Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvě odmítané kategorie akcií, ale jejich výjimečný průnik?

Dvě odmítané kategorie akcií, ale jejich výjimečný průnik?

17.06.2024 17:56

Pokud někdo nesleduje dění na akciovém trhu po dobu překračující cca 20 let, v podstatě nebyl svědkem delšího období, kdy by si hodnotové akcie vedly lépe, než ty růstové. Opakovaně se sice hovoří o „návratu hodnoty“, ale zdá se mi, že i tyto úvahy postupně ztrácí na četnosti a intenzitě. A dokonce na tom nic moc nemění ani opětovný posun do prostředí vyšších sazeb, které by měly daleko více doléhat na růstové, než na hodnotové akcie. Jak vypadá obrázek, pokud jej rozšíříme o velké a malé společnosti?

V prvním z dnešních dvou grafů Goldman Sachs porovnává výkony hodnotových a růstových akcií. Posledních cca dvacet let má navrch růst, poslední větší skok hodnoty přicházející po roce 2020, zdá se, opět končí. Příčina je asi zřejmá – velké technologické společnosti mají v očích investorů díky AI a spol. takový potenciál, že to více než vyvažuje vyšší sazby a další možné faktory favorizující hodnotu před růstem:

dd
Zdroj: X

Druhý dnešní graf rozděluje růst a hodnotu na malé a velké společnosti, věnuje se jen období posledních dvaceti let. A obrázek se tím podstatně mění, Zdaleka nejlépe si totiž v tomto rozdělení vedou malé hodnotové společnosti. S odstupem za nimi je velký růst a pak velká hodnota. A hodně vzadu malé růstové společnosti.

cc
Zdroj: X

Když se podívám na data z Yardeni Research, tak celý index Russell 2000 (malé firmy) se nyní obchoduje s poměrem cen k ziskům PE kolem 23. Historicky jsou to horní hranice toho, kam se valuace podívaly cca deset let před rokem 2020. U růstových firem v tomto indexu dosahuje PE 33, což je při srovnání s historií našponovanější než u celého indexu. A u hodnotových společností s PE nad 18 jsou valuace zase blíže průměru období po roce 2008 (bez extrémů dosažených po roce 2020).

To by dohromady naznačovalo, že „malá hodnota“ se i přes ony výkony zobrazené v grafu nedostala k valuační našponovanosti. A malý růst navzdory svému zaostávání ano. Mimochodem index SPX 600, který také zahrnuje malé společnosti, se nyní obchoduje s hodně velkým diskontem ke standardu minulosti (vs. onen Russell 2000 – viz výše).

U malých firem se během posledních pár let tvrdilo, že jejich valuace jsou nízko, ale postupně to platilo už jen v relativním srovnání s valuacemi velkých firem (vyjma onoho SPX 600). Podle některých tezí čas malých firem přijde až ve chvíli, kdy Fed sníží sazby a uvolní se tak tlak, který nyní tento segment firemního sektoru cítí ze strany externího financování. Zatím tedy o malé firmy nějaký extra zájem není. K tomu přidejme onen dlouhodobější obecný nezájem o hodnotu (graf první). A mohli bychom nabít dojmu, že malé hodnotové společnosti jsou tím posledním, o co má smysl se na trhu zajímat. Jenže jak ukazuje graf druhý, průnik malého a hodnotového vyznívá již delší dobu úplně jinak.

Samozřejmě v budoucnu může být vše zase jinak, záleží na samotných definicích růstu a hodnoty, atd. K tomu další téměř povinná připomínka – pokud se díváme jen na návratnost bez rizika, je to trochu porovnávání hrušek s jablky. Nebo z jiného pohledu – pokud jsou trhy více méně efektivní, druhý graf v podstatě „jen“ říká, že malé hodnotové firmy jsou tou zdaleka nejrizikovější investicí z uvedených skupin. Což by mohlo odpovídat intuici. Ale to, že malé růstové firmy by naopak byly tím nejméně rizikovým aktivem, už moc intuitivní nebude.

 

Čtěte více:

Nejdelší inverze výnosové křivky v historii…
10.06.2024 17:15
Bank of America poukazuje na to, že současná inverze výnosové křivky j...
Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
11.06.2024 17:15
Na poli ekonomiky a finančních trhů se dá najít řada více, či méně zaj...
Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
12.06.2024 17:55
U velkých bank se jednu dobu z důvodů zřejmých hovořilo často o tom, ž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data