnich kontinentech probiha epochalni vyprodej" vymenou za anaboliky vyztuzenou menu usd. Tak jako posledni 2 dekady 2.tisicileti Amici drel na duchod, aby v duchodu mohli cestovat a zivot za zasluhy uzivat, nyni nikdo z nich drit nemusi, proste vsude je pro ne levno, ale co hur, vlastne oni uz ani nepotrebuji pracovat. Vlastne se v G7&spol. uvahy o 4-dennim pracovnim tydnu ci digitalni mene objevuji tak casto, jako kdysi zizaly destovky po desti... /// Podobne jako se dekadu od dekady meni uvazovani a svetonazor populace, meni se i pristupy ekonomickych proudu jak resit monetarni politiku. Historicky tedy, aby se ve vyspelem zapadnim svete predeslo bezbrehemu tisku papirove meny a hyperinflaci, kryla veskera emitovana mena zlatem (19.st.). Inu v prvnim trimestru doslo k devalvaci zalteho standardu, v druhem trimestru doslo k dalsi jeho devalvaci, aby ve tretim trimestru byl zlaty standard zcela opusten, byt to vyvolalo mezinarodni DIPLOMATICKOU bouri. Ale to bylo pred 50ti lety (ve 20.st.)...kdo by mel ZAJEM MEDIALNE pripominat, krome verejnopravnich medii s peclive vybranymi NARATIVY, vytunenymi brainstormingem cele radekce, s patricne traskavym nadpisem, tak vousate krivdy??!? /// Pointa: za 10 let (v 21.st.) zde bude vladnout jina politicka garnitura a bude mit svou vlastni monetarni politiku, na zaklade mandatu prostrednictvim DOBROVOLNE-POVINNE (rozumej volic obdrzi motivacni DAŇOVÝ BONUS) demokraticke volby od LIDI LHOSTEJNYCH SNAD KE VSEMU KROME nich samotnych, ale jeste markantneji nez dnes v 2022. Celkovy moralni upadek spolecnosti, militantni ochrana soukromych investic NEZBYTNA. Imperialni rozmach na urovni k udrzeni socialniho smiru na urovni VEREJNOSTI = ZADOUCI. Potlaceni svobody prenosu informaci v ramci populace jako jsou nyni socialni site, za 10 let via "AI" bude RUTINNI = jedinec uveri pouze tomu co na vlastni oci spatri a na vlastni usi uslysi (oboje soucasne NAZIVO) s obavou provedeni vlastniho zaznamu do zarizeni, natoz jeho ulozeni na uloziste (pametove karty jiz nebudou alternativou PRIVATNI zalohy DIKY bezpecnostnim antivirovym scanovanim jejich obsahu) ci dokonce sdileni.... Kdyz uz bude mit clovek to stesti a prostredky VYCESTOVAT.... (vc.elektroaut, omezeni jejich akcniho radiusu na 200km, 1000km apod. je technicky trivialnim opatrenim aktualizace v ramci STK na urovni ridici jednotky vozu). Nova doba...comming soon...
    Mudr.c
Aktuální komentáře
15.07.2025
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index