Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta. Rostla opět hlavně výroba aut, zatímco v dalších odvětvích průmyslu produkce vesměs klesala. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za celé první pololetí letošního roku produkce v průmyslu oproti loňsku stoupla o 1,2 procenta.
"Tempo růstu průmyslové produkce se pozvolna snižuje. Ani nárůst výroby motorových vozidel a jejich dílů v červnu nepřevážil klesající trend v řadě jiných průmyslových odvětví, například v těžbě uhlí, hutnictví a slévárenství," sdělil ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce také stoupla o 0,9 procenta.
Stejně jako v předchozích měsících meziročně klesla výroba ve většině průmyslových odvětví. Dvouciferný pokles zaznamenaly těžba a dobývání, a to o 28,7 procenta, a výroba elektřiny a plynu o 19,2 procenta. Pokles se týkal podle ČSÚ především těžby hnědého uhlí a výroby energie v hnědouhelných elektrárnách. Výrazný pokles zasáhl také tisk a rozmnožování nahraných nosičů, výrobu ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobu nábytku a výrobu základních kovů, hutnictví a slévárenství.
"Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu, stále však platí, že průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví a velmi slabé předstihové indikátory z tuzemské ekonomiky, Německa či eurozóny však podle něj indikují další zpomalování průmyslu včetně automobilového průmyslu.

Naopak dvouciferného růstu dosáhly jen výroby aut a dalších dopravních prostředků, produkce léčiv a výroba počítačů. Výrobci motorových vozidel, přívěsů a návěsů posílili produkci v červnu meziročně o 17,7 procenta. Výroba dalších dopravních prostředků stoupla o 53,8 procenta. Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků se oproti loňsku zvýšila o 21,5 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 11,2 procenta.
Vysoký růst u výroby ostatních dopravních prostředků stál podle ČSÚ hlavně na dokončování dlouhodobých zakázek. Hodnota nových zakázek v průmyslu celkově oproti loňskému červnu klesla o 5,8 procenta. Ubyly především zakázky z ciziny. Hodnota nových zakázek ze zahraničí se meziročně snížila o 7,6 procenta a hodnota tuzemských zakázek o 1,9 procenta.
"Meziroční pokles byl ovlivněn zejména vyšší loňskou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokračoval rovněž pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kovozpracujícím a chemickém průmyslu," uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Ve srovnání s červnem loňského roku zakázky přibyly pouze ve výrobě strojů a zařízení, farmaceutickém průmyslu, výrobě elektrických zařízení a výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se letos v červnu meziročně snížil o 1,9 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku vzrostla o 9,1 procenta.
Zdroj: čtk, ČBA