Podle stratégů a UBS Global Wealth Management je výsledková sezóna amerických společností lepší, než se očekávalo. Spotřebitelské výdaje zatím odolávají tlakům inflace a navíc je v cenách akcií zahrnuto už hodně špatných zpráv. Z amerických společností, které dosud reportovaly, jich 60 % překonalo odhady tržeb a 75 % jich překonalo očekávání zisku, uvedl v komentáři Mark Haefele, investiční ředitel UBS. "Celkově růst zisků sice zpomaluje, ale neklesá," řekl.
Optimismus, že firemní zisky dokážou ustát koktejl bublající inflace, jestřábích centrálních bank a potenciální recese vedl v červenci k rally na akciích, díky čemuž index S&P 500 míří k největším měsíčním ziskům od října. Přestože výhledy již začínají zohledňovat tlak vysokých nákladů, stratégové UBS tvrdí, že spotřebitelské výdaje se stále drží, zejména v odvětvích souvisejících s cestováním. „Letecké společnosti, hotely a společnosti vydávající kreditní karty naznačují, že poptávka po volném čase je silná a obchodní výdaje rostou,“ napsal Haefele.

Výsledky zatím oznámila asi čtvrtina společností z indexu S&P 500. Na celkových tržbách překonaly podle stratégů odhady o 1,6 % a zisky asi o 5 %. Lepší čísla za druhé čtvrtletí by také mohla vykompenzovat některé negativní revize na druhou polovinu roku, uvedla a zároveň varovala, že 13% růst očekávaný ve třetím čtvrtletí „se zdá být agresivní“.
Stratégové spolu se s Scottem T. Chronertem mají na letošní firemní zisky kontrariánský názor a očekávají, že budou odolné vůči možné recesi v USA i vůči dopadu silnějšího dolaru. Chronert navíc uvedl, že po letošním výprodeji indikují taktické ukazatele na indexu S&P 500 buď odraz na základě „méně špatných výsledků, než se čekalo“, anebo na základě sázek, že zvýšení sazeb ze strany Fedu je z velké části již zohledněno. „Téma ‚odolnosti zisků‘, které podporuje náš názor na růst indexu S&P 500 v druhé polovině roku, zůstává nedotčené,“ napsal Chronert v komentáři z 22. července.
Mislav Matejka z Chase také uvedl, že vyhlídky pro akcie se zlepšují, jak se mění reakce investorů na zisky, přičemž i slabší výsledky jsou považovány za dobrou zprávu. Na druhou stranu stratég David J. Kostin očekává, že příjmy firem budou pod tlakem silnějšího dolaru.
Zdroj: Bloomberg