Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Temné dny Bayeru (-18 %): Neúspěch klíčového léku a prohra ve sporu o odškodnění

Temné dny Bayeru (-18 %): Neúspěch klíčového léku a prohra ve sporu o odškodnění

20.11.2023 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie společnost Bayer dnes utrpěly největší propad v historii, firma ztratila necelých 8 miliard eur na tržní hodnotě. Děje se tak po oznámení neúspěchu v právním sporu o odškodné v kauze Roundup a současném ukončení klinických testů klíčového léku kvůli nedostatečné účinnosti. Akcie společnosti se při obchodování ve Frankfurtu propadly až o 19 % na nejnižší úroveň za více než deset let. Tyto události zvyšují tlak na CEO firmy Billa Andersona, který se v červnu ujal funkce generálního ředitele a tento měsíc uvedl, že zvažuje rozdělení farmaceutického a zemědělského konglomerátu.

Německá společnost v neděli oznámila, že ukončila pozdní fázi testování antitrombotického léku asundexian - terapie označované za potenciální obchodní trhák - z důvodu nedostatečné účinnosti. "Asundexian byl perlou farmaceutického portfolia společnosti Bayer," uvedl Markus Manns, portfolio manažer společnosti Union Investment a její akcionář.

Experimentální lék asundexian měl přispět k růstu poté, co současné nejprodávanější léky Xarelto a Eylea v příštích letech ztratí patentovou ochranu. Nezávislá komise zjistila, že léčba nedosahuje požadované účinnosti, pokud jde o prevenci mrtvice a systémové embolie u pacientů s formou abnormálního srdečního rytmu zvaného fibrilace síní. Tato indikace představovala přibližně 4 miliardy eur z odhadovaných 5,5 miliardy eur maximálních tržeb za lék, uvedl v pondělí Thibault Boutherin a jeho kolegové ze společnosti Morgan Stanley. Rozhodnutí studie označili za "významně negativní".

Společnost Bayer bude pokračovat v další studii s asundexianem pro prevenci mrtvice, i když tržní příležitost je menší, poznamenali analytici. Bude se také muset rozhodnout, zda bude pokračovat s testem u starších pacientů, uvedli.

bayer

Bayer má podle amerického soudu zaplatit na odškodnění za RoundUp 1,6 mld. USD

Německá skupina Bayer má podle soudu v americkém státě Missouri vyplatit odškodnění ve výši 1,56 miliardy dolarů za zdravotní problémy, které vznikly v souvislosti s používáním přípravku RoundUp. Soud vyhověl požadavku několika žalobců, píše agentura Reuters. Proti rozsudku se firma může odvolat.

Soud dal za pravdu trojici žalobců, kteří trpí rakovinou krve. Ta podle nich vznikla právě kvůli použití přípravku RoundUp, který využívali při zahradničení. Soud trojici žalobců uznal odškodné ve výši 61,1 milionů dolarů a trestní odškodnění v celkové výši 1,5 miliardy dolarů. Toto odškodnění může snížit odvolací soud, pokud není v souladu s pravidly stanovenými nejvyšším soudem. Manželka jednoho ze žalobců má navíc dostat odškodnění ve výši 100.000 dolarů.

Bayer tvrdí, že studie realizované v posledních desetiletí ukazují, že RoundUp a jeho účinná látka glyfosát jsou bezpečné pro lidské zdraví. U amerických soudů se však pro německou firmu jedná o čtvrtou porážku za sebou v tomto typu kauz. Před tím ale devět sporů vyhrála, píše Reuters. Firma v prohlášení uvedla, že má silné argumenty, které ji pomohou zvrátit nepříznivé rozsudky u odvolacích soudů.

Bayer žaloby ohledně RoundUp "získala" akvizicí americké chemické firmy Monsanto v roce 2018, která přípravek vyráběla. V roce 2020 firma urovnala většinu sporů ohledně přípravku, což jí stálo téměř 11 miliard dolarů.

Evropská komise před několika dny oznámila, že o dalších deset let prodlouží licenci k používání pesticidu glyfosátu poté, co se zástupci členských států bolku v této otázce opět neshodli.

Zdroj: Bloomberg, čtk, patria.cz

 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Velký objev z nejcennějšího období tvorby Toyen se poprvé představuje na trhu
19.11.2023 10:21
Mimořádné plátno Monte Carlo lze považovat za velký zlom v rané artifi...
Býčí postoj na závěr roku 2023? Dost možná ano, ale medvědí protiargumenty stále stojí za zvážení
19.11.2023 14:48
Existují dobré důvody, proč si po zbytek roku zachovat býčí názor - do...
Víkendář: Robotaxíky realitou?
18.11.2023 14:57
Alphabet vlastní společnost Waymo, která v San Franciscu již několik m...
Víkendář: Spence o změně inflačního režimu a vlivu nových technologií na ekonomiku
19.11.2023 8:07
Žili jsme ve světě, kde bylo hodně výrobních kapacit, zejména v rozvíj...
Nejcennější české firmy jsou ČEZ, EPH a Agrofert, uvádí žebříček
20.11.2023 8:15
Tři nejhodnotnější české firmy jsou podle hodnocení serveru Seznam Zpr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data