plánuje snížit dividendu o 95 % ve snaze dostat se z problémů po akvizici Monsanta, která německou společnost zatížila masivními dluhy a vlnami soudních sporů. I když se snížení dividendy očekávalo, jeho výše zdůrazňuje problémy, kterým čelí, když se snaží zastavit odliv peněz, přebudovat svůj farmaceutický dodavatelský řetězec a zotavit se z převzetí vlastníka herbicidu Roundup v roce 2018 za 63 miliard dolarů.

Bayer uvedl, že investorům nabídne pouze zákonné minimum požadované německými zákony a za rok 2023 zaplatí pouze 11 eurocentů za akcii oproti 2,40 eura v loňském roce. Společnost čelí tisícům žalob, které tvrdí, že herbicid Roundup způsobil rakovinu, což firma popírá, hromadě dluhů ve výši více než 38,7 miliardy eur, kterou je stále obtížnější umořovat při rostoucích právních nákladech a úrokových sazbách.
Analytici z v nedávném komentáři napsali, že musí upřednostnit „přísnější dividendovou politiku“, včetně potenciálního pozastavení výplaty, pokud má ve splácení dluhu dosáhnout pokroku. Akcie Bayeru v pondělí po oznámení snížení dividendy rostly zhruba o 1 %, protože investoři ocenili vyhlídku alespoň mizivé výplaty. Od transakce jsou však stále níže o více než 70 %.
Generální ředitel Bill Anderson, uvedl, že rozhodnutí vyplácet pouze zákonné minimum po dobu příštích tří let „nebylo bráno na lehkou váhu“. Anderson již zavedl provozní změny, jejichž cílem je urychlit rozhodování, snížit vrstvy řízení a zrušit tisíce pracovních míst. Přehodnocuje také strategii konglomerátu, která v současnosti zahrnuje tři divize zaměřené na vývoj plodin, léčiva a produkty pro zdraví spotřebitelů.
„Strategické akce“
Snížení dividendy podle Charlieho Bentleyho, analytika společnosti Jefferies, ušetří Bayeru během příštích tří let zhruba 2,3 miliardy eur ročně. Ale vzhledem k tomu, že soudní spory a závazky jsou stále vysoké, bude se společnost pravděpodobně muset uchýlit k dalším „velkým strategickým opatřením“, uvedl Bentley.
Bayer se již zavázal utratit až 16 miliard dolarů na vyřešení soudního sporu okolo Roundupu. V této záležitosti stále čelí desítkám tisíc stížností, přičemž investoři a analytici se ptají, zda bude muset své výdaje ještě zvýšit. Kromě toho také řeší nákladné soudní spory ohledně dalších produktů Monsanta, včetně herbicidu dicamba a toxických PCB. Navíc ceny zemědělských komodit klesají a snižuje tržby divize rostlinného výzkumu. Farmaceutická divize se potýká s vypršením patentů na její nejprodávanější léky, Xarelto na ředění krve a oční lék Eylea, a může mít problém růst po zbytek desetiletí.
V listopadu Anderson řekl, že očekává, že v roce 2023 vygeneruje nulový volný cash flow navzdory téměř 50 miliardám eur v tržbách, což označil za „prostě nepřijatelné“. Později téhož měsíce agentura Moody’s snížila svůj výhled na ze stabilního na negativní s odkazem na sérii propadů léčiv a právních neúspěchů, které způsobily pád jeho akcií a dluhopisů. „Jednou z našich hlavních priorit je snížení dluhu a zvýšení flexibility,“ uvedl Anderson v pondělním prohlášení.
Rozhodnutí společnosti snížit dividendu zdůrazňuje její náročnou pozici v oblasti volného cash flow, řekl Michael Shah, farmaceutický analytik společnosti Bloomberg Intelligence. Navrhovaná dividenda se rovná pouze 2% výplatnímu poměru ve srovnání s 30 - 40% sazbou vyplácenou v předchozích letech a konsensem 35 %, řekl. "Přestože snížení není úplným překvapením, jeho velikost pravděpodobně dále ztlumí sentiment," dodal.
Zdroj: Bloomberg