V případě říjnových čísel z amerického trhu práce se dopředu vědělo, že zaměstnanost bude netypicky slabá. Pokud lidé nechodí do práce, třeba i přechodně, firmy je ze statistiky placených zaměstnanců vyřadí. A to se děje i v případě událostí, jako jsou hurikány či stávka v , což odpovídá situaci v říjnu. Nakonec jsou ale data ještě slabší, než se předpokládalo, takže v první reakci spadly dluhopisové výnosy a oslabil dolar.
Růst zaměstnanosti dosáhl za říjen pouze 12 tisíc oproti konsensu 100 tis. Zářijové číslo bylo revidováno dolů na 223 tisíc. Výrazný úbytek míst vykázal zpracovatelský průmysl a specializované služby, mírný pokles vidíme u pohostinství nebo obchodu a dopravy. Slabší, ale pozitivní byla tvorba míst ve školství a zdravotnictví. Efekt stávky v se odhaduje na -44 tisíc. Vliv hurikánů si však BLS (Statistický úřad ministerstva práce) odhadnout netroufá, jakkoli ho v případě říjnových dat jako mimořádný jev jednoznačně uvádí.
Další čísla tak špatná nejsou. Mzdy rostly v říjnu meziměsíčně o 0,4, respektive meziročně o 4,0 procenta. To je v obou případech o desetinku nad zářím a celkově lze dynamiku hodnotit jako nepatrně lepší, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se v říjnu udržela na 4,1 procenta. Také z tohoto průzkumu vyplývá nárůst počtu nezaměstnaných, ovšem i redukce pracovní síly.
Můžeme k tomu přidat průběžné týdenní statistiky žádostí o dávky v nezaměstnanosti, případně report ADP vypovídající o velmi slušné zaměstnanosti v soukromém sektoru. Určitým vodítkem budou i průzkumy ISM. Celkově vzato trh práce dostal evidentní zásah v podobě jednorázových faktorů, ale to zdaleka neznamená jeho širší slábnutí. Takto bychom k tomu přistupovali a čekáme, že podobný pohled bude mít i Fed, který typicky nepřeceňuje údaje za jednotlivé měsíce.
V tržní reakci vidíme, že se efekt hurikánů čekal evidentně menší. Zároveň tu ale může být silnější přesvědčení, že při zvýšené nejistotě způsobené daty bude Fed radši pokračovat v nastoleném snižování sazeb a příští týden na nějakou přestávku nedojde. Aby k ní bankéři přistoupili, musejí si přece jen být více jisti o síle ekonomiky.