Cena ropy klesla pod 70 dolarů za barel poté, co vyhlídky na recesi v USA vyvolaly útěk od rizikovějších aktiv a obavy z možného snížení poptávky po palivech.
Jen několik dní poté, co OPEC+ začal ve snaze stabilizovat trhy s ropou snižovat produkci, klesly ropné futures nejníže od března, kdy přišly první záchvěvy bankovní krize. Ve středu se znovu objevily obavy o finanční stabilitu USA a známky ochlazování na trhu práce. Trh pohánějí "obavy z širšího ekonomického zpomalení", uvedl v komentáři Joe DeLaura, hlavní energetický stratég u Rabobank.
Ropa si letos prošla hrbolatou jízdou. Čína se znovu vynořila z restriktivní politiky Covid Zero a OPEC a jeho spojenci značně snížili dodávky. Tyto překvapivé škrty, oznámené právě před měsícem, měly umožnit znovupřevzetí kontroly nad trhem od medvědích spekulantů. Místo toho ale krátká dubnová rally ztroskotala.
„I když jsou prodejci nakrátko opět pod kontrolou, mohou ceny opět přestřelit směrem dolů,“ řekl Ole Sloth Hansen, vedoucí komoditní strategie v Saxo Bank. "Očekává se, že Fed dnes ještě jednou zvýší sazby, což bude dále dopadat na výhled poptávky."
V USA malují data z American Petroleum Institute smíšený obrázek o současném stavu nabídky a poptávky. Celostátní zásoby ropy se minulý týden snížily o téměř 4 miliony barelů a zásoby ropných destilátů také klesly. Ale zásoby surové ropy v Cushingu údajně narostly. Oficiální čísla dorazí ve středu.
V Rusku se mezitím neobjevily žádné známky trvalého poklesu toků ropy ze země, a to navzdory příslibu snížit těžbu o 500 000 barelů denně. Vývoz v týdnu do 28. dubna vyskočil zpět nad 4 miliony barelů denně, což je od doby, kdy moskevští vojáci v únoru 2022 vtrhli na Ukrajinu, úroveň překonaná pouze jednou, vyplývá z údajů o sledování tankerů sestavených agenturou Bloomberg.
Zdroj: Bloomberg