Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem

Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem

24.01.2025 12:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Ray Dalio vysvětluje podstatu svého „tříprocentního“ řešení vládních dluhů, Rich Greenfield z LightShed Partners míní, že Netflix nechává konkurenci daleko za sebou. JPMorgan ukazuje na velký rozdíl v inflačních očekáváních v závislosti na politickém přesvědčení a CNBC poukazuje na posun firemního sektoru ve vnímání Číny.

Roste zájem o odchod z Číny: CNBC poukazuje na průzkum, „který zjistil, že podíl amerických společností v Číně, které se chtějí přesunout pryč, dosáhl rekordní výše.“ Podle Americké obchodní komory v Číně tak nyní smýšlí přibližně 30 % respondentů. Předchozí maximum představovalo 24 % a bylo dosaženo v roce 2022. Kromě napětí mezi USA a Čínou hraje podle CNBC roli i pandemie a to, jak se k ní čínská vláda stavěla. Americká obchodní komora tvrdí, že „to byl jeden z největších katalyzátorů, protože lidé si uvědomili, že potřebují diverzifikovat své dodavatelské řetězce.”

Indie a země jihovýchodní Asie zůstávají podle průzkumu nejoblíbenější destinací pro přemístění výroby. Ale asi 18 % respondentů uvažuje dokonce o přemístění zpět do USA. V roce 2023 to přitom bylo 16 %. Něco málo přes dvě třetiny dotázaných ovšem uvedlo, že neuvažují o přemístění výroby. CNBC k tomu dodává, že Donald Trump tento týden potvrdil plány na zvýšení cel na čínské zboží o 10 % a uvedl, že cla by mohla vejít v platnost už
1. února.

Více než 60 % respondentů v uvedeném průzkumu uvedlo, že napětí mezi USA a Čínou pro ně představuje největší výzvu v jejich podnikání v Číně. Konkurence místních státních společností nebo soukromých čínských společností byla zmiňována jako druhá nejčastější překážka. Již třetí rok po sobě více než polovina respondentů uvedla, že v Číně nedosahují zisku. Země je také podle nich méně konkurenceschopná na straně schopnosti trhu generovat zisky.

Granolas ztrácí na síle: Goldman Sachs ukazuje, jak se vyvíjí ceny sedmi populárních technologických akcií v USA a srovnává je s tzv. Granolas. Tedy populárními akciemi v Evropě zahrnujícími GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L' Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP a Sanofi. Až do roku 2024 obě skupiny znatelně posilovaly, ale ve druhé polovině tohoto roku se jejich cesty začaly dost rozcházet. Sedmička technologií mířila prudce nahoru, zatímco evropské tituly ztrácely a ztrácí doposud:

P1

Zdroj: X

Cesta z dluhů a tříprocentní řešení: Zakladatel společnosti Bridgewater Ray Dalio hovořil na CNBC o své knize, v níž hovoří o mechanismu rostoucího vládního zadlužení, které může vést až ke krizím. Podle investora to aktuálně není téma relevantní jen pro Spojené státy, ale i pro země jako Čína nebo Japonsko. Dalio míní, že trhy s vládními dluhopisy jsou páteří kapitálových trhů. V USA se nyní očekávají rozpočtové deficity převyšující 7 % HDP. A podle experta nakonec nemusí být na trhu dostatečná poptávka po dluhopisech vydávaných s cílem tyto deficity pokrýt.

Dalio uvedl, že Spojené státy jsou nyní tak zadlužené, že úrokové výdaje jsou důležitější než jiné vládní výdaje. Připomněl v této souvislosti devadesátá léta minulého století, kdy došlo k poklesu rozpočtových deficitů a podle investora se to projevilo i na klesajících úrokových výdajích. I nyní by podle něj fungovalo, kdyby vláda snížila deficity. Takový vývoj by totiž mohl vést k růstu cen dluhopisů (poklesu výnosů) a následně nižším úrokovým výdajům americké vlády.

Podle Dalia by řešením byl závazek deficitů nepřekračujících 3 % HDP. Nejtěžší je ale dosáhnout politické shody na tom, jak se k takovému cíli dostat. „Problémem nejsou deficity, ale fragmentovaná politická scéna.“ V nejhorším případě by tak podle investora muselo dojít k proporcionálnímu snižování všech výdajových položek tak, aby bylo zmíněného tříprocentního cíle dosaženo.

Inflace a politické přesvědčení: JPMorgan ukazuje vývoj inflačních očekávání a rozděluje jej i podle toho, ke které politické straně tázaní tíhnou. Až do voleb minulého roku byla očekávání výrazně níže u voličů demokratů, s výsledkem voleb se ale obrázek prudce mění. Inflační očekávání této skupiny totiž vystřelila prudce nahoru, zatímco voliči republikánů zase svá očekávání podle průzkumu University of Michigan prudce snížili. U nich by se dokonce podle grafu měla inflace do roka pohybovat téměř u nuly:

P2

Zdroj: X

Konkurence daleko za zády: Rich Greenfield z LightShed Partners míní, že Netflix nechává konkurenci daleko za sebou, ukazuje na to růst počtu jeho uživatelů. Investor na CNBC uvedl, že společnosti, jako je Netflix, cílí na to, aby lidé „neodcházeli od obrazovky“. Snaží se je udržet po maximální dobu u své platformy, třeba tím, že točí seriály a lákají na další díly. Netflix přitom dokáže investovat do obsahu, který této strategii odpovídá. Tradiční mediální firmy podle experta touto cestou nejdou, zajímá je spíše to, jaké dosáhnou čtvrtletní zisky a zda jimi potěší Wall Street.


Čtěte více:

Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
24.01.2025 10:55
První den v úřadu prezidenta Trumpa byl v souladu s jeho předvolebními...
Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
24.01.2025 10:29
Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu německého hospodář...
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
24.01.2025 10:33
Důvěra v českou ekonomiku klesla v lednu meziměsíčně o 0,3 bodu na 97,...
Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice
24.01.2025 11:20
Japonská centrální banka zvýšila sazby o 25 bps na 0,5 procenta. Tent...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2025
10:45Obchodní válka propuká naplno a drtí akcie. Kupují se dluhopisy a euro  
10:07Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2024
9:50Dominik Rusinko: Donald Trump otevřel další frontu obchodní války
9:33Největším poraženým Trumpových cel budou USA, myslí si trhy
9:07Rozbřesk: Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
8:41Trump oznámil reciproční cla na 60 států, Čína a Evropa slibují odvetu. Trhy nejen v Evropě padají  
02.04.2025
22:46Trump oznámil cla a obrátil trhy: 10% plošně, 20 % EU, 24 % Japonsko, 34 % Čína,…
22:02Akcie zakončily obchodování v den T v kladných hodnotách, ale...  
20:02Jan Bureš: Plošná cla by pro Česko znamenala okamžitý propad HDP. O kolik?
17:28Opět „přechodné“ inflační tlaky a trhy během recese
17:03Vývoz z ČR do USA loni stoupl asi o pětinu, po sedmi letech byl vyšší než dovoz
17:01Wall Street přešlapuje na místě, když stáhla úvodní manko  
16:21Europoslanci: Obchodní válka s USA nikam nevede, zaměřme se na digitální giganty
15:53Tesle klesl čtvrtletní odbyt o 13 procent, čekal se lepší výsledek
14:59Německý správce aktiv DWS dostal pokutu 25 milionů eur za tzv. greenwashing
14:10Prodej aut v USA v prvním čtvrtletí vzrostl, zřejmě i kvůli chystaným clům
13:47NET4GAS, s.r.o.: Jmenování Michala Slabého do funkce jednatele společnosti
13:02Bloomberg: Celním hrozbám by měly v Evropě nejlépe vzdorovat španělské akciové tituly
11:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:46Bílý dům připravuje odhad nákladů na ovládnutí Grónska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách