Rada guvernérů Evropské centrální banky se dnes rozhodla snížit všechny tři základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. S účinností od 23. října 2024 se tak depozitní úroková sazba sníží na 3,25 %, úroková sazba pro hlavní refinanční operace na 3,40 % a úroková sazba mezní zápůjční facility na 3,65 %. Zejména rozhodnutí snížit depozitní úrokovou sazbu bylo podle banky založeno na aktualizovaném hodnocení inflačního výhledu, dynamiky jádrové inflace a síly transmise měnové politiky.
Prezidentka ECB Christine Lagarde uvedla, že inflace se dostává čím dál více pod kontrolu. Zároveň ale poukázala na slabý výkon ekonomiky eurozóny a na rizika pro budoucí hospodářský vývoj. Lagarde dále uvedla, že nové údaje signalizují, že ekonomická aktivita zaostává za očekáváním. Předpověděla nicméně, že ekonomika časem zesílí, protože rostoucí reálné příjmy umožní domácnostem zvýšit spotřebu. Poukázala však na faktory, které by mohly mít na hospodářský růst negativní vliv, například na geopolitická rizika spojená s válkou na Ukrajině a konfliktem na Blízkém východě.
ECB nyní poprvé za 13 let snížila úrokové sazby na dvou zasedáních za sebou. "Hospodářský růst v Evropě je pomalý a inflace se vrátila k cílové úrovni, takže by bylo překvapením, kdyby nepokračovali ve snižování úroků," uvedl podle agentury Reuters analytik Robert Farago ze společnosti Hargreaves Lansdown.
"Rozhodnutí zredukovat sazby jen pět týdnů po předchozím (zářijovém) snížení, od kterého přišlo pouze málo nových ekonomických údajů, signalizuje, že v ECB se musely výrazně zvýšit obavy ohledně hospodářského růstu v eurozóně," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING.
Aktuální informace o inflaci ukazují, že proces dezinflace je na dobré cestě, uvedla v tiskové zprávě ECB. Inflační výhled jetaké podle banky ovlivněn nedávnými překvapivě nižšími údaji hospodářské aktivity. Podmínky financování současně zůstávají restriktivní.
Analytik Dean Turner z UBS Global Management předpověděl, že ECB úroky pravděpodobně sníží také na svém prosincovém zasedání. "Pak očekáváme sérií snížení úroků na každém zasedání až do června. Než ECB snižování přeruší, měla by depozitní sazba sestoupit na dvě procenta," dodal.
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září podle dnešních údajů evropského statistického úřadu Eurostat zpomalil na 1,7 procenta ze srpnového tempa 2,2 procenta. Inflace se tak poprvé od poloviny roku 2021 dostala pod dvouprocentní cíl ECB.
Inflace by měla v nadcházejících měsících vzrůst a následně během příštího roku poklesnout na cílovou hodnotu, myslí si ECB. Domácí inflace zůstává vysoká, neboť mzdy stále rostou zvýšeným tempem. Současně tlaky na růst nákladů práce by se měly dále postupně uvolňovat, přičemž jejich dopad na inflaci je částečně tlumen zisky.
Rada guvernérů je podle ECB odhodlána zajistit včasný návrat inflace k 2% střednědobému cíli. Za tímto účelem ponechá měnověpolitické sazby po nezbytně dlouhou dobu na dostatečně restriktivní úrovni. Zejména její rozhodnutí o úrokových sazbách budou vycházet z jejího hodnocení inflačního výhledu zohledňujícího aktuální ekonomické a finanční údaje, dynamiky jádrové inflace a síly transmise měnové politiky. Rada ECB se podle svých slov k žádné konkrétní trajektorii vývoje úrokových sazeb předem nezavazuje.
Portfolio programu nákupu aktiv (APP) se dle slov ECB přiměřeným a předvídatelným tempem zmenšuje, neboť Eurosystém již dále nereinvestuje jistiny ze splatných cenných papírů. Eurosystém již dále veškeré jistiny ze splatných cenných papírů zakoupených v rámcinouzového pandemického programu nákupu aktiv (PEPP) nereinvestuje a snižuje tak portfolio PEPP v průměru o 7,5 mld. EUR měsíčně. Rada guvernérů hodlá na konci roku 2024 reinvestice v rámci programu PEPP ukončit.
ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Letos v červnu pak zahájila snižování úroků, když svou depozitní sazbu zredukovala o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. V září tuto sazbu snížila o další čtvrtinu procentního bodu na 3,50 procenta.
Zdroj: ECB, čtk